Zaproszenia
Zaproszenie - Dzieci uczą się, jak ratować życie
2010.09.22 14:05 , aktualizacja: 2010.09.22 14:42
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
temat
Lekcje o bezpieczeństwie i udzielaniu pierwszej pomocy w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”
miejsce
Szkoła Podstawowa Nr 289 przy ul. Broniewskiego 99a oraz Szkoła Podstawowa Nr 341 przy ul. Oławskiej 3 w Warszawie
czas
23 września 2010 r. (czwartek),
godz. 10.30 Szkoła Podstawowa Nr 289
godz. 12.00 Szkoła Podstawowa Nr 341
godz. 12.00 Szkoła Podstawowa Nr 341
uczestnicy
Wicemarszałek Ludwik Rakowski, uczniowie klas V, ratownicy WSPRiTS „MEDITRANS” SPZOZ oraz policjanci z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji
Jak poruszać się bezpiecznie na drodze? Jak zachować się w stosunku do agresywnego psa? Czym grozi samodzielna zabawa z fajerwerkami czy też w jaki sposób uratować życie drugiemu człowiekowi? – to pytania, na które 300 uczniów dwóch warszawskich szkół podstawowych uzyska odpowiedzi od stołecznych policjantów i ratowników „Meditransu”. W spotkaniu z uczniami udział weźmie również wicemarszałek Ludwik Rakowski.
Podczas spotkań zaprezentowane zostaną dwa filmy zrealizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego: „… tak, chcę być bezpieczny” oraz „Pierwsza pomoc”. Będą one punktem wyjścia do dyskusji, jaką policjanci i ratownicy poprowadzą z uczniami na temat przedstawionych w nich niebezpieczeństw. Uczniowie uzyskają wiele praktycznych informacji oraz poznają zasady bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach. Wszyscy uczestnicy otrzymają z rąk wicemarszałka Ludwika Rakowskiego zestawy zawierające wyposażenie rowerzysty.
Tego typu spotkania edukacyjne, skierowane do najmłodszych mieszkańców Mazowsza są bardzo potrzebne. Świadczą o tym statystyki policyjne. Wynika z nich, że w pierwszej połowie 2010 r. na stołecznych drogach rannych zostało 66 dzieci w wieku do 17 lat.
Film „…tak, chcę być bezpieczny” składa się z pięciu rozdziałów: droga, obcy, pies, fajerwerki, narkotyki. W każdym z nich przedstawiona jest krótka fabularyzowana historia opisująca konkretną sytuację, w której znaleźli się kilku i kilkunastoletni bohaterowie filmu. Uczniowie zobaczą dwie hipotetyczne wersje wydarzeń, których finał zależy od właściwej lub niewłaściwej decyzji bohatera. W filmie znalazły się także wypowiedzi ekspertów m.in. tresera psów tłumaczącego, jak należy zachować się w stosunku do agresywnego psa.
Z filmu instruktażowego „Pierwsza pomoc” uczniowie dowiedzą się natomiast m.in. jak zachować się w sytuacji, kiedy jest się świadkiem wypadku samochodowego, jak pomóc osobie, która zasłabła, albo dziecku, które się zakrztusiło. W każdej z fabularyzowanych historii młody bohater jest świadkiem innego zdarzenia – wypadek samochodowy, zasłabnięcie, atak serca, zakrztuszenie itp. Uczniowie będą mogli zobaczyć, jakie kroki należy w tego typu sytuacjach podjąć. Nad treścią filmu czuwała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „MEDITRANS” SPZOZ w Warszawie, a udział w nim wzięli doświadczeni ratownicy i strażacy.
Program „Bezpieczna droga do szkoły” realizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego od 2002 roku, we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego z terenu województwa mazowieckiego. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci, dojeżdżających do szkół rowerami i pokonujących tę trasę pieszo. A także wspieranie edukacji i wychowania komunikacyjnego w mazowieckich szkołach. Program skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i klas 1-2 gimnazjów. Co roku z programu korzysta ok. 260 tys. młodzieży
Na terenie całego Mazowsza odbywają się spotkania, podczas których dzieci poznają podstawowe zasady ruchu drogowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Mają możliwość wysłuchania wykładów oficerów policji i straży pożarnej na temat bezpiecznego zachowania się na jezdni, w domu oraz w szkole. Spotkaniom towarzyszą ćwiczenia praktyczne – jazda po torze rowerowym, a także rozwiązywanie testu z wiedzy o ruchu drogowym.
Uczniowie objęci programem otrzymują bezpłatnie materiały dydaktyczne (podręczniki), zestawy ochronne oraz elementy odblaskowe (kaski, kamizelki, opaski, oświetlenie do rowerów itp.).
Inicjatywę Samorządu Województwa Mazowieckiego „Bezpieczna droga do szkoły” popiera Rzecznik Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty i Komendanci Wojewódzki i Stołeczny Policji. Program „Bezpieczna droga do szkoły” przynosi realne efekty w postaci zmniejszenia liczby wypadków powodowanych przez dzieci, które w coraz większym stopniu stają się świadomymi użytkownikami dróg.
Inicjatywę Samorządu Województwa Mazowieckiego „Bezpieczna droga do szkoły” popiera Rzecznik Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty i Komendanci Wojewódzki i Stołeczny Policji. Program „Bezpieczna droga do szkoły” przynosi realne efekty w postaci zmniejszenia liczby wypadków powodowanych przez dzieci, które w coraz większym stopniu stają się świadomymi użytkownikami dróg.
W ramach programu, w 2003 r., na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, przekazano samochód z wyposażeniem multimedialnym, który ułatwia prowadzenie zajęć z wychowania komunikacyjnego w szkołach.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego
Rzecznik Prasowy
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Rozmiar: 59 kB, Liczba pobrań: 197, Dokument programu Microsoft Word
Liczba wyświetleń: 281
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.