Informacje prasowe

Informacja prasowa - Rusza akcja samorządu województwa „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

2019.11.04 12:10 , aktualizacja: 2019.11.04 12:29

Autor: , Wprowadzenie: Katarzyna Bernaciak

Prawie 5,5 tys. dzieci z subregionu ostrołęckiego weźmie w tym roku szkolnym udział w zajęciach o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Zakończył się też pilotażowy program szkoleń na Torze Modlin. Z subregionu ostrołęckiego brało w nim udział 50 osób powyżej 55. roku życia i 29 młodych kierowców. To tylko część z działań prowadzonych przez samorząd województwa razem z mazowieckimi WORD-ami.

 

Pod koniec sierpnia 2014 r. zmieniły się przepisy – każdy pieszy poruszający się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć elementy odblaskowe, które ułatwią jego widoczność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo Mazowszan, samorząd województwa ruszył wówczas z akcją edukującą dorosłych i dzieci. Prowadzona była wraz z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

 

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

 

Trwająca od 5 lat kampania nie ma tylko charakteru informacyjnego. Podczas spotkań mieszkańcy otrzymują różnego typu elementy odblaskowe, które mogą później wykorzystać i bezpiecznie poruszać się zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w miastach.

 

Przepisy mówią o byciu widocznym poza obszarem zabudowanym, ale tak naprawdę po zmroku również w terenie zabudowanym, nawet w dużych miastach, piesi bywają słabo widoczni. Nie zawsze oświetlenie uliczne wystarcza. Dlatego od lat chętnie przekazujemy zestawy, z których mogą korzystać i dorośli, i dzieci. Lepiej zawsze mieć na sobie jakiś odblaskowy element, niż miałoby go zabraknąć – wyjaśnia członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. – Nasza kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to tak naprawdę kontynuacja tego, co m.in. w szkołach i przedszkolach robiliśmy wcześniej.

 

Prowadzimy zajęcia w szkołach, mamy specjalne zajęcia dla pierwszoklasistów, a od ubiegłego roku edukujemy również przedszkolaków. W tym roku szkolnym z naszych zajęć w subregionie ostrołęckim skorzystało już 495 uczniów i 693 maluchów. Do wakacji czekają nas jeszcze 52 spotkania w szkołach oraz 48 w przedszkolach. Wszystko po to, by już najmłodsi Mazowszanie mogli czuć się w ruchu drogowym bezpiecznie – podsumowuje radny Mirosław Augustyniak.

 

W ubiegłym roku szkolnym z zajęć na temat bezpiecznego poruszania się po drodze skorzystało w subregionie ostrołęckim 3 345 uczniów, a w tym roku szkolnym w spotkaniach dla starszych uczniów już wzięło udział 239 dzieci. Najbliższe – na 121 osób odbędzie się 15 listopada w Dębinkach (pow. wyszkowski).

 

Podczas zajęć przeprowadzanych w placówkach oświatowych, każdy uczeń jest wyposażany w zestaw zawierający elementy odblaskowe. Poza tym spotkania to czas nauki przez zabawę i ćwiczenia. Uczniowie mają okazję zwiększyć swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego tory rowerowe. Dzięki ratownikom medycznym i strażakom pogłębiają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz próbują swoich sił na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stałym elementem jest też projekcja edukacyjnego filmu „tak, chcę być bezpieczny” który przedstawia pięć bloków tematycznych: droga, obcy, pies, fajerwerki oraz dopalacze. Po jego obejrzeniu policjanci omawiają rodzaje zagrożeń, na jakie jest narażona młodzież w codziennym życiu oraz informują, jak należy się przed tymi zagrożeniami chronić.

 

Podczas zajęć dzieci i młodzież mają okazję skorzystać z symulatora jazdy jednośladem. Jest on zainstalowany w specjalistycznym samochodzie typu Furgon Max. To typowa nauka przez zabawę, bo symulator cieszy dzieci, ale też daje im praktyczną możliwość zweryfikowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poza tym samochód wyposażony jest w miniwarsztat rowerowy, dzięki czemu uczniowie mogą skorzystać z możliwości uzupełnienia wyposażenia roweru w elementy bezpieczeństwa (np. oświetlenie roweru).

