Informacje prasowe

Informacja prasowa - Nowoczesne przestrzenie naukowo-badawcze dla rozwoju technologii lotniczych i kosmicznych

2014.03.27 15:25

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Wkrótce na Mazowszu swoją działalność rozpocznie Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych. Jest to jeden z wielu projektów realizowanych przez Instytut Lotnictwa w Warszawie – jednostkę posiadającą największą w Polsce bazę techniczną i badawczą, a zarazem lidera w prowadzeniu badań lotniczych, aerodynamicznych i wytrzymałościowych. Nowoczesne centrum to nie tylko specjalistycznie wyposażone laboratoria, ale przede wszystkim miejsce, w którym swoje badania prowadzić będzie mogło kilkuset naukowców – informatyków, chemików, czy fizyków. Dziś umowę na unijne dofinansowanie – uznanego przez zarząd województwa za kluczowy dla rozwoju Mazowsza projektu podpisali marszałek Adam Struzik oraz dyrektor Instytutu Lotnictwa Witold Wiśniowski.


Działalność Instytutu koncentruje się obecnie m.in. wokół budowy samolotów i śmigłowców, napędów lotniczych (np. silników turbinowych), materiałów lotniczych. Nowe Centrum pozwoli w najbliższych latach utworzyć miejsca pracy dla kilkuset naukowców. To bardzo ważne w czasach, gdy zdolni ludzie często nie mają możliwości wykorzystywania swojego potencjału i z trudem odnajdują się na rynku pracy. Będzie to również świetne miejsce do odbywania praktyk dla studentów i stażystów.


Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych będzie mieścić się w wybudowanym dla tego projektu nowoczesnym oraz w pełni wyposażonym obiekcie – kompleksie trzech budynków ułożonych w kształcie litery H. W dwóch z nich znajdą się przede wszystkim laboratoria, w tym m.in. wymiany ciepła w silnikach lotniczych i kosmicznych, obliczeniowe silników rakietowo-strumieniowych z detonacyjną komorą spalania, analiz cieplnych i wytrzymałościowych, adaptroniki, rakietowych materiałów pędnych, lotniczych i kosmicznych badań środowiskowych czy testów przyrządów lotniczych i kosmicznych. Natomiast ostatni – z salami wykładową, konferencyjną oraz audytorium – będzie pełnił funkcję konferencyjną. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie prawie 11 000 m2.


W nowym obiekcie miejsce znajdą m.in. zespoły pracujące nad projektowaniem i tworzeniem np. obiektów bezzałogowych czy struktur lotniczych i kosmicznych, zajmujące się inteligentnymi materiałami, innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi samolotów i śmigłowców, zwiększeniem bezpieczeństwa samolotów czy silnikami rakietowymi.


Obiekt jest już prawie gotowy. Ostatnim etapem będzie przeprowadzenie prac wykończeniowych oraz zakup specjalistycznego wyposażenia.


Wyniki projektów badawczych realizowanych w centrum mogą być w przyszłości wykorzystane m.in. w przemyśle, w systemach monitoringu i bezpieczeństwa, w budownictwie, w inżynierii medycznej, robotyce, nowoczesnych systemach zasilających, a także w technologiach wykorzystywanych przy tworzeniu przedmiotów codziennego użytku.


Projekt realizowany jest przez Instytut Lotnictwa w Warszawie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Jego pełna wartość to ponad 48 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 18 mln zł.


Tytuł projektu: Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych
Całkowita wartość projektu: 48 333 486,37 zł
Kwota dofinansowania: 18 106 969,56 zł
Beneficjent: Instytut Lotnictwa
Działanie 1.1 Wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego

Lidia Krawczyk
Zespół prasowy
Mazowiecka Jednostka
Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 22 23
media@mazowia.eu

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
w Warszawie
tel. 22 59 79 602, kom. 510 591 974
e-mail: biuro.prasowe@mazovia.pl

Wojciech Łukowski
Dyrektor Pionu Marketingu
Instytut Lotnictwa
tel.: (+48) 22 846 08 01 wew. 547
e-mail: wojciech.lukowski@ilot.edu.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1427 kB, Liczba pobrań: 157, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 962 kB, Liczba pobrań: 52

Liczba wyświetleń: 269

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.