Informacje prasowe

Informacja prasowa - Płockie pogotowie przekazuje karetki

2021.06.18 10:00 , aktualizacja: 2021.06.18 10:20

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

 

Wkrótce dwa ambulanse trafią do 64. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Płocku, po jednym otrzymają druhowie z OSP w Strzemesznie (gm. Gąbin), OSP w Turzy Małej (gm. Brudzeń Duży) oraz gmina Izabelin (powiat warszawski zachodni). Płockie pogotowie przekaże karetki nieodpłatnie.

 

Na nieocenioną rolę współpracy między służbami różnego rodzaju szczególnie w okresie pandemii, zwraca uwagę

 

marszałek Adam Struzik – Wspólnie wypracowane przez medyków i strażaków sposoby współdziałania w czasie pandemii można by wskazywać jako wzór. Niejednokrotnie gdy brakowało zespołów medycznych to druhowie brali na siebie ciężar niesienia pierwszej pomocy. A warto podkreślić, że mazowieccy strażacy, w tym również ochotnicy to często prawdziwi profesjonaliści, również dzięki szeregowi szkoleń finansowanych z budżetu Mazowsza – podkreśla marszałek. – Dzisiejsze przekazanie karetek to z jednej strony wyraz solidarności, a z drugiej znaczące wzmocnienie zaplecza medycznego strażaków-ochotników.

 

Przekazane ambulanse są w pełni sprawne technicznie. Nie spełniają jednak wymogów do pracy w systemie ratownictwa medycznego i są wycofane z eksploatacji. Zostały przekazane w formie darowizny.

 

Zadowolenia z nowego nabytku nie kryje

 

Adam Kołowrocki, prezes OSP Turza Mała – To jest dla nas duża rzecz! Jesteśmy małą jednostką, a bardzo chcemy się rozwijać. W naszych szeregach mamy wielu nowych, młodych druhów, którzy chcą działać. Teraz dysponujemy tylko starym żukiem, więc ta karetka po odpowiedniej adaptacji pozwoli nam nie tylko skuteczniej nieść pomoc, ale też godnie reprezentować naszą straż i całą gminę na uroczystościach np. religijnych – podkreśla prezes

 

Od dziś druhowie OSP w Turzy Małej mają do dyspozycji ambulans sanitarny marki Mercedes-Benz Sprinter z 2007 r. Ambulans zostanie przekształcony w samochód gaśniczo-ratowniczy i będzie służył mieszkańcom powiatu płockiego. Strażacy z OSP w Strzemesznie otrzymali ambulans sanitarny marki Volkswagen Crafter  z 2008 r, który również zostanie przekształcony w lekki samochód gaśniczy i będzie służył ratowaniu życia i mienia gminy Gąbin. Do gminy Izabelin (pow. warszawski zachodni) trafił ambulans sanitarny typu C marki Volkswagen Crafter z 2008 r.

 

Z kolei 64. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku otrzymał ambulans sanitarny marki Mercedes-Benz Sprinter z 2009 r. oraz ambulans specjalny marki Renault Kangoo z 2003 r. Oba pojazdy po wykonaniu odpowiedniej adaptacji zostaną przeznaczone do działań przeciwkryzysowych w zakresie zabezpieczenia medycznego działań batalionu i szkolenia na rzecz lokalnej społeczności.

 

Przekazanie karetek było możliwe dzięki sukcesywnemu doposażaniu stacji pogotowia z budżetu województwa i środków unijnych w nowe pojazdy z najnowocześniejszym sprzętem.

 

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 36 kB, Liczba pobrań: 19

Liczba wyświetleń: 42

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.