Informacje prasowe

Informacja prasowa - Znamy laureatów nagrody marszałka

2017.11.06 14:05 , aktualizacja: 2017.11.07 12:46

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Podczas gali w Teatrze Dramatycznym w Płocku wręczono nagrody 10 laureatom XVIII edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawane jest osobom wybitnym, które swoją działalnością rozsławiają nasze województwo w kraju i na świecie.

 

Już po raz 18. przyznaliśmy Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Cieszy się ona niesłabnącą popularnością. To zaszczyt móc wręczyć tak prestiżowe wyróżnienie osobom pełnym pasji i talentów. Wśród laureatów są m.in. społecznicy, zespoły folklorystyczne oraz organizacje pozarządowe. Nagroda Marszałka to podziękowanie za ich trud i zaangażowanie w rozwój kultury na Mazowszu podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, samorządy gmin, miast i powiatów województwa mazowieckiego, stowarzyszenia oraz fundacje społeczno-kulturalne i naukowe, a także lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie całego województwa. Laureaci podczas uroczystości otrzymali statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 10 tys. zł każda. Uroczystość wręczenia nagród laureatom XVIII edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego poprowadził Tomasz Kammel. Imprezę uświetnił występ Alicji Węgorzewskiej.

 

 

LAUREACI XVIII EDYCJI NAGRÓD MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO:

Grażyna Barszczewska z Warszawy

Wybitna aktorka filmowa i teatralna. W swoim dorobku ma ponad 150 ról zarówno dramatycznych, jak i komediowych. Od lat związana jest z Teatrem Polskim w Warszawie. Występowała także na innych, nie tylko warszawskich scenach. Od początku kariery bierze udział w spektaklach Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Ogromną popularność przyniosły jej kreacje w filmach i serialach z Niną Ponimirską w „Karierze Nikodema Dyzmy” na czele. Angażuje się w działalność charytatywną. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Chorych na SM. Wspiera również fundację na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

Myślę, że sztuka powinna nas ulepszać. To jest spotkanie widza – przecież anonimowego. Ja nie pytam, kto przyjdzie na widownię, z jakiej opcji, o jakiej wrażliwości. Po prostu chcę jak najlepiej zagrać. Nawet, jeżeli jest to naiwne i ma to być ważne spotkanie tylko dla garstki osób – podkreśla Grażyna Barszczewska.

 
Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich (pow. przysuski)

Jedna z najbardziej znanych, utalentowanych śpiewaczek oraz tancerek ludowych. Z zaangażowaniem działa na rzecz popularyzacji tradycji muzycznych południowego Mazowsza. Od 2012 r. kieruje zespołem „Gołcunecki”. Zamiłowanie do folkloru wyniosła z domu. Jej bliscy również byli cenionymi śpiewakami. Otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień w tym Nagrodę im. Oskara Kolberga. W 2014 r. uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego organizowała warsztaty śpiewu tradycyjnego.

Jak się ktoś wychowa w tej muzyce i ją rozumie – to każda melodia o czymś opowiada. To są melodie o miłości i o nieszczęśliwej miłości. Moim marzeniem jest, aby zachęcić do tej muzyki młodzież. Bardzo bym chciała, żeby coś się tu utworzyło w tej mojej chatce. Z tymi młodymi to by się udało. Przekazałabym to, co jeszcze pamiętam, a dużo pamiętam, bo też się od swojej babci uczyłam – opowiada Maria Siwiec.

