Zaproszenia
Zaproszenie - Uwolnić Mazowsze od PCB
2010.03.08 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek
temat
Seminarium pt. „Obowiązki użytkownika urządzeń i instalacji zawierających PCB – wykorzystywanie, dekontaminacja, unieszkodliwianie”
miejsce
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26 (sala konferencyjna – parter)
czas
10 marca 2010 r. (środa), godz. 10.00
uczestnicy
Wicemarszałek Ludwik Rakowski, a także przedstawiciele: Zakładu Gospodarki Odpadami Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz przedsiębiorcy i osoby fizyczne wykorzystujące urządzenia i instalacje zawierające PCB
Skażenie środowiska naturalnego PCB to jeden z problemów ekologicznych na świecie. Te związki chemiczne stanowią składnik olejów stosowanych m.in. w transformatorach i kondensatorach. W środowisku naturalnym ulegają one bardzo powolnemu rozkładowi i powodują trudne do usunięcia skażenie gleby i wody.
Polichlorowane bifenyle – bo taka jest pełna nazwa tej substancji – wchodzą w skład olejów, które stanowią chłodziwo w różnego typu urządzeniach elektroenergetycznych. Substancje te wyprodukowane zostały przede wszystkim w latach 1950-1970. Ze względu na dużą odporność chemiczną i swoje specyficzne właściwości znalazły zastosowanie tam, gdzie tradycyjne oleje mineralne nie mogły sprostać stawianym wymaganiom. Na przełomie lat 60. i 70. okazało się, że PCB stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Podczas ich rozkładu wydzielane są trudne do usunięcia pochodne – o właściwościach zbliżonych do dioksyn, czyli jednych z najbardziej toksycznych związków chemicznych. W organizmach ludzkich nie ulegają rozkładowi i kumulują, się wywołując trwałe uszkodzenia systemu nerwowego, wątroby, śledziony i nerek. Stwierdzono również, że mają silne właściwości rakotwórcze.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki urządzenia i instalacje zawierające PCB mogą być użytkowane do końca czerwca 2010 r. Natomiast odpady zawierające PCB muszą zostać unieszkodliwione do końca 2010 r.. Według prowadzonego przez urząd marszałkowski rejestru na terenie Mazowsza znajduje się 40 podmiotów wykorzystujących łącznie 55,008 ton urządzeń i instalacji oraz 4108,55 dm3 oleju zawierającego PCB.
W trakcie środowego spotkania osoby wykorzystujące urządzenia i instalacje zawierające PCB dowiedzą się m.in. jak uzyskać dofinansowanie na ich unieszkodliwianie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawione zostaną także informacje dotyczące charakteru i stopnia szkodliwości wykorzystywanej substancji.
W załączeniu znajdą Państwo szczegółowy program spotkania.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 411
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.