Zaproszenia
Zaproszenie - Piękne mazowieckie tradycje – Dożynki 2010 w Sierpcu
2010.08.12 10:05 , aktualizacja: 2010.08.12 10:32
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Chcesz zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne żniwa na Mazowszu, zapoznać się z narzędziami wykorzystywanymi do ścinania, młócenia, czyszczenia czy mielenia ziarna, poznać obrzędy dożynkowe i zobaczyć barwny korowód? Wybierz się w przedostatnią niedzielę sierpnia do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Odbędą się tam Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji, oprócz tradycyjnych uroczystości, będzie można zwiedzić ekspozycje muzealne i posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu regionalnych zespołów folklorystycznych. Wystąpi także ukraińska kapela Haydamaky, gwiazdą wieczoru będzie Patrycja Markowska.
Dożynki wojewódzkie to jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców z naszego regionu. W kulturze polskiej dożynki mają głębokie korzenie. I choć wiążą się z dawnym świętem Słowian, które przypadało na równonoc jesienną (23 września), to dziś mają charakter religijny – związany z podziękowaniem Bogu za plony, oraz ludowy – związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
Mazowieckie Święto Plonów organizowane jest co roku w innym miejscu. W tym – XII już Dożynki Województwa Mazowieckiego odbędą się 22 sierpnia br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Uroczystość rozpocznie msza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego – Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Libery. Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi – w tym roku będą to Wojciech Wilamowski i Marta Kaczorowska. Starostowie dożynek przekażą symboliczny chleb na ręce biskupa, marszałka województwa, wojewody, starosty i wójtów, zaś ci podzielą się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony.
Jednym z najważniejszych elementów imprezy będzie prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Takie skupisko wszystkich plonów zachwyca bogactwem i różnorodnością mieniących się barw.
Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i branżowe. Będzie to również świetna okazja do podsumowania rolniczych konkursów i plebiscytów.
Imprezie towarzyszyć będą liczne wystawy muzealne i pokazy, m.in. pokazy prac żniwnych, wiejskich zajęć gospodarskich, rzemiosła i rękodzieła ludowego oraz kiermasz chleba i potraw regionalnych. Będzie można także zwiedzić wystawy prezentowane na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Obchody dożynek uatrakcyjni doskonała oprawa muzyczna. Zagrają regionalne kapele folklorystyczne, a także gwiazdy większego formatu: ukraińska kapela Haydamaky oraz na zakończenie wieczoru Patrycja Markowska.
PROGRAM XII DOŻYNEK WOJEWóDZTWA MAZOWIECKIEGO, DIECEZJI PŁOCKIEJ I POWIATU SIERPECKIEGO
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
9.30 zbiórka delegacji wieńcowych w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu;
10.00 przemarsz Korowodu Dożynkowego na miejsce uroczystej Mszy Świętej;
11.10 - 11.30 przygotowania do uroczystej Mszy Świętej;
11.30 uroczysta msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa
Piotra Libery – Biskupa Płockiego;
13.00 Hymn Państwowy oraz przemówienia powitalne;
13.15 ceremonia wręczania i dzielenia chlebem – hymny dożynkowe;
14.00 wystąpienia okolicznościowe;
14.45 wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie konkursów
plebiscytów;
16.00 zakończenie oficjalnych uroczystości;
16.00-22.00 koncerty i występy zespołów :
-
16.00-18.00
Zespół Tańca Ludowego „Reymonciaki”;
Zespół Folklorystyczny „Zawidzianie”;
Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka”;
- 18.00-19.00 Zespół Dziecięcy Pieśni i Tańca „Solec nad Wisłą”;
- 19.00-20.30 Haydamaky;
- 20.30-22.00 Patrycja Markowska.
Imprezy i wystawy towarzyszące
9.00-19.00 tradycyjne żniwa w skansenie
- pokazy prac żniwnych na polach i w zagrodach, m.in.: młócenie zboża cepami i młocarnią, czyszczenie ziarna za pomocą wialni, mielenie ziarna w żarnach;
- pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego z udziałem twórców ludowych;
- pokazy wiejskich zajęć codziennych połączonych z wykorzystaniem dawnych sprzętów gospodarskich;
- kiermasz chleba i potraw regionalnych.
Wystawy:
- Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych – prezentowana w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX/XX w.;
- Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu;
- Kolekcja rzeźby ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu;
- Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej Sierpcu.
Serdecznie zapraszamy
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 1923
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.