Ewa Gęga-Osowska z Radomia

Od lat wspiera wszelkie muzyczne inicjatywy. Jest nauczycielką w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, a także prezesem Fundacji Ars Antiqua Radomiensis. Jest pomysłodawczynią Ogólnopolskiego konkursu z literatury muzycznej „Najpiękniejsza jest muzyka polska”. W 2015 r. obchodziła 35-lecie pracy pedagogiczno-artystycznej. Za swoją działalność otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Przed laty na festiwalu Schola Cantorum tak zachwycił mnie zespół muzyki dawnej Rocal Fuza prowadzony przez Ryszarda Dembińskiego, że postanowiłam sama stworzyć taki zespół. Działa on przy szkole muzycznej i nazywa się Basso Continuo Pojawiła się również myśl, aby w Radomiu zorganizować festiwal muzyczny. Na pierwszy zaprosiliśmy bardzo znany zespół Ars Nova i okazało się, że to dobry pomysł – tak początki swojej pracy wspomina Ewa Gęga-Osowska. – Muzyka jest dla mnie wszystkim, jest moją pasją. Słuchałam jej od najmłodszych lat, kiedy mój tata grał melodie góralskie na harmonijce ustnej. Jest dla mnie najprostszą i najpiękniejszą wypowiedzią. Łączy wszystkich ludzi.

 

Lucyna Wasilewska z Michałowic (pow. pruszkowski)

Społeczniczka, inicjatorka i miłośniczka literatury, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Aktywizuje seniorów organizując dla nich wyjazdy turystyczne, wykłady i spotkania kulturalne. Promuje kulturę Mazowsza wśród ludzi starszych. Pomysłodawczyni wielu społecznych inicjatyw takich jak – Bezpieczny Senior czy akcja łączenia pokoleń. Jest członkiem Parlamentu Seniorów, Sejmiku Mazowieckiego Seniorów oraz fundacji „Żywią i Bronią”.

Piętnaście lat temu, kiedy powstawał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ursusie, postanowiłam włączyć się do pracy. Po przejściu na emeryturę, chociaż jeszcze troszkę pracowałam, uważałam, że w domu będzie mi za ciasno. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest takim dużym oknem na świat dla seniorów. Jest to wielka satysfakcja, jeśli widzę, że sala jest pełna, a moi słuchacze są zasłuchani. To satysfakcja, że się udało, że taka była potrzeba, że ten zamysł był dobry – mówi Lucyna Wasilewska.

 
Piotr Dróżdż z Cegłowa (pow. miński)

Jest duchownym, ale także nauczycielem i społecznikiem. Od 1992 r. proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego w Cegłowie. Działalność społeczna, kulturalna i sportowa to nie tylko znak rozpoznawczy duchownego, ale i jego sposób na życie. Od początku swojej posługi kapłańskiej troszczy się o budowanie wspólnoty parafialnej. Od 33 lat organizuje kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży. Jest inicjatorem akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Laureat wielu nagród, otrzymał m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrny Krzyż Zasługi.

W pewnym momencie trzeba było zabrać głos w sprawie używek i wtedy postanowiłem zacząć rozmawiać z młodymi ludźmi, bez względu na przynależność wyznaniową. Zaczęliśmy rozmawiać, że to jest zło, że trzeba strzec się tego zagrożenia. I tak powoli dojrzała we mnie myśl, aby zorganizować akcję najpierw letnią, a potem zimową – „Wakacyjne spotkania z Jezusem” oraz „Zimowe spotkania z Jezusem”. Istnieje nadzieja, że młody człowiek, który zobaczy dobre wzorce, będzie potem według nich postępował. Modlitwa, jako taka nie zmienia świata, ale zmienia człowieka, a człowiek potrafi zmienić oblicze ziemi, na której mieszka – podkreśla Piotr Dróżdż.

 

Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” z Glinianki (pow. otwocki)

Powstało w 1972 r. i od tamtej pory promuje lokalny folklor, tradycje i obyczaje. Występuje na większości lokalnych imprez i uroczystości kościelnych, samorządowych oraz dożynek. Podczas występów prezentują m.in. przyśpiewki ludowe czy pieśni obrzędowe. Większość wykonywanych przez „Wawrzynioki” utworów przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Każdego roku organizują Święto Sójki we wsi Glinianki. Członkinie stowarzyszenia, poza działalnością muzyczną, zajmują się organizacją warsztatów oraz zajęć tematycznych związanych z ludowością i tradycjami polskiej wsi.

Nasze stowarzyszenie głównie zajmuje się ludowością – podkreśla Marek Majek, prezes stowarzyszenia „Wawrzynioki”.

Chcemy przekazywać i pokazywać, jak to było kiedyś na naszych wsiach – co nasi przodkowie robili, jak natrudzili się – dodaje Renata Kalińska, członek stowarzyszenia.

