Zaproszenia

Zaproszenie - Marszałek w Celestynowie

2015.10.29 16:15

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Gadecka

temat                          

Inauguracja działalności Parku Innowacyjnego Unipress – Celestynów

 

miejsce                       

Park Innowacyjny Unipress w Celestynowie, Lasek 7

 

czas                           

30 października 2015 r. (piątek), godz. 14.00

 

W powiecie otwockim w Celestynowie powstało miejsce nowoczesne, stworzone z myślą o naukowcach i przedsiębiorcach – Park Innowacyjny Unipress Celestynów. Dzięki dofinansowaniu z UE w wysokości ponad 35 mln zł zostało stworzone zaplecze laboratoryjne dla rozwoju innowacyjnych technologii wysokociśnieniowych. To miejsce ma pomóc w przezwyciężeniu trudności, jakie napotykają naukowcy i przedsiębiorcy przy komercjalizacji wyników badań naukowych. Jutro marszałek Adam Struzik weźmie udział w oficjalnej inauguracji działalności parku.

 

Przedsiębiorstwa, które potencjalnie mogą wdrożyć innowacyjną technologię do produkcji, rzadko podejmują ryzyko z tym związane, ponieważ wiąże się to m.in. z dużymi kosztami. Nowoczesne laboratoria w Celestynowie są nastawione nie tylko na prowadzenie badań naukowych, ale też na doskonalenie rozwiązań dotyczących m.in. zastosowania produktów.

 

W ramach dofinasowania z UE powstał w Celestynowie Park Innowacyjny Unipress. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Instytut Wysokich Ciśnień PAN (IWC PAN). W pierwszym etapie wybudowane zostały cztery zespoły budynków „bazowych”, w których będą się mieścić pracownie naukowców, konstruktorów i technologów oraz hale dla laboratoriów specjalistycznych i linii doświadczalnych, gdzie  będą prowadzone badania związane z innowacyjnymi technologiami (m.in. laboratorium utrwalania żywności wysokim ciśnieniem, laboratorium hodowli kryształów GaN czy laboratorium wytwarzania elementów z materiałów przetwarzanych metodami plastyczności pod ciśnieniem). Wygospodarowane są też powierzchnie na sale seminaryjne i pokazowe, pokoje negocjacyjne, sale szkoleniowe czy pomieszczenia socjalne i techniczne.

 

Cała infrastruktura będzie dostępna dla firm, instytucji i innych chcących rozwijać swoją działalność w branżach pokrewnych do działalności IWC. Dzięki instalacji specjalistycznych urządzeń i instalacji linii doświadczalnych możliwe będzie opracowanie technologii gotowych do wdrożenia przemysłowego. Natomiast zastosowanie modularnej konstrukcji hal laboratoryjno-produkcyjnych umożliwi ich rozbudowę lub zmianę przeznaczenia w miarę zmieniających się potrzeb technologicznych.

 

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 876 kB, Liczba pobrań: 183, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 174

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.