Informacje prasowe
Informacja prasowa - Na Mazowszu coraz mniej azbestu
2013.11.27 13:45 , aktualizacja: 2013.11.27 14:08
Autor: , Wprowadzenie: Martyna Pierzchała
Jego włókna są bardzo małe i niewidoczne dla oka. Wdychanie pyłu natomiast może stać się przyczyną śmiertelnych chorób. O szkodliwości azbestu wie dziś już chyba każdy. Stopniowo udaje się również eliminować wyroby produkowane przy użyciu tego materiału. Dzięki „Programowi usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu województwa mazowieckiego” usunięto oraz unieszkodliwiono na Mazowszu ponad 23 tys. ton azbestu.
W 1997 r. wprowadzono ustawę o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, która wstrzymywała nie tylko sprowadzanie tego materiału na teren kraju, ale również jego produkcję i obrót gotowymi wyrobami. Tym samym rozpoczęto działania eliminujące tę substancję z gospodarstw domowych. Mieszkańcy Mazowsza zostali zobligowani do informowania wójta, burmistrza czy prezydenta miasta o ilości i miejscach występowania substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska. Pozostałe podmioty takie dane powinny przedkładać marszałkowi województwa.
Dzięki specjalnej bazie azbestowej (http://www.bazaazbestowa.gov.pl/), do której wprowadzane są informacje dotyczące wyrobów zawierających azbest, możliwa jest stała kontrola działań w kierunku całkowitego wyeliminowania ich z gospodarstw. Zawiera ona m.in. wykaz akt prawnych oraz instrukcji sporządzania informacji o posiadanych wyrobach azbestowych. Umieszczono tam również publikacje naukowe – poradniki oraz filmy, dzięki którym każdy będzie mógł dowiedzieć się, w jaki sposób eliminować szkodliwe wyroby oraz skąd otrzymać dofinansowanie na ten cel. Dane z bazy są zadawalające, ponieważ z roku na rok z terenów Mazowsza znika coraz większa ilość tej szkodliwej substancji.
Na terenie Mazowsza znajduje się obecnie ponad 758 tys. ton zinwentaryzowanego azbestu. To największa ilość tego materiału spośród wszystkich województw, a zarazem największa ilość gmin objętych inwentaryzacją (87 proc. wśród osób fizycznych i 90 proc. wśród osób prawnych na terenie województwa). Głównym celem przyjętego na Mazowszu oraz w całym kraju programu jest całkowita likwidacja azbestu do roku 2032.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail biuro.prasowe@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 249
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.