Informacje prasowe

Informacja prasowa - Samorząd Mazowsza kupuje nowe eksponaty do Muzeum Mazowieckiego w Płocku

2021.02.19 11:00 , aktualizacja: 2021.02.19 11:31

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

  • Pobierz: Fot. arch. UMWM
  • Pobierz: Fot. arch. UMWM
  • Od prawej marszałek Adam Struzik oraz Leonard Sobieraj dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku podczas konferencji prasowej Pobierz: Od prawej marszałek Adam Struzik oraz Leonard Sobieraj dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku podczas konferencji prasowej fot. arch.UMWM
  • Pobierz: Fot. arch. UMWM
  • Pobierz: Fot. arch. UMWM
  • Zabytkowe brązowe wiklinowe krzesło Pobierz: Zabytkowe brązowe wiklinowe krzesło fot. archiwum Muzeum...
  • Pobierz: Fot. arch. UMWM
  • Pobierz: fot. arch. UMWM
  • Zabytkowy fotel Pobierz: Zabytkowy fotel fot. archiwum Muzeum...
  • Krzesełko z oparciem w kształcie jelonka Pobierz: Krzesełko z oparciem w kształcie jelonka fot. archiwum Muzeum...
  • Pobierz: fot. arch. UMWM
  • Pobierz: fot. arch. UMWM
  • Pobierz: Fot. arch. UMWM
  • Pobierz: Fot. arch. UMWM
  • Pobierz: Fot. arch. UMWM

Wyjątkowe meble zaprojektowane przez Władysława Wołkowskiego, kolekcja wyrobów Spółdzielni Ład czy ceramika dekoracyjna z wytwórni Steatyt i Włocławek to najnowsze nabytki Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego znajdująca się w placówce kolekcja powojennego polskiego designu właśnie wzbogaciła się o 163 eksponaty. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły 160 tys. zł. 

 

SAMORZĄD POMAGA

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik płockie muzeum to jedna z perełek na mapie Mazowsza.

To placówka, która wyróżnia się na tle innych muzeów w kraju nie tylko długoletnią historią, ale też wyjątkową ofertą. Secesja, art deco to wystawy, które przyciągają wielbicieli sztuki nie tylko z kraju, ale i z zagranicy.  Co prawda pandemia ograniczyła możliwość zwiedzania i podziwiania eksponatów, ale my nie ustajemy w rozwijaniu naszego muzeum. Płocka placówka ma w swoich zasobach imponujące kolekcje, ale żeby je zaprezentować szerszej publiczności potrzebna jest większa przestrzeń. Dlatego oprócz zakupu nowych eksponatów, inwestujemy w jego rozbudowę. Już niebawem nowe sale wystawowe powstaną w kamienicy przy ul. Kolegialnej. Tylko na ten cel w tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 2,8 mln zł, a w planach mamy kolejne inwestycje.

 

POWOJENNY POLSKIE DESIGN

 

Zakupione przez samorząd województwa mazowieckiego eksponaty są dopełnieniem tworzonej od kilku lat w Muzeum Mazowieckim w Płocku kolekcji wzornictwa powojennego. Nowe eksponaty przedstawiają trendy obowiązujące w powojennym polskim designie. Kolekcja została powiększona zarówno o pojedyncze przedmioty, tj. stoły, szafy, krzesła, tapczany, tkaniny, rzemiosło, ceramikę, jak również komplety mebli. Zdecydowaną większość stanowi kolekcja wyrobów Spółdzielni Ład, która powstała w 1926 r. w Warszawie z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych. Nazwa spółdzielni to również jej program artystyczny, wedle słów Karola Tichego: Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie i ma być w tym ład – porządek. Celem spółdzielni było projektowanie i wytwarzanie mebli, tkanin, ceramiki i innych przedmiotów wyposażenia wnętrz mieszkalnych, z wyraźnym dążeniem do doskonałości formy, surowca i wykonania. Muzealny zbiór powiększył się również o komplet mebli projektanta Władysława Wołkowskiego, który w swojej twórczości specjalizował się w wyplatanych meblach. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów jest taboret ze sznurkową plecionką.

 

Zasoby Muzeum Mazowieckiego wzbogaciły się również o ceramikę dekoracyjną z czołowych polskich wytwórni Steatyt i Włocławek słynących ze współpracy z projektantami z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz rodzimymi projektantami artystami. Wspólnie z nimi tworzyły w latach 50-tych i 70-tych markę nowoczesnego polskiego wzornictwa, tzw. polski look.

 

NIE TYLKO ART DECO

 

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaznacza, że choć placówka specjalizuje się w secesji i art déco, to budowa kolekcji powojennego designu jest naturalnym kierunkiem rozwoju.

Korzenie Spółdzielni Ład sięgają okresu dwudziestolecia, a artyści działający w jej zasobach należeli do czołowych przedstawicieli polskiej odmiany stylu art déco. Uzupełniając swe zasoby o wyroby Ładu uzupełniamy naszą kolekcję dokumentującą rozwój polskiego wzornictwa doby modernizmu – od belle epoque po czasy powojenne. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego będziemy mogli prezentować ewolucję polskiego designu. Gdzie? Secesja ma w Płocku swój dom przy Tumskiej 8, niebawem zaprosimy wszystkich do królestwa art déco przy Kolegialnej 6. Mam nadzieję, że domem wzornictwa powojennego będzie posesja przy ul. Kolegialnej 4. Trwają prace nad przekazaniem tej działki w zasoby muzeum.

 

 

Na kolekcję polskiego designu powojennego składają się eksponaty zakupione dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, przedmioty podarowane muzeum przez mieszkańców oraz zakupione antyki. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku płocka placówka kupiła również obiekty po likwidowanej Cepelii przy ul. Chmielnej w Warszawie.



 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Milena Kolibczyńska
Kierownik Działu Upowszechniania i Promocji
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Tel. 24 364 70 83, kom. 507 094 605
e-mail: m.kolibczynska@muzeumplock.eu

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2727 kB, Liczba pobrań: 52, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 97

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.