Informacje prasowe

Informacja prasowa - Najnowocześniejszy cytomammobus w kraju rusza w trasę!

2008.06.30 00:00

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: JakubWojna

Dzięki współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego i Centrum Onkologii mieszkanki Mazowsza będą mogły bezpłatnie zrobić badania mammograficzne i co ważne cytologiczne w najnowocześniejszym w kraju cytomammobusie. Pojazd będzie miał za zadanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie dostęp do tego typu badań jest utrudniony. Ma to olbrzymie znaczenie szczególnie dla kobiet mieszkających z dala od szpitali i przychodni. Koszt zakupu pojazdu wyniósł 2,4 mln zł.

Cytomammobus jest pierwszą tak nowoczesną konstrukcją nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce. Co bardzo ważne w pojeździe będzie można wykonać nie tylko badanie mammograficzne, ale także cytologiczne. Nad jakością badań będą czuwać specjaliści z Centrum Onkologii w Warszawie. Konstrukcja pojazdu oraz rozkład pomieszczeń zostały również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nową jakością będzie nowoczesny mammograf z cyfrowym detektorem obrazu. Aparat zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu oraz doskonały kontrast. To z kolei przekłada się na uzyskanie obrazów diagnostycznych o dużo wyższej wartości niż przy zastosowaniu aparatów analogowych. W pojeździe pracować będzie technik elektroradiologii wykonujący mammografie oraz położna, wykonująca cytologię.

Pacjentki cytomammobusu będą mogły liczyć nie tylko na najnowocześniejszy sprzęt, profesjonalną obsługę, ale także komfort i wygodę. W mobilnym centrum znajdą się: gabinety pobrań cytologicznych oraz mammograficznych, recepcja, przebieralnia, poczekalnia dla kobiet, toaleta oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników. W poczekalni pacjentki będą mogły zapoznać się z materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi.

- W Polsce codziennie aż dziesięć kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Niestety, aż połowa z nich umiera, ponieważ zgłasza się do lekarza zbyt późno. Te smutne statystyki pokazują jak ważne są regularne badania cytologiczne. Dlatego właśnie chcemy stworzyć szansę szczególnie tym kobietom, które mieszkają z dala od szpitali czy przychodni, w których mogłyby liczyć na pomoc. Chciałbym przy tym gorąco zaapelować nie tylko do kobiet, ale także mężczyzn – aby przekonali swoje żony, matki, córki, że warto poświęcić parę chwil na badanie, które nie jednej osobie uratowało już życie – podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

- Z całym przekonaniem przyłączam się do apelu Pana Marszałka. Bardzo mnie cieszy współpraca z władzami województwa, które głęboko rozumieją potrzeby obywateli. Mam nadzieję, że ta dobra współpraca ulegnie dalszemu zacieśnieniu – podkreśla Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie, prof. dr hab. med. Marek P. Nowacki. – Mamy już rzetelną wiedzę medyczną i pełnoprofilowe zaplecze diagnostyczno – lecznicze w warszawskim Centrum Onkologii na Ursynowie, które podejmie się opieki nad chorobami wykrytymi w obu badaniach przesiewowych. Wcześnie podjęte leczenie w przypadkach bezobjawowych chorób nowotworowych wykrytych w tych badaniach, praktycznie gwarantuje wyleczenie. Dlatego dla dobra nas wszystkich, wspólnie musimy dotrzeć do każdego zakątka naszego województwa – dodaje.

W pierwszej kolejności cytomammobus odwiedzi te powiaty, w których kobiety najrzadziej zgłaszają sie na badania mammograficzne i cytologiczne. Panie z tych terenów będą miały szansę na bezpłatne badania w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” oraz „Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka szyjki Macicy”.

W przypadku mammografii są to powiaty: ostrowski (11,40%), sochaczewski (11,48%), białobrzeski (19,91%), przysuski (16,92%) oraz szydłowiecki (17,96%).

Natomiast w przypadku cytologii są to powiaty: nowodworski (4,07%), wyszkowski (4,44%), przasnyski (4,76%), mławski (5,24%), grójecki (5,34%), białobrzeski (5,45%), szydłowiecki (6,07%), przysuski (7,00%), ostrowski (7,50%), warszawsko-zachodni (8,3%), piaseczyński (8,36%), płoński (8,58%) oraz węgrowski (8,8%).

