Zaproszenia

Zaproszenie - Nowe inwestycje w Grudusku i Ratowie

2015.04.17 14:00

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

18 kwietnia 2015 r. (sobota)

godz. 9.30

 

sala konferencyjna

delegatura Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Mazowieckiego w Płocku

 

 

Grudusk zyska niezwykle ciekawą atrakcję turystyczną. W średniowiecznej osadzie wybudowanej na grodzisku w Grudusku będzie można zobaczyć jak wyglądało życie wioski słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Gmina pozyskała właśnie 454,5 tys. zł dofinansowania z UE na wyposażenie wybudowanej już osady. Z kolei w Ratowie już niedługo wszystkie imprezy kulturalne, odbywać się będą w odnowionych wnętrzach sanktuarium. Dzięki dotacji w wysokości blisko 750 tys. zł, przyznanej z RPO WM 2007-2013, obiekt zostanie wyremontowany. Umowę na unijne dofinasowanie tych inwestycji podpiszą jutro marszałek Adam Struzik, wójt gminy Grudusk Jacek Bogdan Oglęcki, skarbnik gminy Grudusk Małgorzata Miłoszewska oraz ks. rektor Bogdan Pawłowski.

 

Średniowieczni Słowianie w osadzie w Grudusku

 

Inwestycja nawiązuje do tradycji historycznych Gruduska. Na przełomie I i II w. naszej ery miejscowość leżała na szlaku handlowym prowadzącym z południa i wschodu na północ. Była to odnoga słynnego szlaku bursztynowego. Do naszych czasów zachowały się liczne ślady dawnej kultury przeworskiej, czyli strażników szlaku. Należą do nich m.in. bogato wyposażone cmentarzyska. Okres „wędrówek ludów” i przybycie ok. VI w. na te tereny Słowian nie zahamowały nurtu wymiany handlowej. Nadal krzyżowały się tu wpływy wschodu (Rusi), południa (Bizancjum, kraje arabskie) i północy (Prusowie). To właśnie handel dalekosiężny ale też lokalny leżał u podstaw rozwoju miejscowości we wczesnym średniowieczu.

 

Właśnie do tych czasów będzie nawiązywała średniowieczna osada wybudowana na dawnym grodzisku w Grudusku. W ramach innego unijnego projektu powstał obiekt, w skład którego wchodzą m. in. drewniana palisada obronna z bramą i podestem, Chata Ścibory (muzeum), Chata Snycerza, Chata Kowala, Dom Duży oraz drewniane rzeźby dwóch wojów usytuowane przed bramą główną. Wybudowany skansen wyglądem przypomina osadę podgrodową z okresu wczesnego średniowiecza. Podpisana dzisiaj umowa, w ramach której gmina otrzyma unijne dofinansowanie zakłada wyposażenie tych obiektów.

 

W Chacie Ścibory umieszczone zostanie muzeum, w którym będzie można podziwiać przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych – naczynia, broń, narzędzia itp. Znajdą się tu zarówno autentyczne eksponaty, jak i kopie wchodzące w skład inscenizacji. Inwestycja obejmie m.in. zakup gablot, sprzętu miltimedialnego, a także stołów i ław nawiązujących do epoki średniowiecza. W Chacie Ścibory – największym z pomieszczeń – odbywać się będą również wykłady i prelekcje na tematy związane z okresem wczesnego średniowiecza.

 

Do Chaty Kowala zakupiona będzie plecionkowa wiata, kryta strzechą, w której znajdą się palenisko kamienne, piec odlewniczy, tygle do topienia brązu, żelazne kowadło i narzędzia do wybijania monet.

 

Wiata otoczona częściowo płotkiem wiklinowym zakupiona zostanie jako wyposażenie do Chaty Garncarza. Znajdą się w niej piec garncarski do wypalania naczyń, koła garncarskie oraz miejsce na składowanie surowca, czyli gliny, a także różnorodne cebrzyki i naczynia do rozrabiania i uplastyczniania materiałów oraz półki do suszenia półproduktów. Chata zostanie wyposażona również w przedmioty codziennego użytku oraz sprzęty: ławy do strugania gliny, żarna nieckowe, narzędzia, stoły, ławki oraz szalowane miejsce do deptania i przechowywania gliny.

 

W Domu Dużym utworzone zostanie stanowisko kuchenne. Na jego wyposażeniu będą: prażnice, żarna nieckowe, żarna rotacyjne, naczynia do pędzenia dziegciu, stępa ręczna i nożna, palenisko ogniskowe, piec kopułowy do pieczenia chleba, wędzarnia.

 

Przy każdej z chat umieszczone zostaną tablice z informacjami w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim na temat życia codziennego naszych przodków. Osada średniowieczna dostępna będzie dla zwiedzających codziennie od kwietnia do października w godz. od 10.00 do 18.00 oraz od listopada do marca po wcześniejszej rezerwacji terminu.

 

Tytuł projektu: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku

Beneficjent: Gmina Grudusk

Całkowita wartość projektu: 534 800 zł

Kwota dofinansowania: 454 580 zł

Działanie 6.1. Kultura

 

 

Rewitalizacja sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

 

Zespół sakralny w Ratowie, gm. Radzanów, to jedyny na Mazowszu przykład sztuki późnego baroku w swej pierwotnej formie. Obiekt stanowi atrakcję turystyczną ze względu na walory historyczne. Zły stan techniczny wymaga pilnego remontu, ochrony i odnowy.

 

Renowacja wnętrz

Zaplanowana inwestycja obejmuje częściową wymianę stolarki drzwiowej, okiennej, wymianę podłóg. Remont dotyczył będzie również tynków wewnętrznych, położona zostanie nowa instalacja elektryczna. Budynek poddany zostanie odwilgoceniu oraz przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu rewitalizacji, obiekt będzie udostępniony do zwiedzania turystom i pielgrzymom.

 

Bogata oferta kulturalna

W zrewitalizowanych wnętrzach prowadzone będą zajęcia kulturalne dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, promujących tradycyjne potrawy Ziemi Zawkrzeńskiej. Nie zabraknie także warsztatów z rękodzieła, spotkań rekreacyjnych na świeżym powietrzu. W sanktuarium znajdzie się miejsce dla integracyjnego Klubu Międzypokoleniowego „Zawkrzanie” w ramach którego organizowane będą plenery malarskie i fotograficzne.

 

Na wszystkich chętnych, mieszkańców i turystów, czekać będą cykliczne imprezy, takie jak: Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej, Ratowskie Spotkania Patriotyczne, Dni św. Antoniego, warsztaty pod hasłem „Płonące rokoko – ostatni płomień baroku – wyznaczniki stylu na przykładzie zespołu klasztornego w Ratowie” i „Ratowo - czas zatrzymany w murach”.

 

Tytuł projektu: Renowacja wnętrza południowo-wschodniego skrzydła budynku klasztornego wchodzącego w skład zabytkowego zespołu sakralnego w Ratowie z przeznaczeniem na cele społeczne

Beneficjent: Sanktuarium Diecezjalne Św. Antoniego z Padwy w Ratowie

Całkowita wartość projektu: 896 141,28 zł

Kwota dofinansowania: 749 820,09 zł

Działanie: 6.1. Kultura

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego w Warszawie
tel. 22 59 79 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


Agnieszka Niedźwiedzka
Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 25 62
e-mail: media@mazowia.eu

Pliki do pobrania

Rozmiar: 4286 kB, Liczba pobrań: 235, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 177

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.