Informacje prasowe

Informacja prasowa - Święto mazowieckich samorządów

2016.05.25 12:40

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego. Na terenie Mazowsza funkcjonuje ponad 300 jednostek samorządu terytorialnego – w tym 314 gmin, 42 powiaty, z czego 5 to miasta na prawach powiatu oraz samorząd województwa mazowieckiego.To święto zarówno wspólnot lokalnych, które od 1990 r. mogą mieć większy wpływ na to, co dzieje się wokół nich. To również ważny dzień dla samych samorządowców, którzy na co dzień podejmują mnóstwo wyzwań, by dbać o swoje „małe ojczyzny” – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Dzień Samorządu Terytorialnego to święto obchodzone na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 r. Ostatnia reforma administracyjna sprawiła, że od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy niezależne od siebie rodzaje samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw.

 

Przed nami dzień samorządowca. To swoiste święto wszystkich naszych lokalnych i regionalnych wspólnot. Warto sobie uświadomić, że ostatnie 26 lat to wielki wkład samorządów w pozytywne zmiany w naszej ojczyźnie. To bardzo liczne inwestycje, modernizacje, to ogólnie zmiana wizerunku Polski i sposobu gospodarowania. Pieniądze na poziomie samorządowym wydaje się dużo bardziej racjonalnie, dużo bardziej efektywnie i jest to olbrzymia zasługa radnych gminnych, powiatowych, województw, ale również samorządów pomocniczych – sołtysów czy rad osiedli. I wszystkich tych, którzy angażuję się codziennie w rozwiązywanie lokalnych problemów. My jesteśmy bliżej ludzi, bliżej ludzkich spraw o dlatego potrafimy bardziej roztropnie, rozsądnie i efektywniej rozwiązywać problemy, tworzyć programy i je z całą konsekwencją realizować – mówił przy tej okazji marszałek województwa Adam Struzik, składając samorządowcom życzenia dalszych sukcesów w ich pracy.

 

Ostatnie badania CBOS (z marca tego roku) pokazują, że praca samorządowców jest lepiej oceniana niż praca posłów i senatorów. Pozytywną oceną samorządowcom wystawiło 72 proc. badanych, podczas gdy pozytywne opinie na temat funkcjonowania Sejmu wyraża 27 proc., a na temat działalności Senatu – 28 proc. Zaufanie, jakim zostali obdarzeni samorządowcy, jest najwyższe od czasów reformy administracyjnej.

 

Decentralizacja władzy, jaka się dokonała najpierw po 1989 r., a następnie w efekcie reformy z 1998 r., dała możliwość lepszego rozwoju miast, gmin, województw, a przez to całego kraju. W samorządzie ważniejsze niż polityka jest skupianie się na rozwiązywaniu bieżących problemów, wspieranie lokalnych inicjatyw i inwestowanie w rozwój swojego terenu. Od początku funkcjonowania samorządu województwa mazowieckiego udało się ze środków województwa i funduszy unijnych np. wyremontować 4 tys. km dróg, w tym 1800 km wojewódzkich i 2200 km powiatowych i gminnych, zbudować lub wyremontować 35 mostów, a także wybudować drugie lotnisko dla Mazowsza – Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Zakupiono również ponad 80 nowych pociągów i całkowicie zmodernizowano tabor Kolei Mazowieckich. Powstało ponad 1300 km sieci wodociągowej i 1500 km sieci kanalizacyjnej, zmodernizowano lub wybudowano blisko 1900 obiektów sportowych, ponad 920 szkół, 139 przedszkoli oraz 227 placów zabaw. Zmodernizowano 192 placówki medyczne, 80 instytucji kultury i obiektów dziedzictwa kulturowego. 366 zabytków zamieniło się w prawdziwe perełki turystyczne, zrewitalizowano 38 miast i 46 miejskich parków i skwerów. To także czas dużych zmian na wsi – 587 wyremontowanych i wyposażonych świetlic wiejskich i domów kultury oraz 268 odnowionych centrów wsi. To oczywiście tylko część inwestycji, bo w każdej gminie, powiecie czy mieście kolejne inwestycje realizują wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1057 kB, Liczba pobrań: 80

Liczba wyświetleń: 115

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.