Informacje prasowe
Informacja prasowa - Samorząd Mazowsza przeznaczy 80 mln zł na preferencyjne pożyczki oraz odroczy spłaty w ramach instrumentów zwrotnych
2020.04.08 13:45 , aktualizacja: 2020.04.08 14:32
Autor: , Wprowadzenie: Katarzyna Bernaciak
Samorząd Mazowsza udzieli wsparcia przedsiębiorcom z województwa mazowieckiego dotkniętym skutkami pandemii COVID-19. O preferencyjne pożyczki oraz odroczenie spłat mogą ubiegać się przedsiębiorcy korzystający ze środków unijnych oraz środków zwróconych w ramach instrumentów inżynierii finansowej.
– To pomoc, której przedsiębiorcy potrzebują i na którą czekają. Nie możemy pozwolić na to, aby po naszej gospodarce zostały jedynie gruzy. Chcemy, aby przedsiębiorcy poczuli się bezpieczni i po opanowaniu epidemii mogli dalej działać – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Wsparcie dla przedsiębiorców korzystających ze środków instrumentów inżynierii finansowej z perspektywy 2014-2020
Zarząd Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu 7 kwietnia 2020 r. podjął decyzję
o skierowaniu 80 mln zł do przedsiębiorców negatywnie dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. Środki te znajdują się w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach obowiązującej umowy o finansowaniu, podpisanej 14 czerwca 2017 r.
Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski i uzyskać pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach. Pomoc zakłada:
- możliwość finansowania do 100 proc. na cele obrotowe;
- maksymalną kwotę pożyczki do 500 tys. zł;
- okres spłaty do 48 miesięcy;
- karencję spłaty do 12 miesięcy;
- oprocentowanie na zasadach de minimis, już od 0 proc.
- brak opłat i prowizji.
Informacje na temat uruchamianych pożyczek będą dostępne na stronie internetowej
Banku Gospodarstwa Krajowego https://pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/mazowieckie/
oraz poszczególnych pośredników finansowych,
Wsparcie dla przedsiębiorców korzystających ze środków zwróconych w ramach instrumentów inżynierii finansowej z perspektywy 2007-2013
Wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy korzystają z funduszy pożyczkowych: Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o., Fundacji na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego: Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w ramach instrumentów zwrotnych z perspektywy 2007-2013.
Przedsiębiorcy posiadający pożyczki będą mogli skorzystać z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowo-odsetkowych wraz z wydłużeniem okresu pożyczki oraz dodatkowej 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału, automatycznie przedłużającej termin spłaty pożyczki. Jednocześnie w ramach proponowanego przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa produktu pożyczkowego będą mogły być finansowane również cele obrotowe i bieżąca działalność, bez dodatkowego uwarunkowania celami inwestycyjnymi np. na zakup towarów handlowych i materiałów czy sfinansowanie bieżących kosztów działalności np. czynszu, opłat czy wynagrodzeń.
Z kolei dla przedsiębiorców korzystających z produktów poręczeniowych (poręczenia kredytowe, poręczenia pożyczek, poręczenia leasingowe, poręczenia wadialne) przewidziane jest wsparcie w formie m.in. odstąpienia od prowizji za wydłużenie okresu finansowania na wniosek instytucji finansujących (wakacje kredytowe, karencja w spłacie rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych). Będą też mogli skorzystać z obniżenia prowizji rzędu 0,1-0,2 proc. za udzielane nowe poręczenia w pełnym zakresie działalności, a także uproszczenia i przyśpieszenia procedur ocen ryzyka poręczeniowego z zachowaniem bezpiecznej polityki poręczeniowej. Oznacza to m.in. umożliwienie przedsiębiorcom elektronicznego dostarczania dokumentów. Ponadto Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. planuje wprowadzenie nowych produktów – poręczenia dla przedsiębiorców, którzy są najemcami lokali użytkowych od m. st. Warszawy stanowiące kaucję lub wadium oraz poręczenia na dzierżawę maszyn lub urządzeń.
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974, e-mail rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 592
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.