Informacje prasowe
Informacja prasowa - Praktykuj u marszałka
2016.04.25 11:15
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Już po raz drugi studenci uczący się i jednocześnie zameldowani na Mazowszu będą mogli odbyć płatne, wakacyjne praktyki zawodowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz jego delegaturach. W ubiegłym roku autorski program samorządu Mazowsza cieszył się ogromnym zainteresowaniem studentów – na jedno miejsce było aż trzech chętnych. W te wakacje praktyki w urzędzie marszałkowskim będzie mogło odbyć ok. 120 studentów. Nabór wniosków rusza właśnie dzisiaj. Chętni mają czas na ich złożenie tylko do 16 maja br.
Praktyki odbywać się będą w lipcu, sierpniu i wrześniu w siedzibie urzędu marszałkowskiego – w Warszawie i jego delegaturach w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Ostrołęce lub Radomiu. Co ważne, oferowane przez urząd praktyki będą płatne. Na studentów czeka w tym roku ok. 120 miejsc.
Program skierowany jest do studentów uczących się na stacjonarnych studiach wyższych na uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu i jednocześnie zameldowanych w województwie mazowieckim. Zgłaszać się mogą studenci, którzy w dniu składania wniosku mają poświadczone zaliczenie pierwszego roku studiów.
– Duże zainteresowanie ubiegłorocznym programem praktyk pokazało, że był to dobry pomysł. Dlatego zdecydowaliśmy, że również w tym roku stworzymy studentom z Mazowsza szansę na zdobycie, tak potrzebnego na współczesnym rynku pracy doświadczenia zawodowego – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Dane GUS wciąż pokazują, że bezrobocie w grupie osób poniżej 24 roku życia ciągle jest najwyższe i wynosi ponad 20 proc. Liczę, że odbycie letnich praktyk w naszym urzędzie ułatwi studentom z Mazowsza późniejszy start zawodowy. Zachęcam wszystkich mazowieckich studentów do udziału w praktykach.
Studenci będą mogli wybrać, w jakim departamencie, kancelarii czy delegaturze chcą odbyć praktykę. Jednak ich wybór powinien być zbieżny z ich kierunkiem studiów. Preferowane będą m.in.: prawo i administracja, zarządzanie, ekonomia i finanse, ochrona środowiska, geodezja, rolnictwo, geologia, polityka społeczna, geografia, kulturoznawstwo oraz informatyka.
Praktyki będą trwały miesiąc i obejmą 150 godzin zegarowych. W tym czasie praktykanci poznają specyfikę działania urzędu marszałkowskiego, a także praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami. W praktyce sprawdzą, jak realizowane są sprawy urzędowe, a przede wszystkim poznają kulturę organizacyjną urzędu. Każdy ze studentów może uczestniczyć tylko w jednej miesięcznej praktyce w danym roku kalendarzowym.
W tajniki pracy urzędu wprowadzi praktykanta jego opiekun, którym będzie jeden z pracowników wybranej przez praktykanta komórki organizacyjnej urzędu. Praktyki będą odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej przez opiekuna programem i zakresem zadań. Dodatkowo studenci wezmą udział w szkoleniach wstępnych i spotkaniach tematycznych z ekspertami. Zapoznają się podczas nich m.in. z zasadami organizacji i działania urzędu, jego otoczeniem prawnym, podstawowymi regulacjami wewnętrznymi, zasadami przygotowywania aktów prawa wewnętrznego, a także kulturą organizacyjną urzędu. Studenci zapoznają się również z obowiązującymi w urzędzie zasadami bezpieczeństwa informacji, ochrony danych osobowych. Dodatkowo praktykanci wezmą udział w specjalnych warsztatach kształtujących umiejętności współpracy i funkcjonowania w zespole, pozyskiwania informacji oraz komunikacji. Na zakończenie praktyki każdy ze studentów otrzyma zaświadczenie o ukończonej praktyce.
– Proponowane przez nas praktyki stwarzają studentom możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego i sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce funkcjonowania administracji samorządowej. Praktykanci mogą poznać kulturę organizacyjną urzędu i wdrożone w nim rozwiązania zarządcze. To także korzyści dla urzędu – spośród najlepszych i wyróżniających się praktykantów możemy utworzyć bazę naszych przyszłych kadr – podkreśla Waldemar Kuliński, sekretarz województwa, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. – Po ubiegłorocznej pierwszej edycji programu, zebraliśmy opinie praktykantów i dyrektorów departamentów i udoskonaliliśmy ten projekt. Doprecyzowaliśmy m.in. obowiązki praktykantów i opiekunów praktyk, bardziej szczegółowo opisaliśmy warunki zaliczenia praktyk, a także określiliśmy na jakim etapie realizacji studiów kandydaci mogą zgłaszać się do udziału w praktykach.
Nabór wniosków o odbycie praktyk zawodowych w ramach programu „Praktyki u Marszałka” rusza już dzisiaj (25 kwietnia br.) i potrwa do 16 maja br. W przypadku wpłynięcia większej liczby wniosków niż liczba miejsc do odbycia praktyk kandydaci zostaną wyłonieni w drodze losowania.
Formularze wniosków o odbycie praktyk zawodowych wraz z regulaminem praktyk dostępne są na stronie urzędu www.mazovia.pl (w zakładce Praktyki w UMWM). Zgłoszenia można składać osobiście w punktach kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 26 (parter), Okrzei 35 (IV piętro pok. 402) lub w delegaturach urzędu w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Radomiu lub Ostrołęce, a także wysyłać pocztą na adres ul. Jagiellońska 26,
03-719 Warszawa.
W przypadku pytań lub wątpliwości należy pisać na adres: praktyki@mazovia.pl.
Ubiegłoroczny, organizowany po raz pierwszy program praktyk wakacyjnych dla studentów cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na 110 wolnych miejsc wpłynęło aż 353 zgłoszenia. W związku z tak dużą liczbą zgłoszeń o tym, kto zakwalifikuje się do programu zadecydowało losowanie. Ostatecznie praktyki odbyło 120 osób – 41 w lipcu, 40 w sierpniu i 39 we wrześniu. Największa liczba studentów chciała praktykować w Kancelarii Marszalka oraz delegaturze urzędu marszałkowskiego w Płocku. Wielu chętnych chciało także dostać się na praktyki w Departamencie Środowiska, Departamencie Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, a także Departamencie Organizacji.
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 310
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.