Plan gospodarki odpadami - aktualizacje

Informacja podsumowująca cykl spotkań zorganizowanych dla przedstawicieli samorządu terytorialnego i zarządzających instalacjami do przetwarzania odpadów komunalnych

2015.12.23 09:30 , aktualizacja: 2015.12.23 11:27

Autor: Marcin Sokołowski, (PŚ), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Uczestników spotkania w Płocku fot. archiwum UMWM
  • Uczestników spotkania w Ostrołęce fot. archiwum UMWM
  • Dyskusja podczas spotkania w Ostrołęce fot. archiwum UMWM
  • Spotkanie w Warszawie fot. archiwum UMWM
  • Uczestnicy spotkania w WArszawie fot. archiwum UMWM

Samorządy województw zostały zobowiązane  ustawą z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U.2015.122) do opracowania i uchwalenia wojewódzkich planów gospodarki odpadami w terminie do 30 czerwca 2016 r. Kluczową elementem nowoopracowywanych dokumentów są plany inwestycyjne, które mają zawierać informacje o istniejących, planowanych do modernizacji i rozbudowy oraz nowych inwestycjach w zakresie gospodarki odpadami. Zgodnie z art. 35 ust. 9 ustawy o odpadach warunkiem dopuszczalności finansowania inwestycji, dotyczących odpadów komunalnych, ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej jest ujęcie ich w planie inwestycyjnym.

 

W związku z powyższym, w ramach opracowania projektu planu gospodarki odpadami Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie zorganizował w ciągu 2 miesięcy cykl spotkań przeznaczonych dla przedstawicieli samorządu terytorialnego i zarządzających instalacjami do przetwarzania odpadów komunalnych.

Spotkania odbyły się z udziałem członków Zarządu Województwa Mazowieckiego. W spotkaniu w dniu 25 listopada 2015 r. w Siedlcach uczestniczyła Pani Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, natomiast w dniu 9 grudnia 2015r. na spotkaniu zorganizowanym  w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie uczestniczył Pan Wicemarszałek Wiesław Raboszuk. W spotkaniu zorganizowanym dodatkowo dla regionu płockiego i ciechanowskiego w  dniu 18 grudnia w Płocku uczestniczył Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

W sumie zorganizowano 8 spotkań dla przedstawicieli poszczególnych regionów gospodarki odpadami komunalnymi. Odbyły się one w Płocku (28 października), Ciechanowie (4 listopada), Radomiu (18 listopada), Siedlcach (25 listopada), Ostrołęce (4 grudnia) oraz Warszawie (9 i 10 grudnia). Ze względu na potrzebę przeprowadzenia dodatkowej wymiany informacji i opinii dotyczących zaproponowanego połączenia regionów płockiego i ciechanowskiego  w dniu 18 grudnia w Płocku odbyło się spotkanie dla przedstawicieli tych regionów. We wszystkich spotkaniach uczestniczyło ponad 360 osób.

 

Celem spotkań było przedstawienie postępów prac nad przygotowaniem projektu WPGO, zaprezentowanie obranego kierunku działań w gospodarce odpadami w województwie mazowieckim oraz wyjaśnienie założeń i metodyki opracowywanego planu. Dzięki spotkaniom, zarówno organizatorzy jak uczestnicy mieli możliwość wymiany informacji i doświadczeń zdobytych
w trakcie dwóch lat funkcjonowania zupełnie nowego systemu gospodarki odpadami.

 

Opracowywane dokumenty mają za zadanie wskazanie infrastruktury niezbędnej do osiągnięcia w 2020 roku i w kolejnych latach zgodności z unijnymi dyrektywami w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, w tym wdrożenia hierarchii sposobów postępowania z odpadami, osiągnięcia wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

 

Zorganizowane spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele: samorządów gminnych, zarządzających instalacjami, Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie a także zainteresowani mieszkańcy. Uczestnicy dzielili się  swoimi spostrzeżeniami związanymi z zaproponowanymi w projekcie planu rozwiązaniami i doświadczeniami z dwóch lat funkcjonowania systemu. Zgłaszane, podczas spotkań, uwagi zostaną przeanalizowane na etapie, obecnie trwających, konsultacji społecznych.

Liczba wyświetleń: 1157

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.