Informacje prasowe
Jak młodym Mazowszanom przybliżać ich region– inspiracje do lekcji o Mazowszu
2018.02.01 15:55 , aktualizacja: 2018.02.01 16:07
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
Mazowsze to ogromny i różnorodny region. Można go poznawać na wiele sposobów – historycznie, turystycznie, jako źródło zwyczajów i tradycji, ale też unikatowych smaków kulinarnych. Podstawą ciekawych lekcji o regionie jest zawsze dobry scenariusz. Właśnie takie propozycje interesujących zajęć wygrały ubiegłoroczną edycję konkursu „Lekcje o Mazowszu” organizowanego przez samorząd województwa wraz z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Trwa właśnie druga edycja – pomysły na lekcje można przesyłać do 28 lutego 2018 r. Dziś o roli kształtowania tożsamości regionalnej rozmawiali członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, eksperci, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych oraz przedstawiciele samorządów.
Czwartkowe spotkanie było okazją do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób kształtować w najmłodszych mieszkańcach Mazowsza poczucie wspólnoty. O wyzwaniach edukacyjnych w kontekście kształtowania postaw patriotycznych mówił prof. Jerzy Nikitorowicz z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. Rozmawiano także o wizerunku i promocji regionu. Spotkaniu towarzyszyła promocja przydatnej dla nauczycieli książki, która jest podsumowaniem ubiegłorocznego konkursu. Zostały również zaprezentowane plany samorządu województwa dotyczące turystyki dzieci i młodzieży.
Konkurs „Lekcje o Mazowszu”
W 2017 r. odbyła się pierwsza edycja konkursu „Lekcje o Mazowszu” zorganizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego wraz z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konkurs polegał na stworzeniu scenariuszy lekcji szkolnej poświęconej województwu mazowieckiemu. Zgłoszono w sumie 64 prace, spośród których wybrano 20 najlepszych propozycji zajęć. Wśród zgłaszających największą grupę stanowili nauczyciele. Pojawiło się jednak kilka prac autorstwa, np. bibliotekarzy czy muzealników. Owocem jest publikacja zawierająca opracowane i wydane zwycięskie scenariusze, które trafią do mazowieckich szkół.
Trwa właśnie druga edycja konkursu – temat: „Rok dla Niepodległej”. Wybór tematyki związany jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusze można przesyłać do 28 lutego 2018 r. Scenariusze lekcji powinny być uniwersalne, tak aby można było z nich skorzystać nie tylko w roku jubileuszowym, ale i w latach kolejnych.
Na czym polega konkurs?
Podobnie, jak w poprzedniej edycji, aby wziąć udział w konkursie należy opracować scenariusz zajęć z zakresu edukacji regionalnej. Mają one pokazać młodzieży Mazowsze, region czerpiący inspiracje do rozwoju ze swej bogatej historii i dziedzictwa kulturowego. Scenariusz powinien w pełny i kompleksowy sposób przedstawiać specyfikę naszego regionu. Chodzi tu zarówno o ujęcie geograficzne, historyczne, urbanistyczno-architektoniczne, jak i ekonomiczne czy ekologiczne. Wysoko punktowane będą również prace, które spróbują podjąć prezentację tematu z perspektywy psychologicznej, socjologicznej czy antropologicznej.
Kto może wziąć w nim udział?
Swoich sił w konkursie mogą spróbować nauczyciele różnych przedmiotów ze wszystkich typów szkół, ale też osoby związane z oświatą i kulturą Mazowsza.
Inspiracje
Dużą pomocą w przygotowywaniu scenariuszy może być książka „Mazowsze” dr hab. Jolanty Choińskiej-Miki, dra hab. Michała Kuleszy, Krzysztofa Miki, prof. dra hab. Wojciecha Morawskiego i dra Huberta Wajsa. Publikacja została wydana przez samorząd województwa mazowieckiego. Warto także sięgnąć po Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny „Meritum” – nr 3/2017 „Gamifikacja w edukacji”.
Kryteria oceny
Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych – scenariusze dla uczniów w wieku 7-9, 10-14 i 15-18 lat. Przy wyborze najlepszego programu zajęć jury weźmie pod uwagę innowacyjność w doborze treści, środków dydaktycznych i metod, a także sposób prezentacji.
Nagrody
Wybrane scenariusze zostaną opublikowane w pakietach edukacyjnych, które otrzymają wszystkie mazowieckie szkoły i biblioteki. Dla twórców najciekawszych projektów przewidziano nagrody finansowe.
Scenariusz zajęć wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: iwona.moczydlowska@mscdn.edu.pl.
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu, który można znaleźć na stronie: https://www.mazovia.pl/konkursy--szkolenia/inne/art,115,ii-edycja-konkursu-lekcje-o-mazowszu.html
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 214
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.