Informacje prasowe

Informacja prasowa - E-zdrowie - projekt w toku

2014.11.13 15:40 , aktualizacja: 2014.11.13 16:03

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

„E-zdrowie dla Mazowsza” to prawdziwa rewolucja informatyczna w największych mazowieckich szpitalach. Projekt o całkowitej wartości 88 mln zł właśnie wkracza w decydującą fazę. Wybrano menadżera projektu, a także firmę, która będzie prowadziła obsługę prawną największego projektu medycznego w regionie.

 

Projekt ma dwa główne cele – dostosowanie marszałkowskich placówek do wymogów ustawy z dn. 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także stworzenie Centrum Analiz Statystyczno-Ekonomicznych.

 

„E-zdrowie dla Mazowsza” to przede wszystkim większa liczba mieszkańców korzystających z Internetu jako narzędzia komunikacji z lekarzem, to poprawa bezpieczeństwa danych znajdujących się w obszarze opieki zdrowotnej, a także łatwiejsza codzienna praca personelu medycznego szpitali

 

W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt komputerowy i niezbędne oprogramowanie. Placówki zostaną wyposażone w szybkie łącza internetowe, które zapewniają pełną i bezproblemową wymianę danych medycznych. W szpitalach powstaną repozytoria elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w części lokalnej i regionalnej, a także zakupiony zostanie program, który umożliwi przygotowywanie regionalnych analiz i opracowań statystycznych.

 

Samorząd województwa mazowieckiego zawarł porozumienie partnerskie z 23 podmiotami leczniczymi, dla których jest podmiotem tworzącym lub właścicielem i które biorą udział w projekcie. Liderem „E-zdrowia dla Mazowsza” jest Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, posiadający doświadczenie w prowadzeniu projektów IT z zakresu medycyny oraz dysponujący zespołem osób posiadających odpowiednie kwalifikacje. Do pierwszych i najważniejszych zadań lidera należał wybór menadżera projektu. Umowa z menadżerem, którym została firma FXGrail została podpisana we wrześniu. Menadżer projektu jest zobowiązany do realizowania zadań na rzecz wszystkich partnerów projektu. Wszystkie usługi i dokumenty muszą być przygotowywane w dwóch wersjach: ogólnej (dla wszystkich partnerów projektu) i szczegółowej, czyli odrębnej dla każdego z partnerów. Kluczowym zadaniem menadżera projektu będzie przygotowanie dokumentacji projektowej. W jej ramach jest zobowiązany m.in. do kompleksowej obsługi organizacyjnej, administracyjno-finansowej, przygotowania dokumentacji przetargowej, a także rozliczenia środków pozyskanych na jego realizację.

 

Pierwszym zadaniem menadżera w ramach realizacji projektu była analiza dokumentacji dotyczącej. warunków i potrzeb technicznych podmiotów realizujących projekt. Po jej zakończeniu okazało się, że niezbędne jest przeprowadzenie audytów indywidualnych w każdej jednostce. Wczoraj zakończono przetargi na ich wykonanie. Audyty indywidualne mają za zadanie zweryfikować możliwości podmiotów biorących bezpośredni udział przy tworzeniu dokumentacji medycznej oraz zweryfikować czy te posiadają odpowiednią infrastrukturę teleinformatyczną pozwalającą przekształcać papierową dokumentację medyczną w formę elektroniczną.

 

Projekt ma już również opiekę prawną. Umowa na obsługę pomocy prawnej „E-zdrowia dla Mazowsza” została podpisana z „Kancelarią Radców Prawnych Wojciechowski, Jaśkiewicz, Świąder”. Prawnicy będą udzielać porad prawnych, opiniować i sporządzać umowy, aneksy do umów i pisma z zakresu projektu, ze szczególnym uwzględnieniem umów na dostawy, usługi i roboty budowlane w zakresie infrastruktury techniczno-systemowej i oprogramowania, a także reprezentowaćw postępowaniach przed osobami trzecimi, organami kontrolnymi, urzędami i sądami.

 

Kolejnym etapem projektu jest weryfikacja i akceptacja OPZ (Ogólny Przedmiot Zamówienia) przez wszystkie podmioty biorące udział w projekcie. OPZ został przygotowany przez menadżera projektu i został dostarczony liderowi, który z kolei przekazał go partnerom projektu, którzy mają za zadanie akceptację swoich części systemu. Po zebraniu wszystkich dokumentów lider projektu ogłosi postępowanie przetargowe na jego główną część, czyli zakup sprzętu i oprogramowania.

 

Wszystkie działania realizowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem projektu.

 

W projekcie udział wezmą 23 mazowieckie jednostki nadzorowane przez samorząd województwa mazowieckiego

1. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, 2. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce, 3. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, 4. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o. o. w Radomiu, 5. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o., 6. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o., 7. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, 8. Szpital Dziecięcy im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie, 9. SPZOZ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, 10. Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. dr E. Wilczkowskiego w Gostyninie,11. Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. dr Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, 12. Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu, 13. Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, 14. Mazowieckie Centrum Psychiatrii Drewnica Spółka z o.o., 15. Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o., 16. Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Rudce, 17. Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, 18. Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o., 19. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans SPZOZ w Warszawie, 20. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, 21. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego I Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, 22. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej RM-Meditrans Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, 23 Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o.

 

Projekt realizowany będzie w 12 miastach województwa mazowieckiego: Warszawie, Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Otwocku, Garwolinie, Gostyninie, Konstancinie – Jeziornie, Pruszkowie, Ząbkach. Ponadto projekt realizowany będzie także na terenie gminy Łomianki w Dziekanowie Leśnym oraz w gminie Mrozy w miejscowości Rudka.

 

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 69 kB, Liczba pobrań: 263, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 726 kB, Liczba pobrań: 127

Liczba wyświetleń: 1688

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.