Informacje prasowe

Informacja prasowa - Ruszają praktyki u marszałka

2018.07.03 13:50

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Jak co roku w lipcu pierwsza grupa studentów rozpoczyna letnie praktyki w urzędzie marszałkowskim. Czego mogą się nauczyć? Przede wszystkim jak w praktyce wygląda praca w urzędzie, czym zajmują się poszczególne departamenty. Praktyki to nie tylko dobry sposób na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale także możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i poszerzenia wiedzy. Praktyki w urzędzie marszałkowskim są płatne. Każdy praktykant otrzyma wynagrodzenie w wysokości 2055 zł brutto.

 

Praktyki w urzędzie marszałkowskim odbywać się będą w lipcu, sierpniu i wrześniu. Studenci mogą je odbywać w różnych lokalizacjach – w siedzibie głównej urzędu w Warszawie, ale też w jego delegaturach w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Praktyki będą trwały 20 dni roboczych w danym miesiącu i obejmą 150 godzin pracy w urzędzie. Każdy student może uczestniczyć tylko w jednej miesięcznej praktyce w danym roku kalendarzowym.

 

Dziś doświadczenie zawodowe to jedno z najcenniejszych kryteriów, jakie brane jest pod uwagę przez pracodawców. Cieszy nas fakt, że po raz kolejny mogliśmy dać młodym ludziom z Mazowsza możliwość zdobywania nowych doświadczeń, praktycznej wiedzy i umiejętności w naszym urzędzie. Nasz program co roku przyciąga coraz większą liczbę chętnych. Tylko w tym roku zgłosiło się ponad 230 osób, spośród których 93 odbędzie u nas praktyki

podkreśla Wiesława Miecznikowska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Kadr i Płac.

 

Aby dostać się na praktyki, studenci musieli wziąć udział w rekrutacji. Najpierw kandydaci musieli prawidłowo wypełnić i w terminie złożyć wniosek zgłoszeniowy. Następnie prawidłowo odpowiedzieć na pytania w teście wiedzy o Mazowszu. W przypadku, gdy kandydaci osiągnęli jednakowe wyniki z testu wiedzy, o przyjęciu na praktykę do danej komórki organizacyjnej urzędu decydowała rozmowa kwalifikacyjna.

Warto podkreślić, że praktyki w urzędzie marszałkowskim są płatne, a kwota wynagrodzenia jest z roku na rok coraz wyższa. W tym roku studenci otrzymają po 2055 zł brutto na podstawie podpisanej z nimi umowy zlecenia.

 

Jak dodaje Wiesława Miecznikowska:

Osoby zainteresowane praktykami w urzędzie marszałkowskim to przede wszystkim studenci uczelni warszawskich: Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego czy Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego. Chęć udziału w programie zgłosili także studenci siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu a także innych mazowieckich uczelni. Chcemy, aby podczas tego miesiąca praktyk młodzi ludzie mogli nabyć doświadczenie w tym, co ich interesuje i z czym wiążą swoją przyszłość. Każdy z praktykantów będzie miał swojego opiekuna, który przybliży mu zasady pracy w urzędzie, ale również powierzy konkretne zadania. Studenci podejmą praktyki w 12 departamentach: 33 wydziałach i 5 delegaturach.

Podczas praktyk studenci poznają specyfikę działania urzędu marszałkowskiego, a także praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami. W praktyce sprawdzą, jak realizowane są sprawy urzędowe, a przede wszystkim poznają kulturę organizacyjną urzędu.

W tajniki pracy urzędu wprowadzi praktykanta jego opiekun, którym będzie jeden z pracowników wybranej przez praktykanta komórki organizacyjnej urzędu. Praktyki będą odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej programem i zakresem zadań. Dodatkowo studenci wezmą udział w szkoleniach organizowanych przez urząd. Zapoznają się m.in. z zasadami organizacji i działania urzędu, jego otoczeniem prawnym, podstawowymi regulacjami wewnętrznymi oraz zasadami przygotowywania aktów prawa wewnętrznego. Ponadto poznają obowiązujące w urzędzie zasady bezpieczeństwa informacji, ochrony danych osobowych. Na zakończenie każdy ze studentów otrzyma zaświadczenie o ukończeniu praktyki.

 

Program „Praktyki u Marszałka” realizowany jest od 2015 r. Trzy poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów. Do urzędu wpłynęło w sumie 677 wniosków. O tym, kto zakwalifikuje się do programu, w dwóch pierwszych latach decydowało losowanie, a od ubiegłego roku – test i rozmowa kwalifikacyjna. W sumie praktyki odbyło już 293 studentów. Praktykanci najczęściej wybierali Departament Organizacji, delegaturę w Płocku, Kancelarię Marszałka, a także Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych oraz Departament Kultury, Promocji i Turystyki. Wnioski do programu najczęściej składali studenci z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Akademii Obrony Narodowej (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Wśród nich najwięcej było studentów prawa i administracji, samorządu terytorialnego, nauk ekonomicznych i społecznych oraz rolnictwa.

 

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 103 kB, Liczba pobrań: 123, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 270

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.