Doszliśmy do tego, że już nie tylko „Wawrzynioki” ubierają się w ludowe stroje, ale i poszczególne wioski – na Niedzielę Palmową, na odpust czy Boże Ciało. Zakładają chusty ludowe, aby było kolorowo, aby było widać, że to jest wieś, że to jest piękne – zaznacza Marianna Grzenda, członek stowarzyszenia.

 
Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” z Sadownego (pow. węgrowski)

Amatorski zespół ludowy, który powstał w 1973 r. przy ówczesnym Kole Gospodyń Wiejskich. Od początku istnienia aktywnie angażuje się w promocję Ziemi Sadowieńskiej. Repertuar śpiewaków opiera się na utworach ludowych, jednak w ich wykonaniu można także usłyszeć pieśni religijne oraz poezję klasyczną. Swoją działalnością krzewią tradycje folklorystyczne. Na swoim koncie mają wiele sukcesów. W 2015 r. zespół otrzymał medal Pro Masovia.

Zespół powstał po to, aby kontynuować tradycje, które przekazały nam nasze mamy i bacie – mówi Krystyna Wetoszka, kierownik zespołu „Sadowianki”. – Pamiętam pierwszy dzień. Przyszłam na próbę zespołu i pokazano nam przepiękne stroje. Miałam śpiewać w duecie z panią Janiną. To było coś niesamowitego. Zawsze, kiedy śpiewamy, przypomina mi się mój rodzinny dom. A czemu? Wtedy człowiek czuje się po prostu młodszy.

Pierwszy raz przyszedłem na próbę z żoną, przedstawialiśmy wesele sadowieńskie. To było 20 lat temu – wspomina Zbigniew Danaj, członek zespołu. – To trochę tak, jakby spotkanie rodzinne i jeśli nie ma próby, to czegoś brakuje.

 
Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi

Organizacja pozarządowa promująca Wisłę na terenie całego Mazowsza. Stowarzyszenie powstało w 1998 r. i od tamtej pory prowadzi szereg spotkań i wykładów poświęconych największej rzece w Polsce. Propagowanie historii żeglugi, piękna i atrakcyjności mazowieckiej części Wisły to tylko niektóre elementy ich działalności. Towarzystwo wydało publikację „Ludzie i statki. Historia Płocka Wisłą pisana”, która cieszyła się dużą popularnością w środowisku związanym z żeglugą oraz historią rzeki. Członkowie organizacji aktywnie uczestniczyli w obchodach Roku Rzeki Wisły.

Płock, który był wspaniałym portem wiślanym przed laty zatracił swoją wiślaną tożsamość. Zapomniano o portowych tradycjach, zapomniano o teorii związanej z żeglugą i my chcemy teraz te białe plamy wypełnić – mówi Paweł Śliwiński, kapitan żeglugi śródlądowej. – Działamy na rzecz zbliżenia miasta do rzeki, odtworzenia żeglugi na Wiśle i przybliżenia historii. Staramy się odnajdywać stare dokumenty, przypominać historię żeglugi, stare wspaniałe statki. Chcemy, aby mieszkańcy Płocka odkryli na nowo uroki naszej wspaniałej Wisły.

Reprezentuję jednych z najstarszych wiślanych marynarzy. Miałem przyjemność pływać na ostatnim parowcu – podkreśla Stanisław Fidelis, kapitan żeglugi śródlądowej.

Jako rzeka to istnieje, tylko nie ma żadnej komunikacji wodnej. Teraz żeby zobaczyć statek, to trzeba bardzo długo czekać, a kiedyś przepływało tędy około stu statków dziennie – zaznacza Teodor Tymiński, kapitan żeglugi śródlądowej.

 
Bank Żywności w Ciechanowie

Swoją działalnością wpisują się w ideę społeczeństwa obywatelskiego. Angażują się na rzecz rozwoju edukacji ekologicznej i ochrony środowiska naturalnego Północnego Mazowsza. Organizacja integruje młodzież zwłaszcza poprzez wolontariat akcyjny i sportowy. W 2012 r. razem z samorządem miasta Ciechanów Bank Żywności zainicjował imprezę promującą wolontariat – Festiwal Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych. Podczas organizowanych akcji starają się podkreślać regionalizm i lokalną tradycję.

