Informacje prasowe
Informacja prasowa - Już po urlopie? Może weekend na Mazowszu? (cz.3)
2014.08.14 15:30
Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk
Najlepszym sposobem na upalne lato jest choćby krótkie odprężenie w otoczeniu zieleni. Odpoczynek od miejskiego zgiełku i chwilę wytchnienia można znaleźć w parkach i rezerwatach. Wiele takich miejsc jest usytuowanych we wschodniej części Mazowsza. Wśród obszernych terenów zieleni rozsiane są malownicze miejsca, które warto odwiedzić. Są to między innymi muzea i zamki. Ich zwiedzanie można połączyć z wycieczką rowerową lub spływem kajakowym. Nie wszędzie potrzebny będzie samochód.
Nadwiślańskie krajobrazy
Zaledwie 40 km na wschód od Warszawy znajduje się Mazowiecki Park Krajobrazowy położony równolegle do doliny Wisły – częściowo w Kotlinie Warszawskiej i częściowo na Wysoczyźnie Siedleckiej. W granicach parku znajdują się fragmenty rzek: Świdra i Mieni. Florę parku tworzą przede wszystkim drzewa iglaste, zachowały się również torfowiska, w tym „Bagno Całowanie”. Jest to największe na Mazowszu torfowisko, a zarazem ostoja zagrożonych gatunków i cennej roślinności. Na terenie parku można spotkać łosia, jelenia i wiele rzadkich gatunków zwierząt.
Przez park wiedzie wiele ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych dla pieszych i rowerzystów.
Nad Bugiem
W środkowo-wschodniej części Mazowsza znajduje się park krajobrazowy, który rozpościera się od lewobrzeżnej części doliny Dolnego Bugu do ujścia Liwca. To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce, którego największym walorem jest zachowana dolina Bugu z rzeką płynącą meandrami.
Park chroni nie tylko rzadkie rośliny i zwierzęta, ale też zachowaną na jego terenie zabudowę wiejską. Można tu zobaczyć mnóstwo kapliczek i krzyży przydrożnych. Na łąkach stoją natomiast typowe dla tego regionu stodółki i brogi.
Dolina Liwca z Turniejem Rycerskim
Przez Dolinę Liwca, położoną około 24 kmod Siedlec i 90 km od Warszawy,wiedzie Szlak Kulturowy. Region ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przez powiat węgrowski, na którego terenie leży szlak, prowadzą tradycyjne trasy turystyczne do Drohiczyna, Białowieży i Treblinki. Podziwiać tu można zabudowę regionalną, a także obiekty małej architektury sakralnej.
Podróżując doliną Liwca nie można przeoczyć jednego z największych muzeów broni w Polsce, znajdującym się na Zamku w Liwie. Na wystawach zamkowych można zobaczyć broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. Poza bronią, muzeum posiada duży zbiór malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej.
16 sierpnia na Zamku w Liwie odbędzie się Turniej Rycerski, który potrwa od godz. 10.30 do 23.00. Poza pojedynkami i prezentacją rycerzy zaplanowano wiele konkursów i ciekawych pokazów. Przewidziano też wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników.
W dniach 30 – 31 sierpnia odbędzie sięTurniej Smaków na Zamku w Liwie– kulinarna podróż szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno. Impreza ma charakter plenerowy. Będzie można poznać kulinarne tradycje terenów, przez które przebiegał Wielki Gościniec Litewski.
Siedleckie muzea
Niecałe 100 km na wschód od Warszawy znajdują się Siedlce, a w nich Muzeum Regionalne, które oferuje wystawy poświęcone salonowemu życiu szlachty. Wizyta w siedleckim muzeum może stanowić kontynuację turystycznej trasy wiodącej przez Dolinę Liwca.
Muzeum ma w swojej ofercie szereg wystaw stałych i czasowych. Tegoroczne wystawy czasowe są dostępne do 31 sierpnia. Można m.in. zobaczyć wystawy malarskie, a wśród nich m.in. Kwiaty Jana Bohuszewicza.
Poza Muzeum Regionalnym warto odwiedzić także Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, gdzie można podziwiać cenny obraz El Greco Ekstaza św. Franciszka. Jest to jedyny obraz tego malarza w Polsce.
Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych, bazy hotelowej i rekreacyjnej Mazowsza można znaleźć na stronie portalu turystycznym: http://www.mazowsze.travel/
Dane adresowe:
Muzeum Regionalne w Siedlcach
ul. Piłsudskiego 1
08-110 Siedlce
tel. (25) 632 74 70
e-mail: muzeumsiedlce@interia.pl
Muzeum w okresie wakacyjnym:
wtorek, piątek: 10.00-18.00
poniedziałek, środa, czwartek, niedziela: 10:00-16:00, w niedzielę wstęp wolny
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
ul. S. Batorego 2
07-100 Liw, poczta Węgrów
tel. (25) 792 57 17
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 140
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.