Informacje prasowe

Informacja prasowa - Mazowieckie muzea zapraszają do zwiedzania

2020.05.15 14:35 , aktualizacja: 2020.05.17 11:44

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Część mazowieckich muzeów i skansenów jest już gotowa na ponowne przyjęcie turystów. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, podczas zwiedzania obowiązują określone środki ostrożności. Cały czas można także korzystać z oferty instytucji kultury online.

 

Na turystów czekają już m.in. Stacja Muzeum, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce czy Zamek w Liwie. Otwarcie placówek kulturalnych poprzedziły konsultacje ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. Aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, wprowadzono nowe zasady zwiedzania. Dotyczą one powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowania odpowiedniego dystansu, ale też dezynfekcji rąk. W salach wystawienniczych może przebywać określona liczba osób, kasy zostały odgrodzone, a urządzenia dotykowe wyłączone. Szczegółowe zasady zwiedzania należy sprawdzać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych poszczególnych instytucji kultury.

 

W znacznej części działalność muzeów przeniosła się do sieci. Na stronach internetowych i w mediach społecznościowych nasze instytucje kultury są bardzo aktywne, udostępniają wiele ciekawych wystaw czy organizują warsztaty. Muzea i skanseny zaczynają też otwierać dla turystów swoje siedziby, oczywiście zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i wszelkimi środkami ostrożności. To dobra wiadomość, ponieważ branża turystyczna dotkliwie odczuwa skutki epidemii

– podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Mimo, że tegoroczna Noc Muzeów została przeniesiona na wrzesień, niektóre instytucje przygotowały wirtualne zwiedzanie. Już jutro, 16 maja, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na Mistrzowską Noc Muzeów. Na zwiedzających czekają wystawy, filmy, konkursy, ale też spotkanie z gośćmi specjalnymi. Mistrzowie sportu – Czesław Lang, Luiza Złotkowska, Bartek Marszałek oraz Robert Korzeniowski będą opowiadać o swoich doświadczeniach oraz odpowiadać na pytania online. Relacja będzie udostępniona m.in. na stronie internetowej i profilu muzeum na Facebooku. Start o godz. 18.00.

Dla zwiedzających Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie otwarte od 18 maja. Wtedy też będzie można zwiedzić wystawę „Wędrówka do świętości". Ekspozycja powstała w hołdzie dla Św. Jana Pawła II i prezentuje najcenniejsze pamiątki związane z turystyczno-sportowym obliczem Ojca Świętego, m.in. kajak i kamień z Mount Everestu, portrety oraz medale, monety i numizmaty. Wystawie towarzyszyć będzie reportaż „Wędrówka do świętości”, w którym pokazana zostanie droga Karola Wojtyły, gimnazjalisty, kleryka, kapłana, biskupa, papieża do świętości. Premierowa emisja reportażu planowana jest w sobotę 16 maja na muzealnym kanale YouTube, Facebooku i stronie internetowej.

 

Do bezpiecznego przyjęcia gości przygotowują się kolejne placówki. Wciąż można je zwiedzać online. Wirtualne wystawy, warsztaty, koncerty, ciekawostki czy pomoc w przygotowaniu do matury – to tylko część atrakcji i pomocy dydaktycznych, z których można skorzystać.

Biuro Prasowe, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974, e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 37 kB, Liczba pobrań: 55

Liczba wyświetleń: 83

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.