Główną misją banków żywności jest zapobieganie marnowaniu żywności i przekazywanie tego uratowanego jedzenia osobom potrzebującym – mówi Dorota Jezierska, prezes Fundacji Bank Żywności w Ciechanowie. – Banki zajmują się również edukowaniem, także tych najmłodszych konsumentów. Dzieciakom w przedszkolu edukatorka opowiada historię o jogurciku, który niezjedzony trafia na wysypisko i tam się dzieją straszne rzeczy. Dzieci są pod wrażeniem i wychodzą z zajęć z chęcią edukowania rodziców – tata musi robić listę zakupów, mama musi mniej kupować. Z dziećmi w szkołach podstawowych i gimnazjach rozmawiamy bardziej poważnie. Pokazujemy im aspekt ekologiczny, ekonomiczny i społeczny marnowania żywności.

 

Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni (pow. ostrołęcki)

Jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych na Mazowszu. Istnieje od 1935 r. i działa przy Zespole Szkół w Czarni. W swoim dorobku ma osiem płyt oraz piętnaście filmów dla TVP, w których promuje kulturę regionalną i walory województwa mazowieckiego. Zespół realizuje również projekty unijne. Carniacy otrzymali wiele nagród m.in. pięciokrotnie zwyciężyli na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Zespół został również uhonorowany medalem Pro Mazovia za zasługi dla województwa mazowieckiego.

Mamy tutaj sprzyjającą atmosferę, bo każdy rozumie, że to jest coś ponadczasowego, co warto ocalić od zapomnienia. Jeżeli w Czarni mamy tylko sto domów, to już nie ma takiego, z którego ktoś nie byłby w zespole. Mamy autentyczny przekaz pokoleniowy – w zespole są i dziadkowie, i dzieci, i wnuki – podkreśla Witold Kuczyński, kierownik zespołu „Carniacy”. – To już 32 lata jak prowadzę ten zespół. Trzeba mieć wiedzę na temat strojów, trzeba umieć nauczyć tańczyć i śpiewać. Kobiety mają szykowniejsze stroje. Po szamerunku, wystroju można rozpoznać z jakiej parafii pochodzą, a po fałdach z tyłu na spódnicy można rozpoznać z jakiej gminy.

 

NAJLEPSI MAZOWIECCY WOLONTARIUSZE

 

W konkursie Mazowieckie Barwy Wolontariatu nagrodzono mazowieckich społeczników. Komisja konkursowa w swojej ocenie brała po uwagę przede wszystkim zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność, partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach. Laureaci wezmą udział w finale ogólnopolskim konkursu „Barwy Wolontariatu”.

 

I miejsce – Wolontariusze Zespołu Opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa przy Caritas Diecezji Radomskiej

 

Grupa istnieje od ponad 25 lat. Założycielki Teresa Urban i Ewa Ways choć skończyły już 80 lat, z pasją i zaangażowaniem działają na rzecz innych ludzi. Zespół opieki liczy 13 kobiet, które odwiedzają podopiecznych hospicjum kilka razy w tygodniu. Każda z wolontariuszek ma na swym koncie tysiące godzin przy łóżku chorego. Mimo to twierdzą, że to nie one pomagają, to chorzy pomagają im – czuć się spełnionymi i potrzebnymi.

 

II miejsce –  „Dziewczyny ze Strażackiej” – Grupa wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie

 

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy to placówka resocjalizacyjna, do której trafiają dziewczyny kierowane wyrokiem sądu. Wolontariat daje im szansę, aby przez działanie z innymi uczyć się nowych sposobów zachowania, budować empatię, wzmacniać swój potencjał i poczucie własnej wartości. Od 4 lat są wolontariuszkami w Domu Dziecka Niewidomego w Warszawie, gdzie realizując wiele działań, zyskały sympatię i wdzięczność podopiecznych, a same  doświadczyły, że przez pomoc innym można pomagać też sobie.

