Informacje prasowe
Informacja prasowa - Mazowsze dołączyło do kampanii „Więcej niż energia"
2016.01.29 15:50 , aktualizacja: 2016.01.29 16:23
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
Samorządy, instytucje, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne pod egidą koalicji społecznej „Więcej niż energia” łączą swoje siły w działaniach mających rozwijać energetykę obywatelską. Do koalicji przystąpił właśnie samorząd województwa mazowieckiego. Wczoraj porozumienie o współpracy podpisali przedstawiciele Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, a ze strony województwa wicemarszałek województwa Janina Ewa Orzełowska i członkini zarządu Elżbieta Lanc.
Energetyka obywatelska to więcej niż energia prosumencka. To inwestycje w takie rozwiązania energetyczne, w oparciu, o które gospodarstwa domowe lub instytucje mogłyby pozyskiwać zarówno energię elektryczną, jak i ciepło ze źródeł odnawialnych, a także efektywnie zarządzać wykorzystywaną przez siebie energią. Celem kampanii „Więcej niż energia” jest z jednej strony wypromowanie samej idei energetyki obywatelskiej, a z drugiej – wskazanie odpowiednich podstaw prawnych.
– Coraz częściej i dobitniej mówi się o tym, jak wiele jest do zrobienia w kwestii ochrony środowiska. Sposobów na poprawę jego kondycji jest wiele. Warto skorzystać z możliwości jakie daje świadome wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w naszym codziennym życiu. W końcu wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku i oddychać czystym powietrzem – powiedziała podczas spotkania wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Samorząd województwa mazowieckiego w ramach porozumienia będzie wspierał i popularyzował rozwój energetyki obywatelskiej, a także aktywizował osoby prywatne, instytucje i przedsiębiorstwa do inwestowania w energię odnawialną. Priorytetem dla samorządu będzie poprawa efektywności energetycznej gospodarstw domowych.
– Musimy pamiętać, że dbanie o środowisko może przynosić wymierne korzyści. Dotyczy to wszystkich mieszkańców Mazowsza, a nie tylko instytucji, szkół czy prywatnych przedsiębiorców – dodała członkini zarządu Elżbieta Lanc.
Spotkanie było okazją do zwiedzenia Centrum Badawczego „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie. To ośrodek, gdzie energia odnawialna jest na wyciągnięcie ręki.
Inicjatorami kampanii „Więcej niż energia” są Fundacja ClientEarth Poland, Fundacja Greenpeace Polska, Fundacja WWF Polska i Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Do koalicji przystąpiło w sumie ponad 130 różnych podmiotów, w tym związki samorządowe (m.in. Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP) i samorządy (ponad 40), instytucje naukowe (m.in. SGGW, Instytut Ochrony Przyrody PAN), organizacje społeczne i branżowe, a także ruchy miejskie.
– Bardzo zależy nam, aby zmobilizować naszych partnerów do współpracy i do wzajemnego wsparcia, aby energetyka obywatelska stała się rzeczywiście dostępna dla każdego. Ważne, żeby stała się motorem do rozwoju nie tylko ochrony środowiska czy poprawy jakości powietrza, ale również do tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju innowacji i nowoczesnej gospodarki – podkreślała Joanna Furmaga, Prezes Zarządu Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
„Więcej niż energia” to społeczna koalicja działająca na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej. Głównym postulatem ruchu jest stworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa osób prywatnych i instytucji oraz przedsiębiorstw w inwestycjach w OZE oraz w działaniach na rzecz poprawy efektywności energetycznej. „Więcej niż energia” to też działania na rzecz sprawiedliwych, przejrzystych oraz efektywnych mechanizmów regulacyjnych i wspierających inwestowanie zarówno w energię elektryczną, jak i cieplną.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl
- Mazowsze dołączyło do...
- Mazowsze dołączyło do...
- Wicemarszałek Janina Ewa...
- Podpisane porozumienie
- Wicemarszałek Janina Ewa...
- Wicemarszałek Janina Ewa...
- Dyrektor Departamentu...
- Wicemarszałek Janina Ewa...
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 572
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.