Informacje prasowe

Informacja prasowa - Budowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach oraz przebudowa drogi powiatowej w powiecie szydłowieckim ze wsparciem samorządu Mazowsza

2021.05.20 13:35 , aktualizacja: 2021.05.20 13:54

Autor: , Wprowadzenie: Mikołaj Michalecki

Nowy budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach oraz remont drogi powiatowej w powiecie szydłowieckim to inwestycje, które zostaną zrealizowane przy wsparciu samorządu Mazowsza. Projekty otrzymają łączne dofinansowanie w wysokości blisko 4,6 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisał dziś wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Pieniądze na inwestycje pochodzą z instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. To największy program wsparcia realizowany przez samorząd Mazowsza, na który w tym roku sejmik województwa mazowieckiego przeznaczył rekordowe 151 mln zł, z których 95 mln wesprze nowe projekty samorządów lokalnych. – Dobra kondycja finansowa województwa mazowieckiego pozwala nam wspierać gminy i powiaty w różnego rodzaju inwestycjach. Wiele z nich to przedsięwzięcia, które nie zostałyby zrealizowane bez naszej pomocy, a wśród nich są takie, na które mieszkańcy czekają od lat. Mamy świadomość, że nie wszystkie samorządy są w stanie zrealizować je z własnych budżetów. Dlatego również w tym roku mogą liczyć na nasze wsparcie – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski – Dzisiejszym beneficjentom życzę jak najszybszego i najsprawniejszego przeprowadzania ich inwestycji – dodaje wicemarszałek.

 

Przebudowa drogi powiatowej nr 4015W Szydłowiec – Mirów Nowy– granica województwa

 

Inwestycja obejmie 600-metrowy odcinek drogi powiatowej. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. wzmocnienie konstrukcji drogi, poszerzenie jezdni do szerokości 6 m, a także zbudowanie poboczy, zjazdów oraz 1,5-metrowego ciągu pieszego. Wartość inwestycji to 976 tys. zł. Władze Mazowsza przekazują na ten cel 585 tys. zł z budżetu województwa. Planowany okres realizacji inwestycji drogowej to lata 2021-2023.

 

Budowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy to publiczna placówka oświatowo-wychowawcza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo i intelektualnie. Szkoła kształci dzieci i młodzież z lekką, umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Blisko 4 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego pomogą w realizacji opiewającego na ponad 14 mln zł projektu budowy budynku wraz z częścią mieszkalną oraz zagospodarowaniem przestrzeni wokół placówki w Kozienicach.

 

Nowy budynek będzie składał się z części dydaktycznej z salą sportową oraz internatu, zapewniającego opiekę i wychowanie uczniom oraz młodzieży uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania. W zajęciach szkolnych będzie uczestniczyć maksymalnie 100 uczniów. Z kolei w internacie zamieszka do 60 osób.

 

Od wielu lat władze powiatu kozienickiego zabiegały o pomoc przy budowie nowej siedziby – Dziś ośrodek mieści się w zabytkowym budynku, pobenedyktyńskiego zespołu kościelno-klasztornego w Opactwie. Jako samorząd jesteśmy zobowiązani do zapewnienia godnych warunków do nauki we wszystkich prowadzonych placówkach oświatowych, a w sposób szczególny powinniśmy wsłuchiwać się w głosy osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Dlatego też, po wnikliwej analizie wielu rozwiązań, Rada Powiatu Kozienickiego jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie budowy nowej siedziby na działkach powiatu w Kozienicach – podkreśla Andrzej Jung, starosta kozienicki – Wkrótce budynek szkoły z internatem, na miarę XXI wieku powstanie w Kozienicach, zgodnie z życzeniem rodziców tych dzieci i nauczycieli. Mamy działkę, mamy projekt i co najważniejsze mamy ogromne wsparcie samorządu województwa mazowieckiego, za co serdecznie dziękuję władzom regionu – dodaje starosta kozienicki.

 

Lada moment ruszą prace przy budowie ośrodka. Ich początek zaplanowano już na 15 czerwca br. Będą trwały do sierpnia 2023 r.

 

Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza „Instrumentu wsparcia zadań ważnych

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail rzecznik@mazovia.pl
  • Pobierz: fot. FB/ Rafał Rajkowski
  • Pobierz: fot. FB/ Rafał Rajkowski
  • Pobierz: fot. FB/ Rafał Rajkowski
  • Pobierz: fot. FB/ Rafał Rajkowski

Pliki do pobrania

Rozmiar: 31 kB, Liczba pobrań: 26

Liczba wyświetleń: 50

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.