Informacje prasowe

Informacja prasowa - Pierwszy piknik rodzinny „Serdeczne Mazowsze” już w sobotę – wstęp wolny

2019.09.04 11:45 , aktualizacja: 2019.09.04 16:03

Autor: , Wprowadzenie: Katarzyna Bernaciak

Na Mazowszu można się dobrze bawić także po wakacjach! Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza 7 września do Muzeum Wsi Radomskiej na pierwszy piknik rodzinny z cyklu „Serdeczne Mazowsze”. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży, regionalnej kultury oraz dobrej zabawy. W swoje podwoje zapraszają także instytucje kultury, które na najbliższe tygodnie przygotowały bogaty program wystaw i wydarzeń. Wstęp wolny.

 

– Piknik „Serdeczne Mazowsze” to znakomita okazja, by przekonać się, że nasz region tętni życiem niezależnie od pory roku. Na naszych piknikach każdy znajdzie coś dla siebie, a zwłaszcza najmłodsi. To m.in. udział we wspólnych grach i zabawach, ale także możliwość poznania mazowieckiej kultury. Chcemy pokazać mieszkańcom, że aby ciekawie spędzić czas, wcale nie muszą planować dalekich podróży – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Start wydarzenia zaplanowano w sobotę 7 września o godz. 13.00 w Muzeum Wsi Radomskiej.

 

Jakie atrakcje czekają na uczestników pikniku? Rodziny będą mogły wspólnie skorzystać z gigantycznych gier plenerowych, np. gigabierek czy jengi. Najmłodszym uczestnikom z pewnością przypadną do gustu zabawy z animatorami, takie jak robienie wielkich baniek mydlanych czy malowanie buziek. Zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników mazowieckie instytucje kultury przygotowały quizy i konkursy. Dzięki nim wszyscy będą nie tylko dobrze się bawić, ale też lepiej poznają region. Na uczestników będzie czekać także strefa wypoczynku oraz strefa gastronomiczna z food truckami i saturatorem. Dzień zakończy się pokazem filmu „Dzień czekolady” w kinie plenerowym o 19.00. Ze wszystkich atrakcji będzie można korzystać do godziny 20.00. Wstęp wolny.

 

Łącznie zaplanowano pięć pikników „Serdeczne Mazowsze”. Piknik w Radomiu jest pierwszym z nich, następne odbędą się w Siedlcach (14 września), Płocku (21 września), Ciechanowie (22 września) i Ostrołęce (28 września).

 

 

Jesień w radomskich instytucjach kultury

 

Pikniki „Serdeczne Mazowsze” to niejedyna okazja do rodzinnego spędzenia czasu na Mazowszu w najbliższych tygodniach. Nowe wystawy, cykle warsztatów i wydarzenia specjalne – w radomskich instytucjach kultury każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Po pikniku rodzinnym nie zabraknie powodów do odwiedzenia Muzeum Wsi Radomskiej. 15 września w znajdującym się na terenie muzeum Kościele z Wolanowa odbędzie się koncert z cyklu „3xMoniuszko”. Goście wysłuchają recitalu organowego w wykonaniu Emanuela Bączkowskiego, który wykona improwizacje dotyczące twórczości Stanisława Moniuszki. Muzyk koncertuje na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Izraelu, Niemczech czy Francji. Wykonał także cykl recitali promujących polską muzykę organową w najważniejszych bazylikach rzymskich.

 

6 października odbędzie się jedna ze stałych imprez organizowanych przez muzeum – Festiwal Ziemniaka. W tym roku na uczestników będą czekać występy kapel ludowych, zabawa taneczna „Pod Dębem”, a także pokazy prac polowych, warsztaty plastyczne oraz stoiska z rękodziełem ludowym i lokalnymi produktami. Ważnym punktem programu jest konkurs na najlepszą potrawę regionalną z ziemniaków, w którym biorą udział lokalne stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i zespoły folklorystyczne. Przewodniczącym jury konkursu będzie Karol Okrasa – kucharz, dziennikarz kulinarny i gospodarz popularnych programów telewizyjnych.

Najważniejsze informacje o nadchodzących wydarzeniach w Muzeum Wsi Radomskiej można znaleźć na stronie www.muzeum-radom.pl.

 

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego od 4 października dostępna będzie wystawa „Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”. Warto zwrócić uwagę, że 8 października przypada 90. rocznica śmierci artysty. Wystawa będzie świetną okazją do zobaczenia rzadziej dostępnych dzieł Malczewskiego, w tym ze zbiorów prywatnych właścicieli. Wybitny malarz w swojej twórczości wielokrotnie nie tylko składał hołd kobiecej urodzie, ale na swoich płótnach wydobywał ich osobowość i charakter. Trwająca do końca stycznia wystawa pozwoli lepiej poznać twórczość Jacka Malczewskiego.

 

Drugą propozycją muzeum jest wystawa „Trzy razy przez lewe ramię”. Znajdzie się na niej historia i pochodzenie najciekawszych, często absurdalnych, ale wywierających na ludzi duży wpływ przesądów i zabobonów. Być może także uświadomi, że dawne wierzenia zadziwiająco mocno tkwią w naszej świadomości nawet dziś… Wystawa potrwa od września do grudnia 2019 r.

 

Informacje o aktualnej ofercie muzeum są dostępne na stronie www.muzeum.edu.pl.

 

Miłośnicy sztuki nowoczesnej znajdą coś dla siebie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. 6 września odbędzie się wernisaż wystawy z okazji 50-lecia pracy twórczej Witolda Tomasza Kowalskiego, jednego z najbardziej znanych współczesnych radomskich artystów. To wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego obejrzymy nie tylko znane obrazy artysty, począwszy od tych młodzieńczych, przez kolejne etapy twórczości jubilata, aż po dzieła niepublikowane, namalowane w ostatnich latach specjalnie na tę okazję. Wystawa będzie otwarta do 6 października.

 

Natomiast 18 października otwarta zostanie wystawa dzieł Pawła Susida o tytule „Mówię wam, tak wygląda wasze życie”. Zostaną na niej zaprezentowane obrazy z różnych okresów twórczości artysty. Paweł Susid maluje najczęściej małoformatowe obrazy-komunikaty komentujące w lapidarny, wieloznaczny, czasem ironiczny i zdecydowany sposób otaczającą nas rzeczywistość. Porusza w nich tematykę polityczną, religijną, mówi o problemach społecznych. Wystawa potrwa do 19 stycznia 2020 r.

 

Szczególnie ciekawą ofertę „Elektrownia” przygotowała dla dzieci i młodzieży. Centrum oferuje grupowe warsztaty dla różnych grup wiekowych: od przedszkolaków do starszej młodzieży. Będą one świetną okazją do poznania najbardziej przełomowych współczesnych dzieł, zgłębienia tajemnic abstrakcjonizmu czy poznania uwarunkowań najnowszych form sztuki, takich jak performance. Organizatorzy warsztatów stawiają na kreatywność i samodzielne myślenie jako drogę do poznania sztuki współczesnej. Dzięki temu warsztaty różnią się zdecydowanie od typowych lekcji muzealnych.

 

Informacje na temat wystaw, jak i organizacji warsztatów dla grup szkolnych, można znaleźć na stronie centrum www.elektrownia.art.pl.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 26031 kB, Liczba pobrań: 172, Adobe Acrobat Document
Rozmiar: 49 kB, Liczba pobrań: 58
Rozmiar: 1399 kB, Liczba pobrań: 37
Rozmiar: 810 kB, Liczba pobrań: 39

Liczba wyświetleń: 178

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.