Kalendarz
Spotkanie z Japonią w Warszawie – Festiwal Tanabata
Tanabata czyli Święto Gwiazd, przypadające na 7 lipca, jest obchodzone w Japonii już od ósmego wieku. Święto wywodzi się z legendy o parze zakochanych gwiazd: Prządce (Wega) i Pasterzu (Altair). Zostali rozdzieleni i mieszkają po przeciwnych stronach Mlecznej Drogi. Mogą się spotkać tylko jeden raz w roku, właśnie siódmego dnia siódmego miesiąca. Obecnie, przygotowując się do obchodów święta Tanabata, Japończycy dekorują domy i mieszkania bambusowymi gałązkami, do których przywiązują paski kolorowego papieru z wypisanymi życzeniami. Tradycja mówi, że życzenie powinno mieć formę poematu zapisanego pismem kaligraficznym. Takie życzenia zawiesza się na gałązkach w pierwszych dniach lipca, a w dniu święta – siódmego lipca, puszcza się je z nurtem rzeki, aby mogły się spełnić.
Święto Gwiazd jest dniem wyjątkowym, pełnym optymizmu i nadziei na spełnienie życzeń i marzeń każdego z nas. Z okazji tego święta, aby przybliżyć pielęgnowane od stuleci tradycyjne zwyczaje japońskie, zapraszamy na pokaz zakładania yukaty i ceremonię herbacianą. Pokaz, w wykonaniu członków Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke w Warszawie, odbędzie się 7 lipca br. (czwartek) o godz. 17.30 na Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51
Yukata jest typowym strojem noszonym latem. Jest to lekkie kimono, zazwyczaj we wzory kwiatowe. Taka przewiewna szata jest nieoceniona w wilgotne, gorące wieczory lub w czasie odpoczynku. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jak prawidłowo zakłada się yukatę. Zaprezentowana zostanie również ceremonia herbaty w stylu Urasenke z użyciem utensyliów właściwych tej porze roku. Urasenke, dosłownie „ród Sen z domu w głębi”, jest japońskim rodem zajmującym się podtrzymywaniem i rozwijaniem tradycji herbacianej od ponad 400 lat. Początki tradycji związane są z osobą Sen no Rikyū (1522-1591), a dzięki staraniom kolejnych pokoleń głów rodu i ich uczniów sztuka ta po dziś dzień pozostaje żywa i inspirująca.
Pokaz poprowadzi Urszula Mach-Bryson – herbaciane imię Sōu. Jest ona nauczycielką drogi herbaty i prezesem Stowarzyszenia Urasenke Sunshinkai, które po 10 latach działalności w Polsce, w czerwcu 2007 roku, zostało oficjalnie uznane przez ród Sen za stowarzyszenie drogi herbaty stylu Urasenke w Warszawie.
Rezerwacja miejsc: tel. 22 584 73 00, e-mail
Liczba wyświetleń: 558
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.