Informacje prasowe
Informacja prasowa - Ekodzieci z Mazowsza nagrodzone
2014.12.11 15:05 , aktualizacja: 2014.12.12 12:40
Autor: , Wprowadzenie: Martyna Gadecka
Za nami finał tegorocznych konkursów ekologicznych organizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Dziś w urzędzie marszałkowskim odbyło się wręczenie nagród przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza. Do konkursu „Żyję ekologicznie – czyli dobre nawyki przedszkolaka” zgłosiło się aż 108 placówek przedszkolnych, a do konkursu „Żyję ekologicznie na co dzień” – ponad 2,1 tys. uczniów podstawówek i gimnazjów. Nagrody zwycięzcom obu edycji wręczali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, dyrektor departamentu środowiska urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego Tomasz Krasowski oraz zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW Andrzej Daniluk.
Konkursy ekologiczne wpisały się już na stałe do kalendarza imprez edukacyjnych samorządu województwa mazowieckiego. Dzięki nim uczniowie z Mazowsza mieli okazję lepiej zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska, a także rozwijać swoją wyobraźnię. Prace, które dziś wszyscy mogli podziwiać, zostały wykonane z najróżniejszych materiałów. Pomocne okazały się gazety, kawałki materiału, włóczka, folia i wiele innych. Ponadto, po raz pierwszy oprócz prac plastycznych i plakatów, jednym z zadań było napisanie wiersza o tematyce ekologicznej, których dziś również wszyscy mogli wysłuchać. Zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, pomocy dydaktycznych oraz publikacji o tematyce edukacyjno-ekologicznej.
– Poprzez zabawę próbujemy pokazać dzieciom jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyjemy. Chcemy, aby dobre nawyki weszły do ich domów. Prace konkursowe są bardzo ciekawe, ale i bardzo pracochłonne. Widać, że dzieci coraz bardziej się starają. – podsumowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
„Żyję ekologicznie, czyli dobre nawyki przedszkolaka”
Aby wziąć udział w konkursie, należało wykonać pracę plastyczną w formie kolażu. Pod uwagę były brane m.in. pomysłowość, a także walory edukacyjne. Pracę mogło wykonać maksymalnie pięcioro dzieci.
Do rywalizacji zgłosiło się 108 placówek przedszkolnych, a spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów oraz przyznała cztery wyróżnienia. I miejsce zajęło Miejskie Przedszkole nr 35 w Płocku, II miejsce – Przedszkole nr 103 w Warszawie, a III miejsce – Miejskie Przedszkole nr 3 w Sierpcu. Wyróżnienia przyznano Miejskiemu Przedszkolu nr 2 w Sokołowie Podlaskim, Niepublicznemu Przedszkolu „Szóstka” w Płońsku, Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Woli Kiełpińskiej (gm. Serock) i Publicznemu Przedszkolu nr 2 w Kozienicach.
„Żyję ekologicznie na co dzień” – czyli ekologia w oczach uczniów
W drugim konkursie wzięło udział ponad 2,1 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza.
Konkurs przeprowadzony był w trzech etapach: szkolnym, lokalnym i wojewódzkim. Uczestnicy konkursu oceniani byli według trzech grup wiekowych: klasy 0 – III szkoły podstawowej, klasy IV – VI szkoły podstawowej i klasy I – III gimnazjów. Każda z grup przygotowała konkretne rodzaje prac: I grupa wiekowa – pracę plastyczną/kolaż, II grupa wiekowa – plakat ekologiczny, natomiast III grupa wiekowa – wiersz.
Do finałowego wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowało się 18 uczniów z: Wieliszewa, Mińska Mazowieckiego, Kobyłki, Gozdowa, Bożewa, Szczawina Kościelnego, Skórca, Wiśniewa, Paprotni, Komorowa, Bogatego, Kazanowa, Radomia, Ciechanowa, Sochocina i Glinojecka. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników.
Wszyscy uczniowie byli zgodni w tym, że warto dbać o środowisko i warto brać udział w tego typu konkursach.
– Można nauczyć się tego, co robić w przyszłości, aby ziemia była lepsza i żeby nie było tak jak dzisiaj – powiedział jeden z uczniów szkoły podstawowej w Mińsku Mazowieckim.
– Zachęcam do brania udziału w takich konkursach, nie trzeba dużo, a ziemi trzeba pomagać. – dodaje uczennica jednego z radomskich gimnazjów.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 612
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.