Informacje prasowe

Informacja prasowa - Unijne euro na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe nad Zegrzem i atrakcje turystyczne w Warce

2015.02.10 11:10 , aktualizacja: 2015.02.10 12:23

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Gadecka

Przeszło 14 mln zł z unijnego budżetu otrzyma Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie (RZGW) na realizację dwóch projektów. Jeden z nich to remont zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego na odcinku Kania – Popowo, drugi zaś  – udrożnienie ujściowego odcinka rzeki Bug do rzeki Narew. Ponadto gmina Warka ma szansę stać się turystyczną perełką Mazowsza. Unijne wsparcie w wysokości ponad 749 tys. zł umożliwi bowiem m.in. rewitalizację parku miejskiego i utworzenie tzw. „siłowni pod chmurką”. Dziś umowy na unijne dofinansowanie tych projektów podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

 

Zapora Jeziora Zegrzyńskiego do remontu

 

Zapora boczna na odcinku Kania –­ Popowo podczas wysokich stanów wody na Bugu pełni funkcję wału powodziowego. Aby chronić tereny przyległe przed zalewaniem musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. W ramach projektu na zaporze będą prowadzone prace hydrologiczne. Na powierzchni  ponad 2,3 ha zostaną wycięte i wykarczowane drzewa i krzewy, a także zdjęta zostanie warstwa humusu oraz zdemontowane będą bariery drogowe. Zapora zostanie poszerzona i podwyższona, a jej korpus i podłoże zostaną dodatkowo doszczelnione. Ponadto przebudowane zostaną m.in. zjazdy wałowe, pojawią się bariery wałowe i schody. Całość zostanie pokryta humusem. Skarpa będzie dodatkowo zabezpieczona siatką w celu ochrony przed bobrami.

 

Tytuł projektu: Remont zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego Kania-Popowo

Całkowita wartość projektu: 11 120 088 zł

Kwota dofinansowania: 9 451 552,05 zł

Beneficjent: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie

Działanie: 4.4. Ochrona przyrody, zagrożenia, systemy monitoringu

 

Udrożnienie Bugu

 

Dobra wiadomość dla mieszkańców nadbużańskich gmin. Już niedługo zostanie udrożniony 2-kilometrowy odcinek ujścia rzeki Bug. Oznacza to większe bezpieczeństwo mieszkańców i mniejsze ryzyko powodziowe. Obecnie znaczne spiętrzenia wody mogą doprowadzać do przerwania zapór bocznych Jeziora Zegrzyńskiego na odcinkach Kania – Popowo i Arciechów – Kuligów oraz terenów nadrzecznych w miejscowościach Popowo – Parcele i Kuligów. W ramach planowanej inwestycji tereny zostaną wykarczowane, przeprowadzone zostaną prace hydrotechniczne i wdrożeniowe. Osady będą usunięte z użyciem pogłębiarki ze spulchniaczem. Wydobyty w ten sposób materiał zostanie wykorzystany m.in. do podwyższenia zapór bocznych. Dzięki pogłębieniu tego odcinka Bugu obniży się stan wody w momencie wezbrania rzeki. To również szansa na rozwój turystyki wodnej w regionie.

 

Tytuł projektu: Udrożnienie ujściowego odcinka rzeki Bug od ujścia do rz. Narew do km 5+000 - Etap I

Całkowita wartość projektu: 5 644 403  zł

Kwota dofinansowania: 4 797 219,80

Beneficjent: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie

Działanie: 4.4. Ochrona przyrody, zagrożenia, systemy monitoringu

 

 

Turystyczne atrakcje w Warce

 

Gmina Warka, otrzymane dofinansowanie z RPO WM na rozwój turystyki, przeznaczy na rewitalizację parku miejskiego (wymiana nawierzchni, ukształtowanie terenów zielonych, nawodnienie oraz oświetlenie na słupach stylizowanych). Wszystkie te zmiany zapewnią mieszkańcom i turystom odpoczynek wśród zieleni. Nad rzeką Pilicą wybudowana zostanie rekreacyjna ścieżka pieszo-rowerowa, a teren przyległy do rzeki zostanie utwardzony. Dla lepszej orientacji, na drogach dojazdowych do Warki ustawione zostaną cztery bezobsługowe punkty informacyjne. Wydane zostaną także publikacje: przewodnik turystyczny (obejmujący informacje o historii Warki, atrakcjach przyrodniczych, kulturowych, a także infrastrukturze turystycznej) oraz mapa turystyczna. Na terenie miasta i gminy Warka pojawią się tablice informacyjne z oznakowaniem tras, atrakcji turystycznych i bazy noclegowej.

 

Rejon Warki i okolic słynie z pięknej przyrody i krajobrazów. Aby przybliżyć turystom  te widoki zaplanowano tutaj punkt widokowy z lunetą. Usytuowany on będzie w takim miejscu, aby turyści mogli cieszyć oko rodzimą florą. Przyznane środki pozwolą także na wydanie albumu fotograficznego oraz na wytyczenie szlaków edukacyjnych wraz z opisaniem trzech tras, związanych z dziedzictwem historycznym i kulturowym Warki (w formie  tablic edukacyjnych). Dla miłośników gier i zabaw powstanie gra turystyczna.

 

Zostanie przebudowana również rekreacyjna ścieżka pieszo–rowerowa. Pojawi się siłownia pod chmurką z podciągaczami i wypychaczami, prasą i drabinką z podciąganiem, wioślarzem i rowerkiem klasycznym. Będzie można także korzystać z odpowiednio przygotowanych szlaków rekreacyjnych: spacerowego, biegowego, rowerowego i kajakowego.

 

Elementy przygotowywanej oferty turystycznej oparte będą  na wykorzystaniu obiektów zabytkowych, które są zlokalizowane na terenie miasta i gminy Warka oraz na historii obszaru, wydarzeniach i postaciach historycznych. Celem projektu jest promowanie walorów przyrodniczych regionu, takich jak obszar „Dolina Pilicy i Drzewiczki”, obszary Natura 2000 „Dolina Pilicy”, „Dolina Środkowej Wisły”, „Dolina Dolnej Pilicy” PLH. W projekcie zostaną wprowadzone rozwiązania, które pozwolą osobom niepełnosprawnym korzystać z infrastruktury turystycznej, np. zastosowanie podjazdów dla niepełnosprawnych umożliwiających im korzystanie ze szlaków pieszo-rowerowych. Projekt przewiduje także udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych.

 

Tytuł projektu: Warka turystyczną perłą Mazowsza – utworzenie kompleksowej oferty turystycznej miasta i gminy Warka

Całkowita wartość projektu: 1 728 506,94

Kwota dofinansowania: 749 999,16

Beneficjent: Gmina Warka

Działanie: 6.2. Turystyka

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

Agnieszka Pazio

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Tel. 22 542 22 23

e-mail: media@mazowia.eu

Pliki do pobrania

Rozmiar: 947 kB, Liczba pobrań: 250, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 678 kB, Liczba pobrań: 85
Rozmiar: 843 kB, Liczba pobrań: 86

Liczba wyświetleń: 544

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.