Kalendarz

VII Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER

2012.04.30 12:50 , aktualizacja: 2012.04.30 13:00

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

26–27 maja; sobota 10.00–17.30 (oficjalne otwarcie 11.00); niedziela 10.00–17.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

ul. Skazańców 25, Warszawa

wejście przez Bramę Straceń od strony Wybrzeża Gdyńskiego

dojazd autobusami linii: 118 oraz 185 (Przystanek Cytadela)

 

W programie:

  • 9 inscenizacji historycznych;
  • ponad 300 rekonstruktorów, w tym 77 z zagranicy – 36 z Niemiec, 26 z Litwy, 8 ze Słowacji, 4 z Węgier, 3 z Białorusi;
  • ponad 20 sztuk sprzętu historycznego w inscenizacjach: park artyleryjski od XIV do XIX wieku, polskie tankietki TKS i TK-3, samochód pancerny Peugeot 1918, armata 105 mm wz. 29, motocykl Sokół, wóz bojowy KUBUŚ, transporter Half-Track, czołg Sherman, lekki czołg Stuart M3, samochód rozpoznawczy Humber Mk IV, samochód Dodge, czołg T-34, ciężarówka Zis-5, czołg niemiecki Pzkfw II, działa pancerne typu Marder i „Hetzer”, transporter Sdkfz 251 (Hanomag), działko plot. 20 mm Flak–38, działa ppanc PAK 36 i PAK 40, niemiecki samochód pancerny „Adler”, jeżdżąca mina Goliath SdKfz. 303 i motocykle BMW;
  • ponad 200 graczy gier bitewnych;
  • turnieje i pokazy gier strategiczno-historycznych;
  • konkursy historyczne;
  • pokazy musztry, fechtunku;
  • wystawa makiet historycznych;
  • warsztaty artystyczno-historyczne.

Pierwszy warszawski Konwent Gier Strategicznych „Grenadier” – wydarzenie poświęcone szeroko rozumianemu wargamingowi historycznemu – odbył się w 2006 roku. Pomysł zorganizowania konwentu wargamingowego powstał w kręgach miłośników historycznych gier wojennych, skupionych wokół Pracowni Mikromodelarstwa i Gier Strategicznych „Strateg” Domu Kultury Śródmieście (która istnieje od 1999 roku) oraz Pracowni Mikromodelarstwa i Gier Strategicznych „Grot” Białołęckiego Ośrodka Kultury i Małopolskiej Grupy Wargamingowej. Inicjatywa ta zaowocowała dwoma odrębnymi konwentami – „Grenadierem” w Warszawie i „Polami Chwały” w Niepołomicach pod Krakowem.

 

Pomysł imprezy został zaczerpnięty z podobnych zjazdów organizowanych w innych krajach, w których wargaming jako hobby jest znacznie bardziej popularny niż w Polsce. Dzięki dorocznym konwentom coraz szersze grono osób zajmujących się tą formą rozrywki i zarazem poznawania historii może dzielić się swoją pasją z innymi.

 

Dla doświadczonych graczy konwent jest doskonałą okazją do zobaczenia „w akcji” tych systemów i gier, o których do tej pory jedynie słyszeli lub czytali. Dla początkujących to okazja do zapoznania się z tajnikami hobby. Dla wszystkich uczestników gier to możliwość sprawdzenia swych umiejętności dowódczych podczas organizowanych w trakcie jego trwania turniejów.

 

Widzowie „Grenadiera” mają też wspaniałą okazję do poszerzenia wiedzy o militariach i historii… i oczywiście dobrej zabawy. „Grenadier” to okazja do obejrzenia wystaw makiet historycznych i sprzętu wojskowego, rekonstrukcji wydarzeń historycznych, pokazów musztry, fechtunku, gier strategiczno-historycznych oraz do udziału w konkursach wiedzy historycznej, wykładach.

 

Od 2010 roku „Grenadier” odbywa się na terenie Cytadeli Warszawskiej – Muzeum X Pawilonu, co podkreśla historyczny charakter imprezy.

 

Organizatorzy: Dom Kultury Śródmieście oraz Pracownia Mikromodelarstwa i Gier Strategicznych „Strateg” DKŚ.

Współogranizatorzy: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Niepodległości, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Klub Wojsk Lądowych.

 

Konwent odbędzie się pod honorowym patronatem m.in. Marszałka Województwa Mazowieckiego.

 

Szczegóły:

www.dks.art.pl  w dziale Grenadier

oraz na www.grenadier.wargamer.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 37 kB, Liczba pobrań: 223, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 269

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.