Informacje prasowe

Łazarz wspólnie z Międzylesiem

2007.05.22 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna

Dziś, 21 maja, radni województwa podjęli decyzję o połączeniu Szpitala Św. Łazarza z Międzyleskim Szpitalem Specjalistycznym. Za połączeniem głosowało 31 radnych, przeciw – 12. Przeniesienie szpitala odbywać się będzie sukcesywnie.

Samorząd Województwa Mazowieckiego od dłuższego czasu analizował możliwość przeniesienia Szpitala św. Łazarza do szpitala w Międzylesiu. Problemem był m.in. nieuregulowany status budynku, w którym obecnie funkcjonuje placówka (właścicielem budynku jest gmina żydowska), zły stan techniczny (budynek został wybudowany w 1902 roku), niespełnienie podstawowych norm przeciwpożarowych (łatwopalne ściany) i fatalne warunki sanitarne (wieloosobowe sale bez łazienek).

XIX wieczna konstrukcja obiektu praktycznie uniemożliwia dostosowanie go do obowiązujących norm. Dyskusyjna byłaby również decyzja Samorządu Województwa Mazowieckiego o inwestowaniu funduszy publicznych w obiekt posiadający innego właściciela (gmina żydowska).

W takiej sytuacji jedynym, zasadnym rozwiązaniem jest przeniesienie szpitala do nowej siedziby, oczywiście przy jednoczesnym zabezpieczeniu opieki dermatologicznej w dzielnicy Wola. Działalność przychodni dermatologicznej Szpitala Św. Łazarza w dzielnicy Wola przejmą: Centrum Leczniczo Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS, które poszerzy działalność swoich poradni oraz Zakład Lecznictwa Otwartego Warszawa Wola. Placówka ta zadeklarowała uruchomienie poradni dermatologicznej w pomieszczeniach przy ulicy Leszno 17.

Wszyscy dotychczasowi pracownicy Szpitala św. Łazarza otrzymali możliwość kontynuowania pracy w szpitalu Międzyleskim.

Na dostosowanie i aranżację nowych oddziałów Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył ok. 6 mln zł.

Oddziały dermatologiczne w Miedzyleskim Szpitalu Specjalistycznym odpowiadają wszelkim wymogom stawianym tego typu placówkom (zarówno przepisom określonym przez Ministra Zdrowia, jak i bhp oraz wymogom przeciwpożarowym). Standard oddziału jest nieporównywalnie wyższy od wielu tego typu oddziałów w kraju.
Pacjent, który zostanie tu skierowany będzie mógł liczyć nie tylko na godne warunki, fachową i profesjonalną opiekę, ale także na zaplecze medyczne pozostałych oddziałów Szpitala Międzyleskiego. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych, u których obok problemów natury dermatologicznej pojawiają się także inne schorzenia. Szybka pomoc specjalistów z sąsiednich oddziałów może być w tego typu sytuacjach kluczowa.
Olbrzymim atutem jest także sąsiedztwo Centrum Zdrowia Dziecka i wzajemne dobre relacje pomiędzy szpitalami.
Nowe oddziały dermatologiczne w Szpitalu Międzyleskim wyposażone są w całkowicie nowy i co ważne nowoczesny sprzęt. Posiadają łącznie 66 łóżek (46 - oddział dermatologii dorosłych oraz 20 – oddział dermatologii dziecięcej).

Oddział dziecięcy (IV piętro, budynek „D”) o powierzchni 580 m², posiada aż 8 nowocześnie wyposażonych sal chorych, w których dostępnych będzie 20 łóżek. Na małych pacjentów czeka:

  • 5 sal 3-łóżkowych, każda o powierzchni użytkowej po ok. 21 m², wyposażonych w umywalkę z ciepłą i zimną wodą
  • 1 sala 2-łóżkowa, o powierzchni użytkowej po ok. 21 m², wyposażona w umywalkę z ciepłą i zimną wodą
  • 1 sala 2-łóżkowa, o powierzchni użytkowej około 18 m², wyposażona w umywalkę z ciepłą i zimną wodą, z łazienką wyposażoną w pełny węzeł sanitarny (kabina prysznicowa, WC, umywalka) o powierzchni użytkowej ok. 3 m²
  • 1 sala 1-łóżkowa o powierzchni użytkowej ok. 14 m² z przedsionkiem o powierzchni użytkowej około 3 m², wyposażonym w umywalkę z ciepłą i zimną wodą oraz z łazienką o powierzchni użytkowej około 3 m², wyposażoną w pełny węzeł sanitarny
  • Pokoje dla personelu (gabinet ordynatora, pokój lekarski, pielęgniarki oddziałowej, punkt pielęgniarski, pokój socjalny).
  • Pokój zabiegowy o powierzchni użytkowej około 22 m², wyposażony w zlewozmywak dwukomorowy i umywalkę.
  • Pokój dziennego pobytu pacjenta o powierzchni użytkowej około 25 m²
  • Inne pomieszczenia zgodne z wymogami (łazienki, magazynki itp.).


