Informacje prasowe
Informacja prasowa - Warszawa i 39 gmin wspólnie sięgną po środki unijne
2015.07.09 15:25 , aktualizacja: 2015.07.13 09:08
Autor: , Wprowadzenie: Martyna Gadecka
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to jedna z nowości RPO WM w latach 2014-2020. Obejmuje działania na rzecz zintegrowania m.st. Warszawy z gminami metropolii. To mechanizm, który zmienia podejście do pomysłów na rozwój okolicy. W RPO WM 2014-2020 na inwestycje zaplanowane w ramach ZIT przeznaczonych jest 165,8 mln euro, czyli ok. 700 mln zł. Dzięki temu m.in. usprawniona będzie komunikacja, polepszą się warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, a także zapewniona będzie opieka nad dziećmi do lat trzech, co pozwoli rodzicom kontynuować rozwój zawodowy. Dziś zarząd województwa mazowieckiego przekazał miastu stołecznemu Warszawie, które jest reprezentantem ZIT-u, część zadań związanych z wdrażaniem ZIT.
Dziś podpisane zostało porozumienie między zarządem województwa mazowieckiego (które jest tzw. Instytucją Zarządzającą RPO WM) a m.st. Warszawa, które reprezentowało cały ZIT (od tej chwili występuje w nowej roli jako Instytucja Pośrednicząca ds. ZIT), przejmując część zadań związanych z bieżącą realizacją ZIT na Mazowszu. Porozumienie podpisał Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego oraz Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Przedstawiciele ZIT będą aktywnie uczestniczyć w poszczególnych etapach wprowadzania tych inwestycji, m.in. współpracować przy tworzeniu szczegółowych kryteriów do konkursów ogłaszanych w ramach RPO WM 2014-2020, a dotyczących ZIT-u czy brać udział w wyborze ekspertów do oceny wniosków. Jednocześnie m.st. Warszawa zachowuje rolę beneficjenta pieniędzy z UE, poprzez umiejscowienie zadań związanych z ZIT w komórce nie wykonującej czynności związanych z aplikowaniem o środki z RPO WM 2014-2020.
W najbliższych latach wszystkie województwa muszą uwzględnić w swoich regionalnych programach operacyjnych nowy mechanizm – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Główne miasto wojewódzkie wraz z najbliższym obszarem wokół (tzw. obszarem funkcjonalnym) będzie korzystać z pieniędzy specjalnie wyznaczonych na rozwój tego terenu. Na Mazowszu będzie to 165,8 mln euro, czyli ok. 700 mln zł, w ramach RPO WM 2014-2020 oraz dodatkowe środki unijne z programów na poziomie krajowym (np. POIŚ).
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne metropolii warszawskiej
Mazowiecki ZIT obejmuje 40 powiązanych funkcjonalnie gmin: m.st. Warszawa, Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.
Cel jest prosty – tworzenie takich projektów, które na inwestycje pozwolą patrzeć szerzej, kompleksowo, z perspektywy rozwiązania jakiegoś problemu. W procesie przygotowania do realizacji projektów w ramach ZIT opracowano projekt Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+. Tworzyły ją wspólnie samorządy wchodzące w skład porozumienia. Właściwa diagnoza i wspólne działania pozwolą im potem efektywnie wykorzystać wydzielone z RPO pieniądze. Poza tym na terenie WOF odbywały się warsztaty dla mieszkańców, samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.
Więcej informacji na stronie: http://omw.um.warszawa.pl/).
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail biuro.prasowe@mazovia.pl
Urząd m.st. Warszawy
Wydział Prasowy
tel. 22 44 30 109
e-mail wydzialprasowy@um.warszawa.pl
- podpisanie porozumienia...
- podpisanie porozumienia...
- podpisanie porozumienia...
- podpisanie porozumienia...
- podpisanie porozumienia...
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 1407
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.