Cytomammobus będzie wyjeżdżał z warszawskiej bazy w Centrum Onkologii co tydzień. Co 3-4 dni będzie wracał do stolicy, aby zgrać obrazy badań mammograficznych z dysku oraz przewieźć szkiełka z wymazami badań cytologicznych. Wykonane w terenie badania zostaną opisane przez specjalistów z Centrum Onkologii: lekarza radiologa, cytotechnika oraz patomorfologa. Następnie wyniki badań zostaną rozesłane do pacjentek.

Trasa wyjazdu cytomammobusu w teren będzie ustalana z wyprzedzeniem, przy współpracy i akcji promocyjnej, zorganizowanej przez miejscowe władze samorządowe, kościół czy instytucje pożytku publicznego oraz przy pomocy Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Zakup cutomammobusu był możliwy dzięki współpracy Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniósł ok. 2,4 mln zł, z czego 50 proc. sfinansowano w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a kolejne 50 proc. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Bliższych informacji udzielają:

Izabela Parapura
Centrum Onkologii Instytut
im. Marii Skłodowskiej-Curie
22 546 30 21
izapa@coi.waw.pl

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego
22 59 79 299
m.milewska@mazovia.pl


OPIS POMIESZCZEŃ

POMIESZCZENIE MAMMOGRAFICZNE – wydzielone pomieszczenie pracowni mammograficznej min. 8 m2 z zapewnionym dostępem dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. W pomieszczeniu znajdować się będzie mammograf z cyfrowym detektorem obrazu, aparatura i sprzęt do kontroli procesu obrazowania w zakresie przewidzianym dla podstawowych testów wewnętrznej kontroli parametrów technicznych, oświetlenie główne i awaryjne, stanowisko na mammograf i stację akwizycyjną z uchwytami i podporami transportowymi. W drzwiach wejściowych do pracowni mammograficznej zainstalowano zamek uniemożliwiający niekontrolowane wtargnięcie od strony poczekalni. Gabinet został oznakowany zgodnie z wymogami ochrony radiologicznej. Przebieralnię dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych

Gabinet mammograficzny oraz pomieszczenie technika są wyposażone w klimatyzację działającą niezależnie od pracy silnika ciągnika. Dzięki temu panująca w pomieszczeniu temperatura zapewni bezawaryjną pracę mammografu. Ponadto, dzięki wentylacji wyciągowo-nawiewnej w pomieszczeniu mammograficznym, pomieszczeniu technika oraz w przebieralni zapewniona zostanie zgodna z obowiązującymi przepisami wymiana powietrza w ciągu godziny.

POMIESZCZENIE POBRAŃ CYTOLOGICZNYCH – wydzielone pomieszczenie do pobrań cytologicznych min. 6 m2 z zapewnionym dostępem dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pomieszczenie wyposażono w fotel ginekologiczny przystosowany do zamontowania na stałe w CYTOMAMMOBUSIE, oświetlenie główne i awaryjne, lampę bezcieniową, ścienną, na ruchomym ramieniu, lampę bakteriobójczą, stolik zabiegowy mocowany do ściany, bezpieczny pojemnik na sprzęt jednorazowego użytku, umywalkę na szafce z przepływowym podgrzewaczem wody, taboret obrotowy z regulacją wysokości oraz szafki ścienne. W drzwiach wejściowych do gabinetu zainstalowano zamek uniemożliwiający niekontrolowane wtargnięcie od strony poczekalni.

POCZEKALNIA została wyposażona m.in. w: oświetlenie główne i awaryjne, minimum 6 miejsc siedzących, wieszak na ubrania pacjentów, stojak na parasole, zegar ścienny, wycieraczkę oraz tablicę ogłoszeń/regał na materiały edukacyjne oraz ulotki, itp. Natomiast recepcja w – system łączności wewnętrznej pomiędzy gabinetami: cytologicznym i mammograficznym, a recepcją, dwa stanowiska komputerowe oraz oświetlenie główne i awaryjne.

Liczba wyświetleń: 477

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.