Informacje prasowe

Informacja prasowa - Kolejne inwestycje w kontrakcie terytorialnym Mazowsza

2017.05.30 14:15 , aktualizacja: 2017.05.30 14:24

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Zakończyły się negocjacje samorządu województwa ze stroną rządową dotyczące rozszerzenia i aktualizacji kontraktu terytorialnego. To kluczowy dokument, w którym m.in. umieszczone są najważniejsze inwestycje regionu. Wprowadzenie kolejnych projektów do kontraktu daje zielone światło do starania się o środki unijne na ich realizację. Dziś w Ministerstwie Rozwoju odbyło się uroczyste podpisanie aneksu do kontraktu terytorialnego dla województwa mazowieckiego.

 

Kontrakt terytorialny dla Mazowsza obowiązuje od 2014 r. To kluczowy dokument regulujący zasady współpracy strony rządowej i samorządowej w ramach wdrażania środków unijnych. Dokument reguluje też wdrażanie projektów kluczowych na Mazowszu oraz zasady realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Przez ostatnie miesiące trwały negocjacje, których celem była aktualizacja tego dokumentu i wprowadzenie do niego nowych inwestycji. Ostatecznie, 5 maja rada ministrów przyjęła zmiany. Dziś, 30 maja odbyło się uroczyste podpisanie dokumentu.

 

To nasz duży sukces, ale i efekt wielu spotkań i analiz. Cieszę się, że udało nam się przekonać stronę rządową do tak znaczących zmian  – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Jestem przekonany, że Mazowsze zyskało szansę na kolejne ważne i potrzebne inwestycje.

 

W kontrakcie terytorialnym Mazowsza znajdą się trzy nowe przedsięwzięcia pakietowe. Pierwsze dotyczy wsparcia obszaru kultury w województwie mazowieckim poprzez realizację projektów infrastrukturalnych kluczowych dla rozwoju regionu i państwa, służących rozwojowi kultury i dziedzictwa kulturowego. Drugie dotyczy rozwoju klastrów energii poprzez realizację projektów służących rozwojowi energetyki na poziomie lokalnym. Dzięki staraniom władz województwa do kontraktu terytorialnego województwa mazowieckiego wpisane zostanie także trzecie przedsięwzięcie pakietowe, czyli wsparcie obszaru transportu poprzez realizację projektów infrastrukturalnych w ramach transeuropejskich korytarzy transportowych służących budowie multimodalnego węzła transportowego o zasięgu międzynarodowym.

 

To co udało się zmienić w wyniku negocjacji, to na przykład dodanie projektów z obszaru transportu, które mogą być realizowane w ramach RPO WM. Ważną kwestią jest też zapewnienie ze strony rządowej, że jeśli pojawią się oszczędności w programie Infrastruktura i Środowisko, to podjęta zostanie dyskusja na temat możliwości sfinansowania tego typu mazowieckich inwestycji z programu centralnego. Dodatkowo ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, a zatem Warszawa i cały obszar funkcjonalny, jak również miasta subregionalne, otrzymały możliwość wsparcia z programów krajowych działań w obszarze niskoemisyjnego transportu publicznego i projektów poprawiających efektywność energetyczną w budynkach wielorodzinnych – podkreśla dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM.

 

W ramach przedsięwzięcia pakietowego dotyczącego kultury wpisano sześć nowych projektów:

  • rewitalizacja zabytkowego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie dla zachowania dziedzictwa kulturowego i poprawy dostępności do zasobów kultury;
  • rewaloryzacja parku miejskiego – historycznego założenia ogrodowego „Aleksandria” w Siedlcach;
  • renowacja zabytkowej oficyny, budynku wieży, zbiornika fontanny w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach – etap II i etap III;
  • rewitalizacja nieruchomości przy ul. Rwańska 2/Rynek 15 oraz Rwańska 4/Rynek l4/Grodzka 1 w Radomiu (Kamienica Deskurów);
  • modernizacja skrzydła północnego i wschodniego Warszawskiego Arsenału;
  • odrestaurowanie Pałacyku Karolin i utworzenie bazy edukacyjnej dla prezentacji i promocji folkloru.

Uzupełniono również projekty, które już figurowały w kontrakcie:

  • Europejskie Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia (część dotycząca budynków zabytkowych);
  • Stacja Muzeum – renowacja i konserwacja zabytkowego taboru kolejowego;
  • rewitalizacja zabytkowego Pałacyku Briggsów wraz z parkiem w Markach.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Liczba wyświetleń: 269

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.