Kalendarz
Wieczory Czwartkowe. Loża miłośników opery
2013.03.05 10:35
Autor: mat. Opery Kameralnej, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
7 marca o g. 18.00 w Warszawskiej Operze Kameralnej odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Wieczory Czwartkowe. Loża miłośników opery. Motywem przewodnim wieczoru będzie Halka Stanisława Moniuszki. Z wykładem Halka, młodsza siostra Ariadny i Safony wystąpi dr Grzegorz Zieziula, muzykolog z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Bohaterami spotkania, poza dr. Grzegorzem Zieziulą, będą Anna Wierzbicka, znakomita sopranistka wykonująca partie Halki na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Ruben Silva, zastępca dyrektora ds. artystycznych WOK i dyrygent spektakliHalka. Członkowie Loży będą mieli okazję do dyskusji nie tylko na temat dzieła Moniuszki, ale także samej idei Loży Miłośników Opery.
W programie:
Halka, młodsza siostra Ariadny i Safony– wykład dr. Grzegorza Zieziuli
Muzyka w wykonaniu Anny Wierzbickiej - sopran i Ewy Pelweckiej - fortepian
Materiały filmowe z archiwum Warszawskiej Opery Kameralnej
„Zakończenie opery Moniuszki przynosi nam dobrze znaną, wstrząsającą scenę: odtrącona przez Janusza Halka daje ujście swej bezgranicznej rozpaczy w dość długim monologu. Zaraz potem wbiega w desperacji na wysoką skałę, skacze i topi się w nurtach rzeki. Przeważająca część polskiej publiczności operowej jest przekonana, że taki bieg zdarzeń to oryginalny pomysł autora libretta, Włodzimierza Wolskiego. Tymczasem motyw porzucenia bohaterki przez niewiernego kochanka i jej samobójczego skoku w otchłań odnaleźć można w wielu fabułach operowych, poczynając od schyłku XVIII stulecia. Notabene popularność tego wątku w operze została zapośredniczona także przez literaturę i sztuki plastyczne. Brytyjski muzykolog David Charlton powiązał ten stereotyp fabularny z koncepcją tzw. >modelu melodramy<, za którego pierwowzór uznał niepozorny melodramat Georga Bendy Ariadna na Naxos (Gotha 1775, Paryż 1781). Spróbujmy zatem spojrzeć na Halkę w kontekście pokrewnych jej, a chronologicznie znacznie wcześniejszych zjawisk występujących w europejskim teatrze muzycznym, literaturze i malarstwie.”
Grzegorz Zieziula
Zapraszamy 7 marca 2013, g.18.00, teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76b. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie WOK.
Kontakt dla mediów: Jan Bokszczanin
e-mail:
tel.: +48 500 115 122
Liczba wyświetleń: 74
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.