Zaproszenia

Zaproszenie - Kolejne wsparcie zwrotne dla przedsiębiorców z Mazowsza

2018.03.26 14:20 , aktualizacja: 2018.03.26 15:37

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

temat
Podpisanie umów między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a pośrednikami finansowymi w ramach Inicjatywy JEREMIE2 – z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020
 
miejsce
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, sala konferencyjna, IV piętro 
 
termin
27 marca 2018 r. (wtorek), godz. 11.00
 
uczestnicy
Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego 
Przemysław Cieszyński – członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
Maria Szufleńska – dyrektor Biura Regionalnych Programów Operacyjnych I w BGK
Marcin Wajda – dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM
przedstawiciele pośredników finansowych
 
Przedsiębiorcy z Mazowsza znów będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie ich działalności. Kolejny raz zarząd województwa zdecydował o przekazaniu części środków z RPO WM na tzw. instrumenty zwrotne, czyli pożyczki i kredyty. W latach 2007-2013 powstała w tym celu Inicjatywa JEREMIE, w ramach której 1555 mazowieckich firm skorzystało z ok. 106,6 mln zł (25,2 mln euro) tego typu wsparcia. W tej perspektywie unijnej do wykorzystania będzie ok. 229 mln zł (54,07 mln euro). Dziś Bank Gospodarstwa Krajowego będzie podpisywał umowy z wybranymi pośrednikami finansowymi, do których będą mogli zwracać się przedsiębiorcy.
 
Mimo że oferta pożyczek i poręczeń jest pozornie bogata, przedsiębiorcy często mają problem z uzyskaniem tego typu wsparcia, bo obwarowane jest licznymi trudnymi do sprostania ograniczeniami. Dlatego zarząd województwa już w 2012 r. zdecydował o przeznaczeniu części kwoty z RPO WM 2007-2013 na pożyczki i poręczenia dla mazowieckich firm, przyłączając się do Inicjatywy JEREMIE.
 
Cel był prosty – przekazywanie wsparcia zwrotnego, które pozwoli wielokrotnie wykorzystać zainwestowane pieniądze, by ożywić mazowiecką gospodarkę. W efekcie z tego typu pomocy skorzystało 1555 firma z Mazowsza. Wśród nich zdecydowaną większość stanowiły mikroprzedsiębiorstwa – 1510, które wykorzystały ponad 23,7 mln euro zwrotnego wsparcia. Małe przedsiębiorstwa (44) sięgnęły po 1,46 mln euro, a tylko jedno średnie przedsiębiorstwo skorzystało z 36 tys. euro. 
 
Wśród wszystkich MŚP, które korzystały z tej inicjatywy, ponad 52 proc. stanowiły start-upy (820 przypadków). 
 
Średnia wartość jednostkowego poręczenia dla MŚP wynosiła prawie 15 tys. euro, a w przypadku pożyczek – prawie 22 tys. euro. Środki były przeznaczane głównie na zakup wyposażenia w maszyny, urządzenia oraz środki transportu bezpośrednio związane z charakterem prowadzonej działalności. Oczywiście finansowo również zakupy, budowy i modernizacje oraz inne przedsięwzięcia przyczyniające się do rozwoju firmy.
 
Po te formy pomocy finansowej sięgały firmy zajmujące się głównie handlem hurtowym i detalicznym (32,67 proc.), działalnością profesjonalną i naukową (11,51 proc.), przetwórstwem przemysłowym (9,65 proc.), ale też działalnością gastronomiczną i zakwaterowaniem (7,97 proc.), budownictwem (7,59 proc.), transportem i gospodarką magazynową (4,5 proc.), działalnością w zakresie usług administrowania i działalności wspierającą (4,31 proc.), pozostałą działalnością usługową (3,99 proc.), informacją i komunikacją (3,99 proc.), opieką zdrowotną i pomocą społeczną (3,92 proc.) i pozostałe sektory (1,16 proc.). 
 
Tak wykorzystane środki z poprzedniej perspektywy wróciły do Inicjatywy JEREMIE i w tej chwili są w dyspozycji Agencji Rozwoju Mazowsza SA, która zajmie się dalszym ich wykorzystaniem. Jednocześnie Bank Gospodarstwa Krajowego będzie wraz z pośrednikami finansowymi użyczał nowego wsparcia bazującego na 54 mln euro, które zarząd województwa w tym celu przekazał z nowego RPO WM.
 
 
 
Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 902 kB, Liczba pobrań: 120

Liczba wyświetleń: 270

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.