Informacje prasowe

Pierwsza umowa w Europie finansująca rozwój klastrów w ramach inicjatywy JESSICA na Mazowszu

2013.11.12 15:20 , aktualizacja: 2013.11.12 15:59

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Już wkrótce na terenie regionu płockiego powstanie laboratorium materiałowe, wzorcownia i prototypownia. Doposażone zostanie także centrum szkoleniowe, w którym obecnie prowadzone są szkolenia z zakresu blachodachówki modułowej. Dziś w urzędzie marszałkowskim w  Warszawie została podpisana pierwsza w Europie umowa dotycząca wsparcia rozwoju klastrów. Pierwszym beneficjentem udzielonej w ramach inicjatywy JESSICA pożyczki będzie Mazowiecki Klaster Technologii, Materiałów i Maszyn BM3 z Płocka. Otrzymane wsparcie w wysokości 6 mln zł pozwoli na utworzenie oraz rozwój klastra jako grupy podmiotów działających w ramach sektora materiałów i technologii budowlanych, budowy maszyn, a także innowacyjnych technologii.

 

Zdecydowaliśmy aby na Mazowszu, możliwe było zaangażowanie środków zwrotnych w ramach Inicjatywy JESSICA również w rozwój powiązań kooperacyjnych oraz wzmacnianie potencjału innowacyjnego. Jest to bowiem zgodne z projektowaną przez nas polityką klastrową dla regionu. Samorząd Województwa Mazowieckiego ma pełną świadomość, iż finansowanie inicjatyw klastrowych w formule zwrotnej ma unikalny charakter w skali UE. Dlatego tym bardziej wspieramy podmioty aplikujące o pomoc w ramach JESSICA podkreślił marszałek Adama Struzik.

 

W ramach inicjatywy JESSICA wdrażanej na terenie województwa mazowieckiego Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił wsparcia finansowego w formie niskooprocentowanej pożyczki na realizację pierwszego projektu z zakresu rozwoju klastra, pn. „BM3 – Mazowiecki Klaster Technologii, Materiałów i Maszyn”. Projekt ten realizowany jest przez grupę kooperantów, których liderem jest przedsiębiorstwo BUDMAT – Bogdan Więcek z Płocka.

 

W ramach projektu planowane jest utworzenie, rozwój oraz umiędzynarodowienie klastra jako grupy podmiotów działających w ramach sektora materiałów budowlanych, technologii budowlanych, obróbki i kształtowania stali, budowy maszyn i urządzeń, wdrażania nowoczesnych i innowacyjnych technologii, automatyzacji procesów oraz informatyzacji procesów transportu.

 

W pracach klastra istotna będzie współpraca z jednostkami  badawczo – rozwojowymi, oraz szkołami wyższymi – Politechniką Warszawską Oddział w Płocku.

 

Zakres inwestycji pozwoli na realizowanie celów klastra w obszarze opracowywania, wdrażania i komercjalizacji technologii, nowych produktów oraz projektowania i wytwarzania maszyn i urządzeń.

 

Inwestycje planowane do zrealizowania w ramach rozwoju klastra to:

  • budowa budynku laboratorium materiałowego, wzorcowni i prototypowni,
  • wyposażenie budynku laboratorium materiałowego, wzorcowni i prototypowni w maszyny, urządzenia i sprzęt laboratoryjny wraz z dygestoriami,
  • doposażenie obiektu centrum szkoleniowego szkolącego w montażu i wprowadzaniu na rynek nowych produktów i maszyn – obecnie szkolącego w nowym produkcie blachodachówki modułowej. 

 

Klaster będzie mieć charakter regionalny i funkcjonować będzie w obszarze miasta Płocka oraz Mazowsza.

 

Praca przy tym projekcie to dla nas niezwykle ważne doświadczenie zwłaszcza, że dotychczas żaden z funkcjonujących klastrów, i to nie tylko na Mazowszu, nie korzystał z pozadotacyjnych instrumentów wsparcia – powiedział dyrektor Marek Szczepański.

 

 

JESSICA(z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich. Jest to instrument zwrotnego finansowania (np. w formie pożyczki), co wyróżnia JESSICA od systemu dotacyjnego.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Inicjatywy JESSICA pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) w województwach: pomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. We wszystkich województwach, w których BGK wdraża Inicjatywę JESSICA udzielono już wsparcia w wysokości prawie 413 mln zł na finansowanie 34 projektów miejskich.

 

Działając jako FROM, Bank oferuje preferencyjne wsparcie finansowe inwestorom realizującym projekty miejskie. Zgodnie z założeniami Inicjatywy JESSICA, finansowane projekty mają łączyć w swej istocie aspekt komercyjny (umożliwiający spłatę pożyczki) z elementami społecznymi, pożądanymi z punktu widzenia lokalnej społeczności (np. realizacja inwestycji pozwoli zapobiec degradacji danego obszaru).

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Anna Czyż
Rzecznik Prasowy
Bank Gospodarstwa Krajowego
tel. 22 59 98 067
media@bgk.com.pl

Agnieszka Zdanowicz
Agencja Rozwoju Mazowsza S.A
22 566 47 84
a.zdanowicz@armsa.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 665 kB, Liczba pobrań: 176, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 563 kB, Liczba pobrań: 56

Liczba wyświetleń: 485

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.