Informacje prasowe

Informacja prasowa - Połączenie kolejowe Warka – Radom ujęte w krajowej Strategii Rozwoju Transportu

2014.01.13 12:30 , aktualizacja: 2014.01.13 12:35

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

 

Projekt prac na linii kolejowej nr 8 (odcinek Warka – Radom) znalazł się w Strategii Rozwoju Transportu – strategicznym dokumencie wyznaczającym priorytety inwestycyjne kraju do 2020 r.
Sam fakt, że ta inwestycja znalazła się w dokumencie implementacyjnym, pokazuje, jak jest ważna dla Radomia, dla Mazowsza, ale i dla kraju. Teraz istotne są opinie samorządowców i mieszkańców, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach prowadzonych przez ministerstwo. To ważne, by wzmocnić pozycję tych inwestycji – apeluje wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Dokument Implementacyjny do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.) przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących priorytetów inwestycyjnych kraju. Umieszczenie danej inwestycji w tym dokumencie daje szansę na jej realizację – czy to w oparciu o środki krajowe, czy też unijne.

 

Modernizacja linii kolejowej nr 8była jedną z inwestycji, o które wnioskował do rządu samorząd województwa mazowieckiego. Jest to istotne połączenie Radomia z aglomeracją warszawską. Obecnie na niektórych odcinkach maksymalna prędkość jazdy pociągów została obniżona do 40-80 km/h. Poza tym występują liczne ograniczenia prędkości do 20 km/h (w rejonie przejazdów kolejowych). Pogarszający się stan techniczny coraz bardziej utrudniał korzystanie z tej linii. Jej modernizacja jest konieczna. Umożliwiłaby prowadzenie pociągów pasażerskich z taborem klasycznym z prędkością 140-160 km/h i 120 km/h dla pociągów towarowych. Aby ruch odbywał się na tej trasie płynnie, niezwykle ważne jest dobudowanie drugiego toru. Inwestycja znacząco poprawi płynność ruchu na linii Warszawa – Radom.

 

Z wnioskowanych przez samorząd województwa inwestycji drogowych w Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. znalazły się budowa drogi ekspresowej S12 i obwodnicy Radomia. „Ekspresówka” S12 została ujęta w ramach dwóch projektów – odcinek od granicy województwa łódzkiego do Radomia i jako drugi od Radomia do granicy z województwem lubelskim. Jest to inwestycja ważna z punktu widzenia całego kraju, bo ma być ułatwieniem w poruszaniu się z centrum na wschód, w kierunku granicy polsko-ukraińskiej.

 

Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Jedlińsk – Młodocin (czyli zachodniej części obwodnicy Radomia) jest istotna przede wszystkim dla mieszkańców miasta.

 

Swoje uwagi i wnioski można składać do 5 lutego 2014 r. drogą elektroniczną– wypełniając on-line ankiety na stronie:

http://www.srt-2020.pl/#!skadanie-uwag-i-wnioskw/cb3y

lub przesyłając uwagi (ewentualnie wypełnioną ankietę na jeden z dwóch adresów e-mail: , .

 

Można również wysyłać je na adres pocztowy:

WS Atkins-Polska Sp. z o. o.

ul. Zwycięstwa 10 (44-100), Gliwice

(z dopiskiem "konsultacje społeczne")

 

lub składać ustnie do protokołu i za pomocą ankiety (w budynku Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przy ul. Chałubińskiego 4/6 w Warszawie pok. nr 501A, budynek B w godzinach 9.00-15.00).

 

Dodatkowo na potrzeby konsultacji społecznych uruchomiony został nr telefonu: 22 390 59 58 czynny pn-pt w godzinach 10.00-16.00.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 44 kB, Liczba pobrań: 156, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 242

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.