Informacje prasowe

Informacja prasowa - Młodzi lekarze dostaną stypendium od samorządu Mazowsza

2021.05.18 12:10 , aktualizacja: 2021.05.18 16:01

Autor: , Wprowadzenie: Katarzyna Bernaciak

Od nowego roku akademickiego ruszy pilotażowy program stypendialny samorządu Mazowsza dla studentów kierunku lekarskiego V i VI  roku. Przez 9 miesięcy 100 najlepszych przyszłych lekarzy będzie otrzymywać stypendium w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie.

 

Trwają prace nad przygotowaniem i ogłoszeniem naboru wniosków. Wsparcie finansowe dla przyszłych lekarzy oraz poprawa sytuacji kadrowej w mazowieckich szpitalach – to cele pilotażowego programu stypendialnego dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim. Stypendia mają ruszyć od początku roku akademickiego 2021/2022. Na realizację programu w latach 2021-2023 samorząd Mazowsza przeznaczy 6,6 mln zł.

 

Chcemy, aby był to program wieloletni. W tej edycji przewidujemy stypendia dla około 100 najlepszych studentów

– zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Chcemy w ten sposób wesprzeć finansowo przyszłych lekarzy, ale też zachęcić ich do wyboru specjalizacji, w których występują największe braki na rynku. Pracujemy już nad naborem wniosków, a w konsultacji z wojewódzkimi podmiotami leczniczymi opracowujemy listę specjalizacji deficytowych.

 

O wsparcie będą mogli ubiegać się studenci V i VI roku kierunku lekarskiego. Stypendium w wysokości do 2 tys. zł będzie wypłacane przez 9 miesięcy. Aby je otrzymać, studenci będą musieli wykazać się średnią ocen z egzaminów nie niższą niż 4.2 (za rok studiów poprzedzający rok zgłoszenia wniosku) i zobowiązać się – po zakończeniu stażu podyplomowego – do podjęcia pracy w wojewódzkim podmiocie leczniczym w ramach co najmniej jednej z wybranych specjalizacji deficytowych.

 

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej wskazuje, że mazowieckie szpitale są gotowe wziąć udział w programie.

 

Szpitale deklarują m.in. zapewnienie stypendystom zatrudnienia i umożliwienie rozwoju zawodowego w zakresie deficytowych specjalizacji występujących na rynku pracy. Skorzystają na tym wszyscy – studenci, szpitale, ale przede wszystkim pacjenci.

 

Jak podkreśla Teresa Bogiel, prezes zarządu szpitala bródnowskiego, niedobory kadry wpływają zarówno na dostępność usług medycznych, jak również ich jakość.

 

Fundamentem każdej jednostki medycznej są ludzie. Nawet najlepsze i najnowocześniejsze urządzenia nie pomogą naszym pacjentom, jeśli nie będą poprowadzone przez wysoko wyspecjalizowanych specjalistów. Niestety, widzimy stały deficyt kadr medycznych, w tym szczególnie lekarzy i pielęgniarek. Stąd nie tylko doceniamy inicjatywę programu stypendialnego dla przyszłych lekarzy, ale też będziemy aktywnym partnerem, proponując możliwości nabywania praktycznych umiejętności w zawodzie. Dla szpitali to także okazja do pokazania, że wojewódzkie podmioty lecznicze to najlepsze miejsce, aby rozwijać się i spełniać, służąc pacjentom.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 32 kB, Liczba pobrań: 42

Liczba wyświetleń: 95

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.