Oddział zapewni także możliwość hospitalizacji dzieci do lat 3. Jedna z sal jest właśnie adaptowana na ten cel.

Oddział dla dorosłych (V piętro, budynek „D”) o powierzchni 1200 m², posiada aż 17 nowocześnie wyposażonych sal chorych, w których dostępnych będzie 46 łóżek, w tym:

  • 12 sal 3-łóżkowych, każda o powierzchni użytkowej po około 21 m², wyposażonych w umywalkę z ciepłą i zimna wodą
  • 4 sale 2-łóżkowe, każda o powierzchni użytkowej po około 18 m², wyposażone w umywalkę z ciepłą i zimną wodą, z łazienkami o powierzchni użytkowej po około 2 m², wyposażonymi w pełny węzeł sanitarny (kabina prysznicowa, umywalka, WC).
  • 1 sala 1-łóżkowa o powierzchni użytkowej około 10 m², wyposażona w umywalkę z ciepłą i zimną wodą, z łazienką o powierzchni użytkowej około 3 m², wyposażoną w pełny węzeł sanitarny j.w.
  • Separatka o powierzchni użytkowej około 14 m², ze śluzą o powierzchni użytkowej około 5 m², wyposażaną w umywalkę z ciepłą i zimną wodą oraz z łazienką o powierzchni użytkowej około 5 m², wyposażoną w pełny węzeł sanitarny j.w.
  • Pokoje dla personelu (gabinet ordynatora, pokój lekarski – 2, pokój lekarza dyżurnego, pielęgniarki oddziałowej, punkt pielęgniarski, sekretariat, pokój socjalny).
  • Pokoje opatrunkowe, każdy o powierzchni użytkowej po około 19 m², wyposażone w zlewozmywak dwukomorowy i umywalkę – 2 pokoje.

    1. Sale dziennego pobytu pacjenta, każda o powierzchni użytkowej po około 28 m² - 2 sale.
    2. Pokój zabiegowy o powierzchni użytkowej około 15 m², wyposażony w zlewozmywak dwukomorowy i umywalkę.
    3. Pomieszczenia pracowni mykologicznej – po wykonaniu nowych pomieszczeń Laboratorium w Szpitalu pomieszczenia te będą przeznaczone na sale chorych – co najmniej 4 łóżka i oddział osiągnie liczbę 50 łóżek.
    4. Inne pomieszczenia zgodne z wymogami (łazienki, magazynki, WC, w tym dla niepełnosprawnych).


Na oddziałach zapewniono sprawną komunikację (wymiana 2 dźwigów), wykończono klatki schodowe, w tym ewakuacyjną.

Poradnia dermatologiczna dla dzieci i dorosłych

Aktualnie Poradnia znajduje się w obszarze Izby Przyjęć. Docelowo będzie jednak funkcjonować w budynku F – w strukturze Przychodni Specjalistycznej.
Powierzchnia użytkowa poradni to ok. 100 m², w tym:

  • 3 gabinety lekarskie, w tym jeden dla dzieci,
  • gabinet zabiegowy,
  • rejestracja,
  • poczekalnia,
  • toaleta (dzieci, dorośli).


W celu zapewnienia odpowiednich narzędzi do pracy w dziedzinie dermatologii na potrzeby oddziału dermatologicznego zakupiono m.in.: 2 komory laminarne, 2 automatyczne myjnie szkła, 2 autoklawy do wyjaławiania szkiełek, mikroskop, mikroskop stereoskopowy, lampę Wooda, 4 cieplarki, łaźnię wodną, zamrażarkę (temp. Pracy do – 83 C) lodówkę o pojemności 300l, 5 lamp bakteriobójczych, analizator immunologiczny typu Adivia Centaur – Bayer, wirówkę stołową, wirówkę z chłodnią, 3 palniki automatyczne, chłodnię, autoklaw, destylator, liczarkę do tabletek, 3 miksery recepturowe.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy

Liczba wyświetleń: 353

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.