Informacje prasowe
Informacja prasowa - Inauguracja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” w 2016 r.
2016.10.07 14:15 , aktualizacja: 2016.10.07 14:28
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Ruszyła kolejna edycja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. To akcja prowadzona przez samorząd województwa mazowieckiego i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w szkołach podstawowych i gimnazjach z terenu Mazowsza. Ponad 100 spotkań z młodymi Mazowszanami, tysiące rozdanych elementów odblaskowych oraz nauka przez zabawę – wszystko po to, aby dzieci i młodzież z Mazowsza były bezpieczne.
Samorząd województwa mazowieckiego już od 15 lat prowadzi kampanie społeczne poświęcone bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Do tej pory wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów z mazowieckich szkół. Kampania społeczna „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” ma uświadomić najmłodszym Mazowszanom jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Ponad 100 spotkań na całym Mazowszu
Tylko w tym roku szkolnym planowanych jest ponad 100 spotkań, podczas których wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze zdobędzie kolejnych kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Dowiedzą się oni m.in.: jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak zachować się w razie wypadku czy jak udzielić pierwszej pomocy rannemu koledze. Te i inne zagadnienia omówią z uczniami przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego.
Od początku września kilka razy w tygodniu w akcjach poświęconych bezpieczeństwu na drodze biorą udział najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego z różnych zakątków Mazowsza. Pierwsze spotkania odbyły się już m.in. w Radzanowie, Tłuszczu, Nagoszewie, Nowym Miszewie, Sochocinie, Obrytem czy w Radomiu.
– Podstawowym celem naszej kampanii jest ochrona dzieci i młodzieży przed niebezpieczeństwami na drodze. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby uczyć najmłodszych, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Chcemy także wyposażać ich m.in. w elementy odblaskowe tak, aby byli widoczni dla innych użytkowników dróg. Nasza kampania obejmuje m.in. spotkania w szkołach. Do końca tego roku szkolnego planujemy ich jeszcze ponad sto – podkreśla Waldemar Kuliński, Sekretarz Województwa – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. – Bezpieczeństwo na drogach stale się poprawia, jednak jeśli chodzi o wypadki z udziałem dzieci to ciągle stan bezpieczeństwa na naszych drogach nie jest zadowalający. Z jednej strony mamy ogromną kampanię informacyjną, poprawia się infrastruktura drogowa, z drugiej jednak zwiększa się liczba użytkowników dróg, wzrasta liczba środków transportu, co powoduje, że te odcinki dróg, które do tej pory były bezpieczne tracą ten status. Dlatego ciągle musimy edukować i uświadamiać najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.
Nauka przez zabawę
Istotą kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” jest przyjazna i atrakcyjna dla uczniów forma zajęć. Dzieci i młodzież uczą się bezpiecznego zachowania na drodze, a na uczestników spotkań czeka wiele atrakcji. Dużym wyzwaniem okazuje się jazda rowerem po specjalnym torze. To z pozoru proste zadanie nie wszystkim udaje się ukończyć bezbłędnie. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwają zawsze pracownicy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Wielu uczniów chce także spróbować swoich sił w symulatorach jazdy. Każdy może wybrać pojazd i trasę, którą chce się poruszać.
Oprócz tego uczniowie wspólnie z policjantami oglądają film „…tak, chcę być bezpieczny”. Po jego emisji, jest czas na dyskusję o zagrożeniach czyhających na najmłodszych nie tylko na drodze, ale np. też w internecie. Natomiast o tym, jak udzielić pierwszej pomocy opowiadają uczestnikom spotkania ratownicy medyczni.
– Uczymy dzieci i młodzież, jak bezpiecznie poruszać się na drodze, jak sprawić żeby kierowca widział daną osobę i w bezpieczny sposób mógł ją ominąć, bądź wyminąć. Przede wszystkim są to wykłady, które organizujemy w szkołach. Prowadzą je egzaminatorzy z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, a także policjanci. Wszystko to uzupełniają zajęcia z ratownikami medycznymi, podczas których najmłodsi uczą się podstaw udzielania pierwszej pomocy. Staramy się, aby był to cały dzień poświęcony bezpieczeństwu ruchu drogowego. Rozkładamy mobilne miasteczko ruchu drogowego wyposażone w ronda, oświetlenie. Są konkursy, rywalizacja, nagrody. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymują zestawy elementów odblaskowych tak, aby już tego samego dnia mogli bezpiecznie wrócić do domu – informuje Krzysztof Łaptaszyński, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Bezpieczeństwa Publicznego w urzędzie marszałkowskim.
Pamiętajmy o odblaskach
Jednym z głównych celów kampanii jest nauczenie najmłodszych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą. Uczestnicy akcji dowiadują się nie tylko dlaczego trzeba nosić odblaski, ale także, jak je nosić, aby rzeczywiście poprawiały widoczność pieszego lub rowerzysty. Wszyscy uczestnicy kampanii otrzymują ufundowane przez samorząd województwa mazowieckiego gadżety zwiększające bezpieczeństwo na drodze – zestawy elementów odblaskowych. W skład zestawu wchodzą cztery elementy – dwie opaski zapinane na rękę oraz dwie zawieszki, które można przypiąć do ubrania lub plecaka.
Widoczne szkoły
Spotkania z najmłodszymi mieszkańcami Mazowsza to główny, ale nie jedyny element kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Organizatorzy zaplanowali również szeroką akcję informacyjną. Każda szkoła biorąca udział w projekcie zostanie oznakowana specjalnym banerem informacyjnym – „Ta szkoła jest widoczna i bezpieczna”. Działa również poświęcony akcji profil na Facebooku „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, na którym można znaleźć informacje dotyczące kampanii, relacje ze spotkań z uczniami, a także praktyczne wskazówki, jak bezpiecznie poruszać się po drodze.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 589
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.