 

III miejsce – Wolontariusze Działający przy Sierpeckim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka „Szansa na Życie”

 

Grupa liczy około 50 osób – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studentów oraz osób dorosłych. Ich główne działanie to pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym. Kierują się wrażliwością oraz troską o drugiego człowieka. Wolontariat stwarza im szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, zdobycia doświadczenia w nowych dziedzinach, zawarcia przyjaźni, wywierania wpływu na zmiany społeczne i zaangażowania się w działania na rzecz społeczności lokalnej.

 

Wyróżnienia otrzymali:
 
Zdzisław Wasilewski

Członek Legionowskiego Centrum Wolontariatu Seniorów. Bezinteresownie pomaga ludziom już od 27 lat. Dane o potrzebujących pozyskuje z PCK. Przygotowywał i rozwoził ludziom drewno opałowe, robił zakupy, rozdawał jedzenie, robił w domach pranie. Zdarzało się, że miał pod opieką 60 osób. W Legionowie jest rozpoznawany. Nazywają go „Dobrym duchem na rikszy”. W 2016 r. został wyróżniony tytułem Człowieka Roku.

 

Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie

 

Zaczynało 14 osób, ale liczba członków koła szybko wzrosła do 26 uczniów z klas V i VI. Podejmują działania typowe dla kół wolontariatu. Biorą udział w ogólnopolskich akcjach i zbiórkach, ale czynią to z wielkim zapałem i energią. Dzięki temu angażują całą społeczność szkolną. Dumni są z ostatnio przeprowadzonej zbiórki karmy, w której udało się zebrać ponad 700 kg potrzebnych produktów. Ich dewiza to: „Miłość jest jedyną wartością, która się mnoży, kiedy ją dzielimy”.

 

Patrycja Malinowska

 

Ma 25 lat i jest wolontariuszką w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Płocku. Od 7 miesięcy wspomaga zespół fizjoterapeutów jako masażystka. Jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, jednak nie stanowi to dla niej bariery w wykonywaniu codziennych obowiązków.

 

 

NAGRODY W KONKURSIE „INNOWACYJNY MENEDŻER KULTURY”

 

W pierwszej edycji konkursu wyróżnieni zostali menedżerzy pracujący w instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych na terenie województwa mazowieckiego, którzy w swej pracy wykazują się m.in. odwagą w eksperymentowaniu, stosują innowacyjne formy zarządzania, rozwiązania organizacyjne czy sposoby realizacji działalności kulturalnej.

 

Nagrodę Innowacyjnego Menedżera Kultury w wysokości 5 tys. zł otrzymał Marcin Jasiński, dyrektor Bemowskiego Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

 

 

 

Wyróżnienia

 

Wyróżnienie w wysokości 1,5 tys. zł dla Anny Grunwald, kierownika Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka i Działu Naukowo Oświatowego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

 

Wyróżnienie w wysokości tysiąc zł dla Jacka Emila Szczepańskiego, dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie.

 

 

MEDAL PRO MASOVIA

 

Podczas gali wręczono również dwa Medale Pamiątkowe „Pro Masovia” – Tomaszowi Zaboklickiemu oraz Markowi Chojnackiemu. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które całokształtem swojej pracy zawodowej przyczyniły się do rozwoju Mazowsza.   

 

Tomasz Zaboklicki – polski przedsiębiorca, były prezes zarządu i dyrektor generalny przedsiębiorstwa PESA Bydgoszcz SA. Nadal jest związany z firmą jako wiceprzewodniczący jej Rady Nadzorczej. Swoje życie zawodowe związał z kolejnictwem. To między innymi dzięki niemu, słabo prosperujący Zakład Napraw Taboru Kolejowego został przekształcony w największą polską firmę produkującą, modernizującą i remontującą pojazdy szynowe. Tabory produkowane w PESA Bydgoszcz są obecne na rynkach nie tylko w całej Polsce, ale i na świecie.  Firma to prawdziwy lider wśród polskich i europejskich producentów pojazdów szynowych, która wciela w życie śmiałe, nowatorskie pomysły oraz inwestuje w innowacyjne projekty i technologie służące prężnemu rozwojowi transportu szynowego.

