Informacje prasowe

Informacja prasowa - Muzea Malczewskiego i Kochanowskiego o planach na przyszłość

2020.02.19 11:05 , aktualizacja: 2020.02.19 11:20

Autor: , Wprowadzenie: Katarzyna Bernaciak

Od 14 lutego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie działają już jako oddzielne instytucje. O szansach i wyzwaniach, jakie przed nimi stoją, a także o planach na przyszłość mówili dziś dyrektorzy placówek – Leszek Ruszczyk oraz Maria Jaskot. Podczas spotkania wicemarszałek Rafał Rajkowski przekazał radomskiemu muzeum obraz Jacka Malczewskiego „Portret Karola Potkańskiego”.

 

Na styczniowej sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o usamodzielnieniu Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Do tej pory stanowiło ono oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Czarnoleskie muzeum „dorosło” do tego, żeby działać jako oddzielna instytucja. Wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, ma atrakcyjną ofertę i pracowników z wieloma pomysłami. Samodzielność otworzy muzeum drzwi do środków zewnętrznych, a co za tym idzie do podjęcia dużych inwestycji i dostosowania placówki do oczekiwań współczesnego odbiorcy – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Również przed Muzeum im. Jacka Malczewskiego pojawiają się nowe możliwości. Jestem przekonany, że zaowocują ciekawymi projektami – dodaje.

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu właśnie wzbogaciło się o kolejny obraz Jacka Malczewskiego. Na zakup „Portretu Karola Potkańskiego” (1906 r.) samorząd województwa przeznaczył ponad 389 tys. zł. Dziś wicemarszałek Rafał Rajkowski przekazał go placówce.

 

– To dla nas niezwykle cenny nabytek. Obraz ma wielkie walory artystyczne, bogatą symbolikę i jest mistrzowsko namalowany. Dzieło przedstawia Karola Potkańskiego, dalekiego kuzyna Jacka Malczewskiego, w którego wychowaniu uczestniczył ojciec Jacka – Julian Malczewski. Panowie – Jacek i Karol byli ze sobą zaprzyjaźnieni, Potkański został co najmniej dwa razy sportretowany przez Malczewskiego – podkreśla Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Radomskie muzeum jest też w trakcie dużej inwestycji – trwa remont w Domach Gąski i Esterki. Przedsięwzięcie wsparł samorząd Mazowsza, przeznaczając na ten cel ponad 4,3 mln zł.

 

Prace w zabytkowych kamienicach są już na ostatniej prostej i powinny zakończyć się w lipcu. Chcemy, aby w Domach Gąski i Esterki powstała wystawa ukazująca dzieje Radomia od średniowiecza do XX w. Odtworzymy m.in. gabinet Walerego Przyborowskiego i Aptekę „Pod Białym Orłem” – mówi dyrektor Leszek Ruszczyk.

 

Dodatkowo w kamienicach znajdzie się sala kinowa na 20 osób oraz prezentacja w 3D ukazująca rozwój architektury Radomia.

 

Ambitne plany ma także Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

 

Z usamodzielnieniem muzeum wiążą się nowe uwarunkowania prawne i zmiana dotychczasowej struktury organizacyjnej. Jestem przekonana, że wpłynie to pozytywnie na pracę całego zespołu muzealnego, da pracownikom poczucie wyraźnie określonej roli w całościowym rozwoju placówki – podkreśla Maria Jaskot, p.o. dyrektora Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. – Wszystkim nam zależy na tym, aby muzeum było miejscem atrakcyjnym, otwartym, skupiającym różne środowiska. Miejscem dającym przestrzeń na twórczą integrację, rozwijanie pasji. Miejscem, gdzie w sposób wartościowy i przyjemny można spędzić czas. Jesteśmy gotowi na podjęcie stojących przed nami wyzwań – dodaje.

 

Priorytetem muzeum jest udostępnienie krypty pod kaplicą Jabłonowskich – miejsca obecnie niedostępnego dla zwiedzających. Wśród planowanych inwestycji są też rewitalizacja dawnej oficyny dworskiej oraz dostosowanie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka zamierza też poszerzyć działalność edukacyjną o osoby zainteresowane humanistyką, nauczycieli, studentów.

 

Ten cel będzie realizowany przez Czarnoleski Ośrodek Informacji, Dokumentacji i Badań, obsługujący specjalistyczną bibliotekę, zawierającą zbiór tzw. Cochanowian, który systematycznie będzie uzupełniany. Pod opieką ośrodka znajdą się również takie zbiory specjalne jak: fototeki, audioteki, videoteki, audiobooki, udostępniane do w celach badawczych i wydawniczych. Przy ośrodku działać będzie stałe kolegium specjalistów składające się z pracowników naukowych Instytutu Badań Literackich PAN, głównie zespół ds. Wydania Dzieł Wszystkich Jana Kochanowskiego, który będzie ciałem wspierającym inicjatywy badawczo-naukowe realizowane przez ośrodek – mówi dyrektor Maria Jaskot.

 

Czarnoleskie muzeum odwiedza rocznie 28 tys. turystów. Szansą na przyciągnięcie kolejnych są inwestycje turystyczne, które zamierzają realizować lokalne władze, jak chociażby budowa ścieżek rowerowych łączących Czarnolas z innymi miejscowościami o walorach krajobrazowych czy historycznych takich jak: Garbatka Letnisko, Zwoleń, Sycyna, Wysokie Koło czy też rozległa Puszcza Kozienicka. Wśród planów jest też współpraca z innymi muzeami o profilu literackim w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie czy Lublinie i realizacja wspólnego projektu promującego literacki szlak turystyczny.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 37 kB, Liczba pobrań: 65

Liczba wyświetleń: 68

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.