Informacje prasowe

30-lecie samorządu terytorialnego

2020.03.10 13:35

Autor: , Wprowadzenie: Michalecki Mikołaj

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku będzie miał on wyjątkowo uroczysty charakter i będą mu towarzyszyć liczne wydarzenia w całej Polsce. Tego dnia rozpocznie się w Warszawie 4-dniowy festiwal samorządów, uświetniający 30-lecie pierwszych wyborów do rad gmin oraz ustawy o samorządzie terytorialnym uchwalonej 8 marca 1990 r. Ustawa weszła w życie 26 maja 1990 r. Dziś o ogólnopolskich obchodach rocznicowych opowiedzieli senatorowie oraz przedstawiciele samorządów zaangażowanych w obchody, które odbędą się w Warszawie 27-30 maja. 

 

W 1990 r. Senat RP uchwalił ustawę przywracającą prawdziwy samorząd terytorialny. Osiem lat później wprowadzono samorządy powiatowe i gminne. W 1997 r uchwaliliśmy Konstytucję RP, która zapewniła samorządom ochronę prawną i adekwatność finansowania zadań publicznych. Od 2004 r. samorządy wydatkowały znaczną część ze 110 mld euro, które Polska otrzymała po zapłaceniu składek do UE. Tych ostatnich 30 lat, to najpiękniejszy okres w całej historii Rzeczpospolitej Polskiej. To czas olbrzymiego zaangażowania wspólnot lokalnych w rozwój naszego kraju. Wolność, solidarność, pomocniczość, samorządność i wspólnota. To nam towarzyszyło i towarzyszy cały czas.– podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. ­– Niestety, ostatnio coraz częściej obserwujemy zjawisko ograniczania dochodów i jednoczesne przerzucanie kosztów edukacji i ochrony zdrowia na samorządy terytorialne – dodaje.

 

Samorząd terytorialny pozwolił zdecentralizować zarządzanie krajem, oddając głos obywatelom. To właśnie oni najmocniej angażują się w przedsięwzięcia, które dotyczą ich bezpośrednio i na które mają realny wpływ. Powierzenie poszczególnych zadań wspólnotom dało możliwość decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia. Już nie tylko aglomeracje, ale także wsie i małe miasteczka zaczęły się rozwijać. Rozpoczął się czas wielkich inwestycji – budowy dróg, szpitali, szkół, sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, boisk czy hal sportowych. A co za tym idzie poprawy warunków i jakości życia mieszkańców.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl
  • Pobierz: Zdjęcie_1
  • Pobierz: Zdjęcie_2
  • Pobierz: Zdjęcie_3
  • Pobierz: Zdjęcie_4
  • Pobierz: Zdjęcie_5
  • Pobierz: Zdjęcie_6
  • Pobierz: Zdjęcie_7
  • Pobierz: Zdjęcie_8
  • Pobierz: Zdjęcie_9
  • Pobierz: Zdjęcie_10
  • Pobierz: Zdjęcie_11

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2131 kB, Liczba pobrań: 49
Rozmiar: 32 kB, Liczba pobrań: 80

Liczba wyświetleń: 877

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.