Informacje prasowe

Informacja prasowa - Budowa szpitala w Drewnicy wchodzi w decydującą fazę

2015.09.09 16:25 , aktualizacja: 2015.09.10 13:03

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

W podwarszawskich Ząbkach trwa budowa nowoczesnego, proekologicznego i przyjaznego pacjentom nowego szpitala psychiatrycznego w Drewnicy. Są już fundamenty, parter i pierwsze piętro. Pojawiają się już także pierwsze konstrukcje dachowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w 2017 r. swoją działalność będzie mogło przenieść tu Mazowieckie Centrum Psychiatrii „Drewnica”. Dziś na terenie nowo powstającego obiektu odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, który wraz z wizualizacjami został zamknięty w kapsule czasu i wmurowany w ścianę budynku nowego szpitala. Wmurowanie kamienia węgielnego zamyka etap prac konstrukcyjnych związanych z inwestycją.

 

– Nowy szpital budowany jest przede wszystkim z myślą o pacjentach. Niestety, co roku, coraz więcej młodych ludzi boryka się z różnego typu zaburzeniami psychicznymi. To bardzo ważne, aby móc im zapewnić profesjonalną pomoc w godnych i dobrze do tego celu przygotowanych placówkach. Stan szpitali psychiatrycznych w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Mam zatem nadzieję, że ten nowoczesny, proekologiczny obiekt, który tu powstaje, zapewni pacjentom opiekę medyczną i warunki leczenia, na jakie zasługują – powiedział Adam Struzik.

 

Powstający w sąsiedztwie istniejącego już szpitala nowy obiekt zajmie 22 tys. m2, a dla pacjentów będzie dostępnych tu 300 łóżek. Prace konstrukcyjne pomału zmierzają ku końcowi – są już fundamenty, parter oraz pierwsze piętro, a na niektórych odcinkach wykonywana jest konstrukcja pod dach. Wartość inwestycji to 118 mln zł.

 

Wszystkie prace idą zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Liczymy, że już w 2017 r. działalność Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica” zostanie przeniesiona do nowoczesnego, profesjonalnie wyposażonego obiektu – poinformował prezes zarządu spółki Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” Roman Robert Jędrzejczak.

 

W nowym szpitalu będą działać najnowocześniejsze instalacje, wykorzystujące energię słoneczną. Powstanie instalacja kolektorów słonecznych oraz wybudowany zostanie system pomp ciepła o łącznej długości odwiertów ponad 15 km. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń (STES – seasonal thermal energy storage). Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań szpital w Drewnicy ma szansę stać się najnowocześniejszym szpitalem psychiatrycznym w Europie. 

 

Powstający obiekt został zaprojektowany z myślą przede wszystkim o pacjentach oraz wszystkich pracownikach szpitala. Jego gwieździsty kształt przełoży się nie tylko na sprawniejszą komunikację wewnątrz szpitala, ale zapewni również bezpieczeństwo pacjentom. Główny pawilon szpitala zostanie zbudowany z siedmiu segmentów, połączonych tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą duży ogród zimowy i prowadzącą do miejsc terapii i wypoczynku. W kompleksie znajdą się m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały łóżkowe dla stałych pacjentów. W części rekreacyjno-sportowej będą się mieścić m.in. alejki spacerowe, ławki, stół do tenisa stołowego i stanowiska do gry w szachy.

 

Dla dobrego samopoczucia pacjentów i szybszego powrotu do zdrowia niezwykle istotne są atmosfera i warunki, w jakich odbywają terapię. Pacjentów nie leczy się bowiem tylko za pomocą leków. Równie ważne, a być może i najważniejsze są warunki, w jakich przebywają oraz ludzie, którzy ich otaczają. Dlatego dobrze jest, gdy w szpitalu zwłaszcza tego typu pacjenci mogą poczuć się choć trochę jak w domu – powiedział  prezes Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica”, Waldemar Giza.

 

Prace budowlane przy nowym obiekcie ruszyły wiosną br. 24 lutego 2015 r. została podpisana umowa pomiędzy spółką Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” a generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Budimex S.A. Wartość kontraktu to ok. 118 mln zł. Inwestycja została podzielona przez wykonawcę na dziesięć odcinków roboczych, na których prace trwają jednocześnie.

 

Centrum posiada wysoce wykwalifikowany personel, w tym lekarzy specjalistów psychiatrii, pielęgniarki ze specjalizacją z psychiatrii lub po kursie kwalifikacyjnym z psychiatrii oraz wykształconych terapeutów zajęciowych. Centrum zabezpiecza świadczenia lecznicze z zakresu opieki psychiatrycznej przede wszystkim dla około 700 000 mieszkańców Warszawy – Praga-Północ, Rembertów, Białołęka, Praga-Południe oraz powiatów – legionowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, węgrowskiego (gm. Łochów, Sadowne, Stoczek).

W ramach współpracy w Izbie Przyjęć przeprowadzane są konsultacje z zakresu psychiatrii dla policji oraz podmiotów leczniczych prawobrzeżnej Warszawy i powiatu wołomińskiego. Jednocześnie Centrum współpracuje z Sądem Okręgowym Warszawa-Praga oraz podległymi sądami rejonowymi, w szczególności z Sądem Rejonowym w Wołominie.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego w Warszawie
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
  • marszałek Adam Struzik wmurowuje kapsułę czasu Pobierz: marszałek Adam Struzik wmurowuje kapsułę czasu podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: budowa szpitala w Drewnicy
  • Pobierz: budowa szpitala w Drewnicy
  • Pobierz: budowa szpitala w Drewnicy
  • Pobierz: budowa szpitala w Drewnicy
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...
  • Pobierz: podpisanie aktu erekcyjnego...

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 746

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.