Informacje prasowe

Informacja prasowa - Dyspozytornia karetek w Ostrołęce do likwidacji? Marszałek przeciwny!

2020.09.16 10:15 , aktualizacja: 2020.09.16 12:40

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze ma zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie m.in. przez ostrołęcki Meditrans. Dla mieszkańców subregionu ostrołęckiego oznacza to jedno – o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni województwa mazowieckiego.

 

Wprowadzenie takiego rozwiązania nie ma żadnego uzasadnienia w aktualnych potrzebach systemu. Marszałek Adam Struzik zauważa, że

Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i jest zagrożeniem dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza. Ponadto, scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego.

Obecnie na Mazowszu działa 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 5 dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

 

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony – 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce oraz rejon 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. W rezultacie ostrołęcki Meditrans zostanie połączony z Rejonem Operacyjnym 14/04 dotychczas obsługiwanym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „RM MEDITRANS” Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach. Oznacza to, że o wysłaniu karetki na terenie 6 powiatów: makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, wyszkowskiego i miasto Ostrołęka decydować będzie dyspozytor z Siedlec.

 

Zdaniem Mirosława Dąbkowskiego dyrektora SP ZOZ Meditrans Ostrołęka koncepcja tworzenia dyspozytorni na poziomie wojewódzkim nie jest poparta żadnymi racjonalnymi przesłankami.

Co więcej urząd wojewódzki nie posiada ani pracowników ani odpowiedniego zaplecza technicznego, które są potrzebne do utworzenia własnej dyspozytorni. Obecnie funkcjonująca infrastruktura to efekt działań stacji pogotowia i ich organów założycielskich. Tym bardziej proponowany przez wojewodę termin jest zbyt krótki na podjęcie prac zmierzających do wprowadzenia tak istotnych zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym zespolenia łączności radiowej w województwie. Trzeba się też liczyć z redukcją zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników dyspozytorni medycznych.

 

Zdaniem Mirosława Augustyniaka radnego województwa mazowieckiego, tego typu zmiany stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia naszych mieszkańców.

Dyspozytorzy z Ostrołęki bardzo dobrze znają topografię miasta i okolicznych miejscowości, a to odgrywa kluczową rolę w kierowaniu karetki do pacjenta. Gwarantuje sprawny i szybki dojazd medyków na miejsce. Dlatego uważam, że przeniesienie dyspozytorni do Siedlec absolutnie mija się z celem.

 

Radni województwa mazowieckiego w przyjętym podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego stanowisku apelują o pozostawienie dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19.

 

Radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego zauważa też, że proponowana przez wojewodę reorganizacja systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego to już kolejna po pomyśle podziału województwa „antyreforma” wprowadzana przez partię rządzącą.

To cios wymierzony w działania samorządu Mazowsza wspierające zrównoważony rozwoju regionu. Nie ma na to naszej zgody!  

Marta Milewska Rzecznik Prasowy
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974, e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 36 kB, Liczba pobrań: 48

Liczba wyświetleń: 37

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.