 

Marek Chojnacki – zasiadał w radach nadzorczych firmy Izomar Spółka z o.o. i Fabryki Wyrobów Styropianowych Sp. z o.o. w Żyrardowie. Obecnie jest przewodniczącym Rady Fundacji na rzecz Urologii Dziecięcej przy Centrum Zdrowia Dziecka. Od lat z zaangażowaniem i pasją działa na rzecz promocji miasta Płocka. Jest wielkim społecznikiem, chętnie wspiera projekty i działania służące utrwaleniu historii miasta oraz wielkich Płocczan. Aktywnie wspomaga działalność wydawniczą, a także angażuje się w wiele przedsięwzięć.

Biuro Prasowe
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl
  • Grażyna Barszczewska Pobierz: Grażyna Barszczewska Grażyna Barszczewska
  • Maria Siwiec Pobierz: Maria Siwiec Maria Siwiec
  • Ewa Gęga-Osowska Pobierz: Ewa Gęga-Osowska Ewa Gęga-Osowska
  • Lucyna Wsilewska Pobierz: Lucyna Wsilewska Lucyna Wsilewska
  • Piotr Dróżdż Pobierz: Piotr Dróżdż Piotr Dróżdż
  • Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” Pobierz: Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” Stowarzyszenie Miłośników...
  • Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” Pobierz: Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” Zespół Śpiewaczy...
  • Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi Pobierz: Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi Towarzystwo Przyjaciół...
  • Bank Żywności w Ciechanowie Pobierz: Bank Żywności w Ciechanowie Bank Żywności w Ciechanowie
  • Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” Pobierz: Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” Kurpiowski Zespół...
  • Grażyna Barszczewska podczas gali w Teatrze Dramatycznym w Płocku Pobierz: Grażyna Barszczewska podczas gali w Teatrze Dramatycznym w Płocku Grażyna Barszczewska
  • Maria Siwiec podczas gali w Teatrze Dramatycznym w Płocku Pobierz: Maria Siwiec podczas gali w Teatrze Dramatycznym w Płocku Maria Siwiec
  • Piotr Dróżdż  podczas gali w Teatrze Dramatycznym w Płocku Pobierz: Piotr Dróżdż  podczas gali w Teatrze Dramatycznym w Płocku Piotr Dróżdż
  • Pobierz: "Wawrzynioki" z...
  • Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” Pobierz: Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” Stowarzyszenie Miłośników...
  • Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” Pobierz: Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” Kurpiowski Zespół...
  • Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” Pobierz: Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” Kurpiowski Zespół...
  • Ewa Gęga-Osowska Pobierz: Ewa Gęga-Osowska Ewa Gęga-Osowska
  • Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi Pobierz: Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi Towarzystwo Przyjaciół...
  • Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi Pobierz: Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi Towarzystwo Przyjaciół...
  • Marek Chojnacki został nagrodzony Medlaem Pamiątkowy Pro Masovia Pobierz: Marek Chojnacki został nagrodzony Medlaem Pamiątkowy Pro Masovia Marek Chojnacki został...
  • Wicemarszałek Wiesław Raboszuk wręcza Medal Pamiątkowy Pro Masovia Tomaszowi Zaboklickiemu Pobierz: Wicemarszałek Wiesław Raboszuk wręcza Medal Pamiątkowy Pro Masovia Tomaszowi Zaboklickiemu Wicemarszałek Wiesław...
  • Laureaci konkursu Innowacyjny Menedżer Kultury Pobierz: Laureaci konkursu Innowacyjny Menedżer Kultury Laureaci konkursu...
  • Laureaci z wicemarszałkiem Wiesławem Raboszukiem Pobierz: Laureaci z wicemarszałkiem Wiesławem Raboszukiem Laureaci z wicemarszałkiem...
  • Galę poprowadził Tomasz Kammel Pobierz: Galę poprowadził Tomasz Kammel Galę poprowadził Tomasz...

Pliki do pobrania

Rozmiar: 4931 kB, Liczba pobrań: 175, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 730 kB, Liczba pobrań: 81

Liczba wyświetleń: 701

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.