Informacje prasowe
Zmiany informatyczne w mazowieckich szpitalach
2015.09.09 16:10 , aktualizacja: 2015.09.10 12:57
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
Jeden z kluczowych projektów medycznych realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego – „E-zdrowie dla Mazowsza” wkracza w decydującą fazę. Dziś pomiędzy samorządem województwa a wykonawcą – firmą Cube ITG podpisana została umowa, dzięki której 23 mazowieckie szpitale przejdą rewolucję informatyczną. Zostaną one nie tylko dostosowane do obowiązujących przepisów prawa, ale przede wszystkim będą bliżej pacjentów. Główne cele projektu to bowiem usprawnienie komunikacji pomiędzy szpitalem a pacjentami, poprawa bezpieczeństwa danych, a także wdrożenie licznych ułatwień mających pomóc lekarzom w codziennej pracy. Funkcję lidera projektu będzie sprawować Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o.
Wart ponad 88 mln zł projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13. Jego głównym celem jest dostosowanie 23 marszałkowskich szpitali do wymogów ustawy z dn. 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
„E-zdrowie dla Mazowsza” ma zapewnić bezpieczne i zgodne z prawem wytwarzanie i przechowywanie dokumentów medycznych, a także integrację z tworzoną na szczeblu krajowym Elektroniczną Platformą Gromadzenia Informacji o Zdarzeniach Medycznych (P1).
Projekt ma także usprawnić komunikację pomiędzy szpitalem a pacjentami oraz wymianę informacji pomiędzy placówkami. Dzięki wdrożeniu specjalistycznego oprogramowania dokumentacja medyczna pacjenta będzie dostępna w każdej biorącej udział w projekcie jednostce. Co przełoży się na realne możliwości oceny jego stanu. Korzystający z opieki szpitalnej na Mazowszu będą mogli zatem liczyć na fachową i kompleksową opiekę.
Dodatkowo, projekt zakłada stworzenie Centrum Analiz Statystyczno-Ekonomicznych. W tym celu zostaną zakupione sprzęt komputerowy (łącznie ponad 2300 stacji komputerowych i 70 serwerów) i niezbędne oprogramowanie. Szpitale będą wyposażone w szybkie łącza internetowe, co wpłynie na usprawnienie wymiany danych medycznych. W placówkach powstaną repetytoria elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Natomiast poprzez zakup i wdrożenie odpowiedniego programu zarządczego możliwe będzie tworzenie i przesyłanie opracowań statystycznych na potrzeby nadzoru merytorycznego sprawowanego przez samorząd województwa nad jednostkami. Obecnie nadzór ten sprawowany jest poprzez analizę danych przekazywanych przez jednostki w formie papierowej.
W projekcie wezmą udział 23 mazowieckie jednostki nadzorowane przez samorząd województwa mazowieckiego
1. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, 2. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce, 3. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, 4. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o. o. w Radomiu, 5. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o., 6. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o., 7. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, 8. Szpital Dziecięcy im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie, 9. SPZOZ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, 10. Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. dr E. Wilczkowskiego w Gostyninie,11. Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. dr Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, 12. Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu, 13. Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, 14. Mazowieckie Centrum Psychiatrii Drewnica Spółka z o.o., 15. Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o., 16. Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Rudce, 17. Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, 18. Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o., 19. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans SPZOZ w Warszawie, 20. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, 21. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego I Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, 22. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej RM-Meditrans Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, 23 Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o.
Projekt realizowany będzie w 12 miastach województwa mazowieckiego: Warszawie, Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Otwocku, Garwolinie, Gostyninie, Konstancinie – Jeziornie, Pruszkowie, Ząbkach. Ponadto projekt realizowany będzie także na terenie gminy Łomianki w Dziekanowie Leśnym oraz w gminie Mrozy w miejscowości Rudka.
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
- Zmiany informatyczne w...
- Zmiany informatyczne w...
- Zmiany informatyczne w...
- Zmiany informatyczne w...
- Zmiany informatyczne w...
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 371
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.