 

 

Czas na pierwszaki i przedszkolaki

 

Aby poszerzyć krąg odbiorców, a przede wszystkim nie zostawić żadnego młodego Mazowszanina bez wiedzy i wyposażenia, w 2017 r. stworzono dodatkowo kampanię „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”. Każdy uczeń pierwszej klasy na Mazowszu otrzymywał wyprawkę, w skład której wchodzą elementy odblaskowe w formie zawieszek, które można przypiąć do plecaka lub ubrania, opaska odblaskowa oraz opaska LED, którą można założyć na rękę lub obuwie. Organizowane były również spotkania z rodzicami i opiekunami prawnymi dzieci. W subregionie ostrołęckim w ubiegłym roku szkolnym spotkania odbyły się w 14 szkołach podstawowych, dzięki czemu 594 pierwszoklasistów otrzymało zestawy BRD.

 

Od września 2018 r. ruszył również program „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – bezpieczny przedszkolak”. Podczas spotkań maluchy dostawały maskotki odblaskowe, a przedszkola – węże odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo dzieci podczas wyjść poza placówkę. Ubiegły rok szkolny w subregionie ostrołęckim to 1411 wyedukowanych przedszkolaków. Tylko w tym roku szkolnym Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce zorganizował już trzy spotkania, w których wzięło udział 135 pierwszoklasistów i 693 przedszkolaki. Na terenie subregionu ostrołęckiego do przedszkoli przekazano 26 węży odblaskowych.

 

 

Pokora przede wszystkim – szkolenia dla seniorów i młodych kierowców

 

W tym roku samorząd województwa wraz z WORD-ami i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej wprowadził pilotażowo zajęcia dla dwóch grup kierowców. Jedną z nich są osoby po 55. roku życia, drugą – młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata. Każda z grup miała okazję brać udział w nietypowych szkoleniach zorganizowanych im na terenie Toru Modlin.

 

Z wiekiem spada koncentracja, czas reakcji na nagłe sytuacje. Jednocześnie kierowcy, którzy od lat poruszają się swoimi samochodami, chcą nadal być samodzielni niezależnie od wieku. Stąd pomysł na to, by wesprzeć ich wiedzą i ćwiczeniami praktycznymi – tłumaczy ideę pilotażu członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. – Z drugiej strony grupą, w której nadal jest notowany ponadprzeciętny udział w wypadkach drogowych, są młodzi kierowcy. Chcieliśmy również im pomóc zdobyć dodatkową wiedzę i doświadczenie z uwzględnieniem współczesnej techniki motoryzacyjnej. Śmiało możemy powiedzieć, że oba te projekty się sprawdziły i chętnie będziemy je kontynuować.

 

Sześciogodzinne spotkanie to czas zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczyli się nie tylko oceniać sytuację w szczególnych warunkach drogowych, ale też poznali niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy. W przypadku młodych kierowców – zwracano uwagę na wpływ emocjonalności podczas prowadzenia auta.

 

W praktyce mieli okazję sprawdzić, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonali się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy. Młodzi stażem kierowcy otrzymali szansę zetknięcia się w sposób praktyczny, wręcz doświadczalny z tematem granic bezpiecznego prowadzenia pojazdów.

 

Uczestnicy obu grup nie kryli zadowolenia i podkreślali, że chętnie ponownie wzięliby udział w szkoleniu. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w bezpiecznych warunkach jest dla nich bardzo przydatna. Ćwiczenia praktyczne nie tylko pozwalają doskonalić jazdę, ale również działają na wyobraźnię kierowców.

 

Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin. W sumie w zajęciach dla osób powyżej 55. roku życia wzięło udział 377 kierowców, w tym 50 z subregionu ostrołęckiego. Pod koniec listopada zakończą się szkolenia dla osób w wieku 18-24 lata. Ogólnie weźmie w nich udział ponad 300 młodych kierowców, z czego 29 z subregionu ostrołęckiego miało już okazję próbować swoich sił na Torze Modlin.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl
  • konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze Pobierz: konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze fot. Karolina Ołdakowska
  • konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze Pobierz: konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze fot. Karolina Ołdakowska
  • konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze Pobierz: konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze fot. Karolina Ołdakowska
  • konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze Pobierz: konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze fot. Karolina Ołdakowska
  • konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze Pobierz: konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze fot. Karolina Ołdakowska
  • konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze Pobierz: konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze fot. Karolina Ołdakowska
  • konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze Pobierz: konferencja prasowa dot. bezpieczeństwa na drodze fot. Karolina Ołdakowska

Liczba wyświetleń: 150

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.