Informacje prasowe

Informacja prasowa - Regionalne Inwestycje Terytorialne w subregionie ostrołęckim

2016.07.15 14:50 , aktualizacja: 2016.07.15 15:06

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Zamknięty etap przygotowywania RIT-ów (Regionalnych Inwestycji Terytorialnych). Zarząd województwa przyjął plan inwestycyjny dla subregionu ostrołęckiego. Główny nacisk położony został na działania związane m.in. z poprawą sieci transportowej, standardu opieki zdrowotnej, rozwojem gospodarczym czy zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Można więc startować w konkursach, które niedawno zostały ogłoszone. W sumie na ten cel w całym województwie przeznaczono ponad 950 mln zł. Jesienią będzie wiadomo, ile uzyskał tzw. RIT ostrołęcki.

 

Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT) to autorska inicjatywa zarządu województwa w najnowszym RPO WM (2014-2020) na wzór ZIT-u wprowadzonego przez Komisję Europejską dla Warszawy i okolic. Chodziło o to, by samorządy z pozostałych subregionów Mazowsza mogły wspólnie wypracować projekty tworzące zintegrowaną całość. Liderem koordynującym prace jest zawsze dawne miasto wojewódzkie.

 

W przypadku Ostrołęki wypracowany przez samorządy i zatwierdzony właśnie przez zarząd województwa plan inwestycyjny obejmuje projekty dotyczące:

  • zrównoważonego rozwoju miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego przez poprawę zewnętrznej i wewnętrznej dostępności jego potencjału: gospodarczego, społecznego i środowiskowo-rekreacyjnego;
  • poprawę jakości życia mieszkańców obszaru funkcjonalnego subregionu ostrołęckiego przez zwiększenie dostępności i jakości świadczonych usług zdrowotnych, profilaktyki zdrowotnej i ograniczenie niskiej emisji.

 

– Rozpoczynamy już aktywną realizację RIT-ów. Kiedy toczyła się dyskusja na temat kształtu RPO, unia postawiła na ZIT. Dla nas, mieszkańców Mazowsza – regionu który ma bardzo zróżnicowany charakter, ZIT to za mało. Doszliśmy więc do wniosku, że musimy myśleć w kategoriach dobra wszystkich ośrodków subregionalnych – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

W obecnym RPO WM 2014-2020 nowością jest wprowadzony przez Komisję Europejską ZIT, czyli mechanizm Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, który stworzony został dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół stolicy. Zarząd województwa podjął decyzję, by podobny mechanizm wprowadzić w innych częściach województwa. Stworzone zostały więc Regionalne Inwestycje Terytorialne, które miały stać się dla samorządów lokalnych inspiracją do wspólnego planowania najważniejszych inwestycji.

 

– RIT-y są swojego rodzaju eksperymentem. Przyglądają nam się nie tylko inne kraje europejskie, np. Chorwacja, ale i Komisja Europejska. Jeśli nasz projekt się uda, czego życzę nam wszystkim, z naszych doświadczeń skorzysta cała Unia Europejska – dodał Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM.

W każdym subregionie liderem jest główne miasto – Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce. Ma być ono koordynatorem powstającego dla każdego RIT-u planu inwestycyjnego. W planach zawarte są grupy projektów, które będą realizowane przez samorządy lub partnerstwa – zawiązane w dowolnej formie. Z założenia partnerstwa powinny tworzyć się w odpowiedzi na wspólne wyzwania oraz potrzebę wypracowania wspólnej wizji rozwoju. Projekty zgłoszone w ramach RIT mają mieć zintegrowany charakter, to znaczy, że będą to grupy (tzw. wiązki) projektów, które wspólnie rozwiążą jakiś problem i jednocześnie wesprą rozwój subregionu.

Receptą na sukces w przypadku RIT-ów jest współpraca oparta na porozumieniu pomiędzy liderem subregionu, czyli w tym przypadku miastem Ostrołęką, a pozostałymi jednostkami samorządu terytorialnego. Tylko dzięki temu możliwe będą kompleksowe, spójne, skoordynowane i skoncentrowane działania prorozwojowe – zaznaczył Piotr Brzeski, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.

Nie wszystkie inwestycje muszą być realizowane z udziałem środków unijnych. Ważne jest wypracowanie spójnej koncepcji, która przyniesie korzyści całemu subregionowi. Aby uzyskać dofinansowanie, projekty będą startować w konkursach ogłaszanych specjalnie dla RIT (objętych tzw. OSI problemowymi, czyli obszarami strategicznej interwencji). Startowanie w tych konkursach nie zamyka drogi do ubiegania się o środki unijne w ramach innych naborów – otwartych dla wszystkich.

 

Projekty wybierane w konkursie ogłaszanym dla RIT, tak jak pozostałe projekty konkursowe, w celu otrzymania wsparcia będą musiały otrzymać pozytywną ocenę zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 59 kB, Liczba pobrań: 146, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 7450 kB, Liczba pobrań: 225

Liczba wyświetleń: 259

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.