Kalendarz

Pachnący świat toruńskiego piernika

2012.04.11 14:05 , aktualizacja: 2012.04.13 13:50

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Średniowieczny warsztat snycerski, XVI-wieczną piekarnię i gabinet toruńskiego fabrykanta z początku XX wieku będzie można obejrzeć na wystawie „Świat toruńskiego piernika”. Na wernisaż wystawy i wspólne wypiekanie ozdobnych pierników zapraszamy do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce15 kwietnia 2012 r. (niedziela) ogodz. 17.00

 

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne klocki piernikowe, tzn. pięknie rzeźbione drewniane formy do wypieku pierników. Współczesnego widza zadziwiaróżnorodność zdobiących je motywów, m.in. postacie kawalerów i dam w XVII-  i XVIII-wiecznych strojach, pary królewskie, żołnierze czy karoce zaprzężone w rącze rumaki. Niektóre formy piernikowe są małymi dziełami sztuki. Na wystawie pokażemy warsztat snycerski zrekonstruowany na podstawie średniowiecznej ikonografii.  

 

Dawniej pięknie zdobione pierniki były towarem luksusowym. Do ich wypieku potrzebne były egzotyczne przyprawy sprowadzane przez kupców korzenników. Oryginalne akcesoria kupieckie (m.in. wagi, odważniki, monety, sakiewki) oraz inne produkty niezbędne dowypiekania pierników zaprezentujemy na zrekonstruowanej kodze, czyli średniowiecznym żaglowcu, który przewoził towary po Morzu Bałtyckim i wpływał Wisłą do Torunia. Zaprosimy także do XVI-wiecznej piekarni odtworzonej na podstawie rycin z tego okresu, w której przyjrzymy się przygotowaniom do wypieku pierników.

 

Zapraszamy także do wzięcia udziału w towarzyszących wystawie zajęciach muzealnych p.t. „Piernikowe cuda”, podczas których wysłuchają Państwo legend, własnoręcznie upieką pierniki w kopiach historycznych form, a ekspozycję zaprezentują Państwu przewodnicy ubrani w stroje z epoki.

Bliższych informacji udziela Dział Edukacji i Promocji pod numerem telefonu 

29 764 54 43 w. 43.

 

Wystawa „Świat toruńskiego piernika” została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu.

 

Ekspozycja czynna będzie do 24 czerwca 2012 roku w budynku  Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. J. Bema 8.

Liczba wyświetleń: 500

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.