Informacje prasowe

Informacja prasowa - Kongres Polskiej Przedsiębiorczości: 30 lat wolności - porozmawiajmy o przyszłości

2019.12.13 15:20 , aktualizacja: 2019.12.13 16:36

Autor: , Wprowadzenie: Karolina Ołdakowska

Rola przedsiębiorstw w polskiej gospodarce, nowa perspektywa unijna, rozwój lokalnej przedsiębiorczości i wyzwania, jakie przed nią stoją – to tylko część zagadnień poruszanych przez samorządowców, przedsiębiorców, naukowców i ekspertów podczas Kongresu Polskiej Przedsiębiorczości. W spotkaniu wzięli udział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Adam Struzik oraz Robert Składowski, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl.


 

Województwo mazowieckie to największy i najszybciej rozwijający się region nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej. Mazowsze wytwarza 1/5 polskiego PKB, a zgodnie z analizami Eurostatu za lata 2008–2015 znalazło się na pierwszym miejscu wśród 276 regionów europejskich pod względem wzrostu PKB na jednego mieszkańca. To tu koncentrują się główne ośrodki administracyjne, edukacyjne i biznesowe. Niewątpliwymi atutami regionu są też najwyższe w kraju nakłady na badania i rozwój, a także największy rynek pracy.

 

Po trzydziestu latach samorządności terytorialnej w Polsce czuję dumę i ogromną satysfakcję. Decentralizacja zmieniła oblicze ekonomiczno-gospodarcze kraju. Dała mieszkańcom możliwość decydowania i współtworzenia swojego najbliższego otoczenia, ale też była impulsem dla rozwoju przedsiębiorczości. Transformację dopełniły przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i dobre wykorzystanie funduszy unijnych. Samorządy sprawdziły się. Zawsze najbliższe były nam zasady pomocniczości i subsydiarności, dlatego z niepokojem obserwuję postępującą recentralizację państwa i pozbawianie samorządów części kompetencji – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Dziś Mazowsze jest liderem rozwoju i najbardziej konkurencyjnym regionem w Polsce. Fundamentem tego rozwoju są przedsiębiorcy. Dziękuję Państwu za codzienną pracę oraz wkład, jaki wnosicie w rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności na Mazowszu, a także w aktywizację zawodową mieszkańców naszego regionu – dodaje.

 

Kongres jest okazją do dialogu, wymiany doświadczeń oraz wspólnego wypracowania rozwiązań chroniących polskich przedsiębiorstw.

 

Przedsiębiorcy i pracodawcy są pełni obaw w związku z obecnie prowadzoną praktyką gospodarczą. Nie wszystkie biznesy radzą sobie z biurokracją czy wysokimi kosztami pracy. Naszym zadaniem jest im pomóc w trudnych sytuacjach. Potrzebna jest do tego współpraca różnych środowisk – rządowych, samorządowych, naukowych czy mediów. Chcemy wspólnie przedyskutować nasze problemy, by móc zaproponować regionalne i krajowe rozwiązania. Stawką jest ochrona naszych firm i miejsc pracy – tłumaczy Robert Składowski, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl.

Województwo z potencjałem

Centralnym ośrodkiem województwa jest Warszawa. Działa tu 71 spośród 97 uczelni wyższych oraz znajdują się tu innowacyjne podmioty gospodarcze, w tym także korporacje transnarodowe. Metropolia przyciąga m.in. zagranicznych inwestorów budujących centra finansowe, handlowo-rozrywkowe oraz hotele. Inne ważne miasta regionu to Płock, Radom, Siedlce, Ostrołęka i Ciechanów. Na atrakcyjność inwestycyjną województwa wpływa nie tylko położenie, ale także dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa drogowa i kolejowa z Kolejami Mazowieckimi i Warszawską Koleją Dojazdową na czele. Działają tu także dwa porty lotnicze – lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim.

W województwie mazowieckim swoje siedziby ulokowały największe polskie i zagraniczne firmy. Zarejestrowanych jest tu:

  • ponad 1100 dużych firm,
  • ponad 5 tys. firm średnich,
  • ok. 25,5 tys. firm małych,
  • ponad 750 tys. mikroprzedsiębiorstw.

Mazowsze przyciąga też kapitał spoza kraju, o czym świadczy trzykrotnie większa liczba spółek z udziałem kapitału zagranicznego niż wynosi średnia kraju.

Z kolei region mazowiecki cechuje się typowo rolniczym charakterem. Użytki rolne zajmują około 65 proc. powierzchni całego województwa. Mazowsze jest wiodącym producentem owoców i warzyw. To tu znajduje się około 30 proc. polskich sadów, a ponad połowa jabłek i co czwarta truskawka pochodzi właśnie stąd. Województwo jest również potentatem w produkcji warzyw, w szczególności papryki, kapusty, cebuli, marchwi, buraków ćwikłowych oraz ogórków, a także wiodącym dostawcą ziemniaków i zbóż. Silną stroną regionu jest także produkcja mięsna i mleczna. Nie bez znaczenia jest także wykorzystanie potencjału rolnictwa ekologicznego i promocja produktów regionalnych.

 

Niewątpliwym atutem regionu jest dziedzictwo kulturowe, oferta kulturalna, piękna przyroda oraz dobrze rozwinięta baza hotelowa i gastronomiczna. Zarejestrowanych jest tu najwięcej w kraju podmiotów gospodarczych działających w branży turystycznej. Natomiast Warszawa zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby wydarzeń korporacyjnych i motywacyjnych (6 834 w 2018 r.).

 

Mazowsze przyjazne przedsiębiorcom i start-upom

Samorząd województwa mazowieckiego wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów. To różnego rodzaju pomoc inwestycyjna, a także transfer wiedzy oraz technologii z uczelni i instytutów naukowo-badawczych oraz informatyzacja tych firm. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc Mazowieckiej Agencji Energetycznej, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych czy Agencji Rozwoju Mazowsza. Dodatkowo samorząd województwa uruchomił system akredytacji mazowieckich Instytucji Otoczenia Biznesu oraz organizuje konkursy dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw i strat-upów – „Innowator Mazowsza” czy „Startuj z Mazowsza”. Samorząd Mazowsza przygotowuje tez pierwszy mazowiecki katalog produktów eksportowych, który ma prezentować najlepsze i najciekawsze mazowieckie produkty. Miejsce w nim, to nie tylko prestiż, ale też szansa na promocję i współpracę gospodarczą o charakterze międzynarodowym. Katalog będzie prezentowany na targach i wystawach oraz podczas rozmów międzyregionalnych z udziałem zagranicznych partnerów.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl
  • Zdjęcie_1
  • Zdjęcie_2
  • Zdjęcie_3
  • Zdjęcie_4
  • Zdjęcie_5
  • Zdjęcie_6
  • Zdjęcie_7
  • Zdjęcie_8
  • Zdjęcie_9
  • Zdjęcie_10
  • Zdjęcie_11
  • Zdjęcie_13

Pliki do pobrania

Rozmiar: 338 kB, Liczba pobrań: 70
Rozmiar: 3889 kB, Liczba pobrań: 35
Rozmiar: 2645 kB, Liczba pobrań: 40
Rozmiar: 1781 kB, Liczba pobrań: 42
Rozmiar: 1738 kB, Liczba pobrań: 45

Liczba wyświetleń: 120

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.