Informacje prasowe
Informacja prasowa - Konwent Powiatów wybrał przewodniczącego
2015.02.04 14:00 , aktualizacja: 2015.02.04 14:12
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
Wybór nowego przewodniczącego i prezydium konwentu na lata 2014-2018, „janosikowe”, fundusze unijne i Internet dla Mazowsza zdominowały wczorajszy Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego. Spotkanie odbyło się w urzędzie marszałkowskim, a uczestniczył w nim m.in. marszałek Adam Struzik.
Zmiany w Konwencie Powiatów Województwa Mazowieckiego
W kadencji 2014-2018 konwentowi będzie przewodniczył Krzysztof Fedorczyk – starosta powiatu węgrowskiego. W prezydium zasiądą: Magdalena Biernacka – starosta nowodworski, Jan Grabiec – starosta legionowski, Andrzej Stolpa – starosta płoński oraz Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki. Kandydatami KPWM do Zarządu Związku Powiatów Polskich zostali Bogdan Pągowski – starosta wyszkowski oraz Zbigniew Deptuła – starosta makowski.
– Gratuluję nowemu przewodniczącemu. To prestiżowa, ale zarazem bardzo odpowiedzialna funkcja. Zarówno przed powiatami jak i samorządem województwa stoją kolejne wyzwania i możliwości, które trzeba jak najlepiej wykorzystać. Najbliższe lata to przede wszystkim czas starań o nowe środki unijne m.in. w ramach RPO WM i PROW 2014-2020. Poza tym dzięki redukcji „janosikowego” zaoszczędzone środki będziemy mogli przeznaczyć np. na inwestycje drogowe czy zdrowotne, które w ostatnich latach nie mogły być realizowane – powiedział podczas spotkania marszałek Adam Struzik.
Marszałek przypomniał też o konieczności rozliczenia do końca roku projektów realizowanych w ramach RPO WM 2007-2013. Zwrócił również szczególną uwagę na zbliżający się termin składania wniosków dla zadań ujętych w programach rozwoju bazy sportowej, który upływa 15 lutego.
Przedstawiciele powiatów konsultują i opiniują
Starostowie wytypowali też przedstawicieli konwentu do uczestniczenia w pracach wielu gremiów konsultacyjno-opiniodawczych, m.in. Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007–2013, Podkomitetu Monitorującego PO KL, Mazowieckiej Rady ds. Ekonomii Społecznej, Mazowieckiej Rady Innowacyjności, Mazowieckiej Rady Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Mazowieckiego Forum Terytorialnego oraz Wojewódzkiej Grupy Roboczej ds. Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Środki unijne do wykorzystania przez powiaty
W trakcie obrad starostowie poruszali także zagadnienia dotyczące programów finansowanych ze środków unijnych realizowanych przez powiaty i samorząd województwa. Zapoznali się z aktualnym stanem prac nad Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego. Rozmawiali też o środkach i możliwościach wsparcia działań w ramach PROW 2014–2020.
Mazowszanie w sieci?
O równych szansach w dostępie do szerokopasmowej sieci mieszkańców regionu oraz postępie prac w ramach projektu „Internet dla Mazowsza” mówił prezes Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Krzysztof Filiński. Dzięki realizacji tego ważnego, wręcz rewolucyjnego, przedsięwzięcia infrastruktura teleinformatyczna zostanie doprowadzona do wszystkich sołectw województwa mazowieckiego. Planuje się, że do końca 2015 r. dostęp do Internetu będzie w zasięgu wszystkich Mazowszan.
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 322
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.