Informacje prasowe
Informacja prasowa - Znamy laureatów konkursu „Adaptacja do zmian klimatu według mnie”
2019.05.13 16:00
Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk
.
„Adaptacja do zmian klimatu według mnie” – to hasło nowego konkursu samorządu Mazowsza, z którym musieli zmierzyć się uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych Dziś podczas otwarcia Green Week w Warszawie nagrody laureatom konkursu wręczyli marszałek województwa Adam Struzik i Komisarz UE ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa – Karmenu Vella.
Zmiany klimatu odczuwamy wszyscy – wysokie temperatury, intensywne porywy wiatru czy silne opady deszczu. Te zjawiska pogodowe będą występować częściej, a ma to związek z zachodzącymi zmianami. Organizowany przez samorząd Mazowsza konkurs miał na celu zwrócenie uwagi młodego pokolenia na negatywne skutki tych zmian i pobudzenie młodzieży do z jednej strony poszukiwania rozwiązań, ale też podjęcia działań zmierzających do ochrony środowiska.
Konkurs polegał na zaprezentowaniu projektu adaptacji do zmian klimatycznych na przykładzie wybranego miasta/gminy/obszaru, a punktem wyjścia miał być wpływ człowieka na środowisko naturalne. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac konkursowych oraz pomysłowość uczestników, komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym wyborem najlepszych prac.
A było o co walczyć, bo nagrodami w konkursie był m.in. dwudniowy pobyt w Brukseli czy gogle VR Oculus Rift w zestawie z kontrolerami touch.
Laureatami konkursu zostali:
I MIEJSCE – Klaudia Kempczyńska, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku, za wysoką estetykę, technikę i precyzję wykonania pracy oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy;
WYRÓŻNIENIE – Anna Jastrzębska, Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, za oryginalną, nowoczesną formę wykonania pracy, pomysłowość oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla m. Wyszkowa;
WYRÓŻNIENIE – Kacper Piątek, Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, za pomysłowość, estetykę wykonania pracy oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla m. Wyszkowa.
W pracach zostały wskazane m.in. takie rozwiązania jak farmy słoneczne, panele fotowoltaiczne na dachach budynków, czy chociażby ograniczenie wyrzucania i marnowania żywności.
Ciekawym pomysłem, który przedstawili młodzi ludzie była poprawa jakości gleb przez ograniczenie stosowania nawozów chemicznych czy inwestycje w ekologiczne rolnictwo. Wykorzystując te rozwiązania udałoby się poprawić jakość wód gruntowych i podziemnych. W najlepszych pracach opisano również jak zdobyć fundusze europejskie na działania związane z poprawą jakości naszego środowiska.
Rzeczniczka Prasowa
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Liczba wyświetleń: 151
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.