Informacje prasowe

Informacja prasowa - W Poświętnem powstaje Park Naukowo Technologiczny

2016.06.24 18:00 , aktualizacja: 2016.06.30 10:09
Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

24 czerwca br. został założony „Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny – Park Spółdzielczy w Płońsku”. Jego misją będzie wspieranie transferu wiedzy z nauki do biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu rolno-spożywczego, biotechnologii, ekologii, OZE oraz IT.

 

Chcemy, aby park nawiązał ścisła współpracę z MODR-rem, ale też ścisłą współpracę z uczelniami – mówił dziś podczas podpisania umowy marszałek Adam Struzik. – Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w ten projekt. Rolnictwo jest strategicznym ogniwem naszej gospodarki. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, musimy stwarzać możliwości transferu wiedzy i innowacji do tego sektora.

 

Rolnictwo jest jednym z silniejszych filarów gospodarki na Mazowszu. Region jest największym w Polsce eksporterem owoców i warzyw, a żywność wytwarzana na Mazowszu trafia w sumie do ponad 20 krajów spoza UE. W niektórych kategoriach towarowych Mazowsze dostarcza nawet 70-90 proc. produktów rolnych wywożonych z całej Polski. Dynamicznie rozwijają się również inne gałęzie mazowieckiego eksportu – ponad 30 proc. to towary przemysłu mechanicznego, elektronicznego i elektrycznego. Chętnie eksportowane są także produkty chemiczne oraz metale nieszlachetne i artykuły z nich wyprodukowane.

 

Jednak kluczowym warunkiem dalszego szybkiego rozwoju przemysłu rolno-spożywczego na Mazowszu jest zapewnienie branży rolniczej profesjonalnego i innowacyjnego zaplecza badawczego. Konieczność efektywnego konkurowania na rynkach europejskich wymaga stymulowania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi oraz pomiędzy firmami, a sferą B+R. Aby mazowiecki przemysł rolno-spożywczy był konkurencyjny na międzynarodowym rynku, konieczne są inwestycje w innowacje procesowe, organizacyjne oraz produkcyjne. I właśnie pomoc w stymulowaniu tych rozwiązań będzie celem parku naukowo-technologicznego.

 

Misją parku będzie wspieranie transferu wiedzy z nauki do biznesu. Szczególny nacisk zostanie położony na przemysł rolno-spożywczy, biotechnologię, ekologię, OZE oraz IT. Jak będzie to wyglądać w praktyce? Park będzie wspierać proces transferu wiedzy z nauki do praktyki, a także wspierać powstawanie i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, szczególnie na obszarach wiejskich. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na szkolenia, doradztwo, a także pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Zadaniem parku będzie też inicjowanie międzyregionalnej i międzynarodowej współpracy przedsiębiorców oraz aktywizowanie działań i tworzenie inicjatyw klastrowych czy grup operacyjnych. Będzie również promować i upowszechniać innowacje.

 

Efektem realizacji przedsięwzięcia będzie działanie na rzecz rozwoju regionalnego poprzez stwarzanie korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjności technicznej i transferu wiedzy do praktyki.

Założycielami Parku Spółdzielczego są Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., Mazowiecka Agencja Energetyki Sp. z o.o., Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o., Polskie Towarzystwo Biomasy (POLBIOM) oraz Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju” z Wyszogrodu.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 382

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.