Informacje prasowe

Będzie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu

2005.05.30 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Za trzy lata budynek stuletniej elektrowni w Radomiu zamieni się w Centrum Sztuki Współczesnej. W ten sposób jedna z dziesięciu najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce zyska własną przestrzeń wystawienniczą. Nowe Centrum będzie miało siedzibę w zaadoptowanym na ten cel, starym budynku elektrowni. Nieruchomość przekazało Miasto Radom na potrzeby Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W związku z coraz większą liczbą dzieł przekazywanych Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu przez współczesnych artystów oraz powiększającymi się zbiorami, a co za tym idzie, brakiem przestrzeni ekspozycyjnej, konieczne jest powołanie nowej, niezależnej placówki, prezentującej zbiory sztuki współczesnej. Ideę powołania Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu popiera Andrzej Wajda, który wraz z żoną, Krystyną Zachwatowicz, od 1997r. regularnie przekazuje Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji.

Powołanie CSW w Radomiu, pozwoli wystawić unikatowe zbiory, znajdujące się obecnie w posiadaniu muzeum. Prace, z powodu braku przestrzeni ekspozycyjnej w Muzeum Sztuki Współczesnej, nie mogą być bowiem, w pełni prezentowane.

Idea powstania Centrum zrodziła się przed rokiem, kiedy to studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Kaja Koziarska, przygotowała pracę dyplomową dotyczącą adaptacji dawnej elektrowni przy ulicy Traugutta na Centrum Sztuki Współczesnej. Według tej koncepcji Centrum byłoby miejscem ekspozycji i ośrodkiem o szerokim programie artystycznym i edukacyjnym.

Miasto Radom zgodziło się, nieodpłatnie, przekazać na siedzibę nowej placówki stary budynek elektrowni, położony u zbiegu ulic Romualda Traugutta i Mikołaja Kopernika. Zaletą tej lokalizacji jest zarówno dogodne usytuowanie budynku w centrum miasta jak i zabytkowy charakter stuletniej elektrowni.

W zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu znajduje się obecnie ok. 4000 prac, głownie kolekcje malarstwa i rysunku. Wśród najcenniejszych są m.in. prace autorstwa Artura Nachta- Samborskiego, Wacława Taranczewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Marii Jaremy, Jonasza Sterna, Alfreda Lenicy, Jerzego Tchórzewskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Teresy Pągowskiej, Jerzego Dudy-Gracza, Kiejstuta Bereźnickiego, Tadeusza Kantora, Andrzeja Okińczyca, Tadeusza Brzozowskiego, Wojciecha Fangora etc. Na wyróżnienie zasługuje także zbiór prac artystów związanych z Radomiem ( m. in. R. Ziemskego, J. Owidzkiej, A. Wajdy i B. Szubińskiej), oraz niewielka, lecz znacząca kolekcja twórców zagranicznych (J. Presera, G. Alvaniego, R. Ernesta etc.).
Opr. Marta Milewska
Biuro Prasowo-Wydawnicze

Liczba wyświetleń: 550

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.