Informacje prasowe

Informacja prasowa - Nowe „czarne punkty wodne” na Mazowszu

2020.07.13 10:40 , aktualizacja: 2020.07.17 08:37

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Władze Mazowsza oraz mazowiecka policja przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Od 2009 r. wspólnie prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych akwenów tzw. czarnymi punktami. Miejsc, w których dochodzi do wypadków czy utonięć, wciąż przybywa. W tym roku na terenie województwa mazowieckiego pojawi się osiem nowych tablic ostrzegawczych.

 

Lato w pełni, a zatem okazji do wypoczynku nad wodą coraz więcej. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Nadal dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny wodne, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć. W tym roku utonęły już 24 osoby, w tym 4 od początku wakacji. Dlatego też wspólnie z mazowiecką policją oznaczamy te najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami. Chcemy w ten sposób uzmysłowić mieszkańcom regionu, że kąpiel w niestrzeżonym miejscu może okazać się tragiczna w skutkach

podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Dzięki wspólnej akcji samorządu województwa mazowieckiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Komendy Stołecznej Policji w Warszawie co roku na wodnej mapie Mazowsza pojawiają się miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 8 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach: Lewiczyn (pow. mławski, zalew), Mława (pow. mławski, wyrobisko pokopalniane), Jagodno (pow. radomski, zalew), Jasieniec Iłżecki (pow. radomski, wyrobisko pokopalniane), Młynarze (pow. wyszkowski, rz. Bug), Wilczkowice Górne (pow. kozienicki, rz. Wisła) oraz dwa Sokołów (pow. pruszkowski, żwirownia). W sumie w całym województwie oznakowane będą 123 miejsca.

 

Mamy nadzieję, że te tablice będą impulsem dla wypoczywających do zachowania szczególnej ostrożności,  zwłaszcza w czasie wakacji, gdy najwięcej osób planuje wypoczynek nad wodą. Trzeba podkreślić, że są to punkty, w których nie należy się kąpać. Są to miejsca, w których giną ludzie, a zatem kąpiel w nich jest bardzo niebezpieczna

– dodała podinsp. Agnieszka Guza z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.

 

Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Środki na ich wyprodukowanie zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Natomiast miejsca, w których zostaną ustawione wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

 

Statystki mówią same za siebie. W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło  w sumie 57 osób, w tym 5 kobiet, 49 mężczyzn i 3 dzieci. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność, alkohol oraz kąpiele w niedozwolonych i niestrzeżonych miejscach. Dużym problemem jest też nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oznakowane czarnym punktem miejsca oznaczają absolutny zakaz kąpieli, bo to właśnie tu dochodzi do utonięć. Największe niebezpieczeństwo stwarzają zawirowania wodne i kształt dna.

Biuro Prasowe
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego
tel. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1584 kB, Liczba pobrań: 51
Rozmiar: 17 kB, Liczba pobrań: 97
Rozmiar: 84 kB, Liczba pobrań: 55

Liczba wyświetleń: 488

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.